Czas dzieci. Rozwój, nauka, zabawa

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
W pracy z dziećmi i młodzieżą najważniejsze są profesjonalizm, ale i zaufanie
W pracy z dziećmi i młodzieżą najważniejsze są profesjonalizm, ale i zaufanie Pixabay
W internecie aż roi od ofert edukacyjnych absolutnie każdego przedmiotu. Jak wybrać właściwą dla naszego dziecka? Pamiętajmy, że dobrze przygotowane zajęcia oferują znacznie więcej niż zwykłą naukę.

Partnerzy tematu tygodnia

Popularne jest stwierdzenie, że dobry nauczyciel musi być skuteczny. Jednak to nie wszystko. W pracy z dziećmi i młodzieżą najważniejsze jest zaufanie. W budowaniu wartościowych relacji to właśnie wzajemne zaufanie daje przestrzeń na rozmowę o problemach i planach.

Indywidualne podejście

To odpowiedź na edukacyjne trudności. Dzięki indywidualnemu podejściu, podopieczni nabierają pewności siebie, otwierają się i chętniej podejmują inicjatywę. Więź, która powstaje między dzieckiem a nauczycielem, rozwija się z każdym spotkaniem. Indywidualizacja relacji przyspiesza proces wykrywania problemów edukacyjnych i jednocześnie rozwijania mocnych stron ucznia.

Dzieci uczą się przedmiotu, ale i właściwych postaw w grupie rówieśniczejPixabay

Profesjonalny opiekun czy nauczyciel pomaga dziecku rozpoznawać emocje własne i innych. Uczy właściwych postaw w grupie rówieśniczej i prawidłowych zachowań wobec dorosłych. Kształtuje właściwe postawy wobec świata zwierząt i przyrody , a także wprowadzają dzieci w świat pojęć matematycznych. Badania dowiodły, że im starsze dziecko, tym ważniejsza jest dla rodziców matematyka. Drugie miejsce zajmują języki obce.

Wiedza i doświadczenie

Każdy korepetytor – co oczywiste – powinien mieć odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie. Jednocześnie niemniej istotna jest umiejętność przekazywania wiedzy, czyli tzw. zdolności dydaktyczne. Można śmiało nazwać je kluczowymi w procesie nauki, gdyż jak każdy wie, można wiedzieć dosłownie wszystko i zanudzać uczniów na lekcjach. Przydatne okazuje się być również doświadczenie w pracy w szkole, które pozwala znać odpowiednie metody do skutecznej nauki.

Zainteresowanie przedmiotem

Jaki jest najważniejsze i najcięższe zadanie każdego korepetytora? Zainteresowanie ucznia przedmiotem!

Dobry korepetytor spowoduje, że uczeń nie tylko opanuje materiał, ale i uwierzy w siebiePixabay

Zazwyczaj nielubienie danego przedmiotu nauki ma swoje podłoże w niezrozumieniu lub poświęceniu mu zbyt mało czasu. Dziecko odczuwa strach, że czegoś nie potrafi. Jego wiedza może być poddana weryfikacji na oczach całej klasy. Dlatego też dobry korepetytor, np. z matematyki, przede wszystkim powinien wytłumaczyć dane zagadnienie, od najprostszych do coraz cięższych przykładów. Pozwoli to jednocześnie nabrać uczniowi pewności siebie.

Najważniejszym jest przekonanie dziecka do danego przedmiotu i spowodowanie, że go polubi.

Z kolei najmłodsze dzieci, które będą zdobywać wiedzę w formie zabawy ruchowej, wspólnej piosenki, gier czy zabaw, będą miały pozytywne skojarzenia związane z nauką (dzieci właśnie w czasie zabawy uczą się najlepiej) i szybciej przyswoją język obcy.

Ruch to zdrowie!

W procesie rozwojowym dzieci, nie można pominąć naturalnej potrzeby ruchu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ruch jest tak naturalny jak oddychanie. Bezpieczne zajęcia sportowe, takie jak gimnastyka ogólnorozwojowa, korekcyjna, rytmika czy zajęcia baletowe, pozwolą dzieciom nie tylko wyszaleć się, ale i poczynić postępy w rozwoju ruchowym.

A może zastanawialiście się już nad wspinaczką? To sport, który można uprawiać w budynku i na świeżym powietrzu. Może być niebezpieczny, ale pod okiem czujnych instruktorów Twoje dziecko pokona niejedną górę!

Ruch jest dla dziecka czynnością naturalną. Dzięki zajęciom z baletu można pracować nad postawąPixabay

Dzięki kształtowaniu cech motorycznych dziecka, młody organizm rozwinie się równomiernie i prawidłowo. Istotne jest, aby zajęcia były dostosowane do aktualnych potrzeb rozwojowych dzieci.

Od najmłodszych lat

Edukację i wychowanie można zaczynamy od najmłodszych lat. Znajdziemy wiele zajęć, prowadzonych przez profesjonalnych opiekunów, skierowanych nawet do najmłodszych dzieci (2-3 lat). W trakcie takich zajęć dla kilkulatków, maluchy bawią się wraz z rodzicami w grupie rówieśników. Mamy też nowatorskie warsztaty dla maluchów, wprowadzające je w świat nauk ścisłych. Już najmłodsi uczą się konstruować maszyny, wkręcać śrubki czy łączyć ze sobą zębatki. Tym samym, oprócz zasad mechaniki poznają zjawiska fizyczne oraz uczą się podstaw matematyki. Kilkulatki uczą się logicznego myślenia i zdobywają umiejętności techniczne.

Profesjonalny opiekun wykorzysta naturalne zdolności dziecka i swoją wiedzęPixabay

Doświadczony nauczyciel wykorzysta naturalne zdolności, otwartość i bystrość umysłu dziecka, a także ruch, muzykę i zabawę, aby szybciej i lepiej podać kolejne partie materiału.

Ważne, by w kontakcie z dziećmi i młodzieżą nie lekceważyć ich potrzeb, a starać się im towarzyszyć i wspierać w odkrywaniu talentów i zdolności.

Pamiętajmy, że dobrze przygotowane zajęcia oferują znacznie więcej niż zwykłą zabawę. Programy przygotowane przez ekspertów pełne są edukacyjnych treści dopasowanych do dzieci w danym wieku. To jest edukacja na miarę XXI wieku.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- AGAMA SPORT
- BŁONIA SPORT KRAKÓW
- BRICK 4 KIDZ
- CENTRUM NAUCZANIA METIS
- CUMBRE
- CYBERFUN
- CYBERPAKA
- DOMOWI EDU
- FAMILY PROJECT
- GIGANCI PROGRAMOWANIA
- HAPPY STUDENTS
- HARCOWNIA
- HI FIVE GYM
- HULA HOPSY
- KRAKOWSKIE CENTRUM ARTYSTYCZNE
- ROBOTOWO
- SKW-RACINGPARK
- SZKOŁA MATEMATYKI
- TWÓJ KUCHARZ
- 4ENGLISH - SZKOŁA JĘZYKOWA

FLESZ - Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie