Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej studentów, coraz więcej wolnych miejsc na uczelniach

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Brakuje chętnych na studia dzienne i niestacjonarne na ...
Brakuje chętnych na studia dzienne i niestacjonarne na ... Jan Graczyński
Brakuje chętnych na studia dzienne i niestacjonarne na uczelniach prywatnych, ale również państwowych. Powód? Niż demograficzny.

Kraków kusi studentów kierunkami zamawianymi


Instytut Sokratesa wydał raport zatytułowany "Demograficzne tsunami", z którego wynika, że do 2020 roku w Małopolsce liczba studentów spadnie o około 55 tys. Już dziś niektóre uczelnie mają problemy z uruchomieniem poszczególnych kierunków studiów.

Niektóre kierunki nie ruszyły

- W tym roku akademickim, ze względu na małą liczbę chętnych, nie ruszą studia I stopnia, zarówno stacjonarne jak i niestacjonarne, na kierunkach: socjologia, kulturoznawstwo, politologia, nauki o rodzinie. Nie uruchomimy także stacjonarnych studiów uzupełniających magisterskich na kierunku administracja - informuje Anna Cieślak, rzecznik prasowy Krakowskiej Akademii.

Problem ten nie dotyka jedynie uczelni niepublicznych. Na Uniwersytecie Pedagogicznym ciągle trwa rekrutacja na studia niestacjonarne m.in. na turystyce i rekreacji, socjologii, filologii polskiej, biologii czy politologii. Nauka na tych kierunkach ruszy końcem października. - Pomimo trwającej jeszcze rekrutacji, uda się nam w tym roku uruchomić wszystkie planowane kierunki. Udało się to nawet na fizyce, która nigdy nie cieszyła się wielką popularnością wśród kandydatów na studia - wyjaśnia Iwona Tomasik z biura prasowego UP.

UJ: Dietetyki i bibliotekoznawstwa studiować nie będziesz

Na Uniwersytecie Jagiellońskim, ze względu na niewystarczającą ilość chętnych, nie ruszą studia I stopnia na dietetyce, informacji naukowej i bibliotekoznawstwie oraz filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską oraz II stopnia na dziennikarstwie, archeologii czy socjologii.

Europeistyka, analityka gospodarcza i socjologia na kierunkach niestacjonarnych nie zostaną uruchomione na Uniwersytecie Ekonomicznym. - Oficjalnie rekrutacja jest już zamknięta, jednak prowadzimy jednostkowe nabory na studia II stopnia ze względu studentów, którzy na październik zaplanowali swoje obrony prac licencjackich - informuje rzecznik UEK, Piotr Bednarski.

Niż demograficzny najbardziej dotknie uczelnie prywatne

Według badaczy z Instytutu Sokratesa problemy krakowskich uczelni to efekt zbliżającego się niżu demograficznego. Najbardziej dotknięte zmianami demograficznymi zostaną studia stacjonarne na uczelniach niepublicznych, stopniowo też będą likwidowane studia niestacjonarne w uczelniach publicznych. Raport pokazuje jednoznacznie, że niż demograficzny najbardziej uderzy w płatne formy kształcenia, a zwłaszcza w uczelnie niepubliczne, których działalność całkowicie finansowana jest z czesnego.

Zobacz też:

Zacznij studia i zapisz się organizacji studenckiej. Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto