MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Redakcja
Jak szukać noclegu? Jak wynająć samochód i co zrobić, jeśli podczas podróży samolotem zniknie lub zostanie zniszczony twój bagaż?
Serwis specjalny" Wakacje za miastem" - zobacz więcej

Poszukiwanie noclegów przez internet najprościej zacząć, wpisując w wyszukiwarce dwa słowa: nazwę interesującej nas miejscowości oraz słowo hotele.

Pojawi się wówczas mnóstwo stron oferujących nocleg. Wchodząc na jedną z nich, możemy skorzystać z opcji, która wszystkie oferty posegreguje nam według ceny. Od najtańszej do najdroższej.

Jak wybrać hotel

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

Po pierwsze: położenie. Bardzo często kuszące niską ceną obiekty znajdują się na obrzeżach miejscowości lub w miejscach trudno dostępnych, słabo skomunikowanych. Czasem są nawet oddalone o kilkanaście kilometrów od centrum.

Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, wówczas możemy do nich łatwo dojechać. Jeśli jednak na miejsce przylatujemy samolotem, sprawdźmy, jak hotel jest skomunikowany z turystycznym centrum, które będziemy odwiedzać. Zwykle takie informacje podawane są przy ofercie. Nie warto ich ignorować.

Po drugie: udogodnienia. Każda oferta powinna zawierać informacje na temat wyposażenia pokoju, rodzaju łóżek (np. double - łóżko dwuosobowe, twin - dwa jednoosobowe łóżka w pokoju).

W cenie pokoju hotelowego może być śniadanie i o ile z obiadu bez problemu można zrezygnować, zakładając, że zjemy coś "na mieście", to śniadanie, zwłaszcza w formie szwedzkiego bufetu na dobry początek dnia, warto kupić.

Coraz więcej hoteli oferuje swoim gościom bezpłatny dostęp do internetu. Sprawdźmy też, czy jest darmowy parking.

>>>Czytaj więcej w Nowej Trybunie Opolskiej

Wynajem samochodu za granicą

Sprawdź ofertę. Jeszcze przed wyjazdem warto przejrzeć portale internetowe z adresami wypożyczalni. Oferty krajowych firm mogą być tańsze niż międzynarodowych korporacji.

Warto zwrócić uwagę na: dane przedsiębiorcy (adres, zezwolenie na działalność, opinie), cenę i co ona obejmuje (np. ubezpieczenie), oferowaną markę i model, warunki odbioru i oddania samochodu, ewentualne koszty naprawy szkód, dokumenty auta obowiązujące w danym kraju, kary umowne za wcześniejsze rozwiązanie umowy lub niewłaściwe jej realizowanie, dodatkowe wymogi (np. ograniczenia wiekowe dla kierowcy).

Gdy zawierasz umowę przez internet, nie możesz odstąpić od niej na odległość bez podania przyczyny.
Żądaj umowy na piśmie, najlepiej w języku polskim (lub obcym, ale zrozumiałym dla klienta) i zachowaj kopię lub swój egzemplarz.

Ubezpieczenie. Jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i auta! Przed wyjazdem sprawdź, jakie są jego warunki, jakiego rodzaju szkody ono obejmuje (np. kradzież) i uregulowania odnośnie poruszania się po innych krajach (mogą być różne dla UE i poza Europą, i wymagać dodatkowego ubezpieczenia). Powinny być tam też wpisane zasady zgłaszania szkód.

Jeśli z auta będzie korzystać więcej niż jeden kierowca, należy to wcześniej zgłosić (możliwe dodatkowe opłaty, konsekwencje finansowe w razie spowodowania wypadku).

>>>Czytaj więcej w Nowej Trybunie Opolskiej

Podróże samolotem

Kłopoty z bagażem. Przed podróżą warto sprawdzić w regulaminie danego przewoźnika, za co bierze odpowiedzialność.

Brak bagażu, opóźnienie lub uszkodzenie trzeba zgłosić od razu na lotnisku, gdzie wypełnia się protokół nieprawidłowości bagażowej, tzw. PIR (Property Irregularity Report) i składa pisemną reklamację do linii lotniczej - w ciągu 7 dni od odebrania uszkodzonego lub 21 dni od oddania opóźnionego bagażu.

Mamy prawo do odszkodowania. Jest ono wyceniane na podstawie wagi lub udowodnionej straty.

Odwołanie lotu, opóźnienie, overbooking - opieka, pomoc i odszkodowanie.
W przypadku odwołania lotu mamy prawo do zwrotu kosztów biletu (w ciągu 7 dni), zaoferowania innego połączenia do miejsca docelowego oraz posiłków, napojów i środków komunikacji.

Oprócz tego możemy liczyć na odszkodowanie od 250 do 600 euro (w zależności od długości trasy), chyba, że poinformowano nas o opóźnieniu nie później niż na 1 godzinę przed odlotem i zaproponowano inne połączenie.

Przy znaczącym opóźnieniu lotu przewoźnik powinien zapewnić bezpłatne posiłki, napoje oraz umożliwić komunikację.

>>>Czytaj więcej w Nowej Trybunie Opolskiej






od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto