Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nam zostało z tamtych lat...

August
August
Kolejny spacer po ulicach dzielnicy Piasek. Tym razem zwiedzimy ulice: Łobzowską i Batorego.

Łobzowska
Była drogą prowadzącą wzdłuż brzegu Rudawy w kierunku Nowej Wsi i Łobzowa. Istniała już w XIV w. W dawnych wiekach teren ten nazywano Półwsiem. W XV w. posiadała już swoją nazwę – ulica Półwsie a pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w 1414 r. W XVII w. nazywano ją ulicą św. Piotra a swoją dzisiejszą nazwę otrzymała w 1858 r.

1
Pałac Tyszkiewiczów. Przed wojną mieścił się tu Krakowski Automobilklub natomiast później, w czasach komuny - Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu, który służył do szybkiego szkolenia członków partii i uzyskiwania niniejszym czegoś, co przypominało tylko dyplom jakiejś bliżej nieokreślonej wyższej uczelni. Pozwalało to później z podniesionym czołem i z owym dyplomem otrzymywać poważne stanowiska kierownicze, uprawniające do kierowania i decydowania losami innych. Dziś odnowiony i pięknie się prezentujący przy wjeździe w ulicę Łobzowską mieści Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

43
Dom Plastyka. Około 1935 r. znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz sfinalizował budowę tego obiektu. Przez lata stanowił ośrodek kultury i punkt wsparcia dla młodych krakowskich artystów.

7
Dziś okazała kamienica, choć nadgryziona zębem czasu. W latach 1838-1897 na tym miejscu, w parterowym domku urodził się, żył, tworzył i zmarł jeden z najbardziej znamienitych polskich poetów - Adam Asnyk. Jak głosi tablica pamiątkowa na frontonie domu – wielki poeta i obywatel, członek rządu narodowego z 1863 r., bojownik o wolność i oświatę narodu i pierwszy prezes Towarzystwa Szkoły Ludowej. Tablicę ową położył na ścianie frontowej budynku zarząd miejski w roku 1938 - w setną rocznicę urodzin poety. Obecnie mało kto zwraca uwagę na to miejsce i tablicę, która nam przypomina o istnieniu poety, o którym uczono nas w szkole, a który wniósł tak wiele w dorobek naszej historii i kultury.

10
Kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Zbudowany w latach 1885-1891 na miejscu garbarni wg projektu Wandalina Beringera, w pobliżu miejsca, w którym istniał zburzony wcześniej kościół św. Piotra Małego.

40
Klasztor ss. Karmelitanek i Kościół Opieki św. Józefa. Kompleks ten zbudowano w latach 1903-1905 na terenie dawnej wilii z ogrodem ofiarowanej siostrom po przymusowej ich przeprowadzce z Poznania do Krakowa w roku 1874. Projektantami byli dwaj krakowscy architekci: Tadeusz Stryjeński i Franciszek Mączyński.

49
Pięknie odnowiony budynek w ogrodzie na rogu Łobzowskiej i św. Teresy. Teren Zgromadzenia Zakonnego Córek Pani z Góry Kalwarii. Tędy to, środkiem dzisiejszego ogrodu przepływała Rudawa wzdłuż dawnej ulicy Łobzowskiej.

Wylot Łobzowskiej do al. Słowackiego - Dom Profesorów UJ. Powstał w 1928 r. Zaprojektowany przez Ludwika Wojtyczkę, Stefana Żeleńskiego i Piotra Jurkiewicza, w stylu art déco. Nazwany "trumną profesorską" z powodu dekoracji z pasów czarnej, błyszczącej ceramiki. Dziś świeżo odnowiony wspaniale prezentuje się na ostrym rogu Łobzowskiej i alei Słowackiego (nr 15a).

Batorego Stefana
Ulica ta została wytyczona w latach 1872-1873. Jej nazwę po raz pierwszy spotyka się w publikacji A. Nowoleckiego z 1880 r. - Wykaz ulic, placów i domów miasta Krakowa i Podgórza. Wcześniej teren ten nazywano Krochmalniki, zapewne od usytuowanych tam rzemieślników wytwarzających i sprzedających krochmal.
Wchodząc w ulicę Batorego mijamy z prawej potężną narożną kamienicę, która niegdyś mieściła Zespół Szkół Łączności przeniesiony w latach 70. do nowo wybudowanego kompleksu szkoły, internatu i zaplecza sportowego przy ulicy Zielnej na Dębnikach.

8
Piętrowa kamienica, dziś niszczejąca, lecz zachowała liczne elementy ozdobne. Przykład budownictwa w tym rejonie z przełomu XIX i XX wieku.

12
Willa Pod Stańczykiem (Collegium Sanockie). Ta neorenesansowa willa była domem własnym architekta Tadeusza Stryjeńskiego i przez niego zaprojektowanym. Powstała w latach 1882-1883. W roku 1983 przekazana została Uniwersytetowi Jagiellońskiemu gdzie obecnie znajduje się Instytut Pedagogiki i Międzywydziałowy Zakład Historii i Kultury Żydów w Polsce.

14
Zabytkowa willa wraz z ogrodem wpisana do rejestru zabytków. Jej powstanie wg projektu Tadeusza Stryjeńskiego datowane jest na lata 1884-1885. Dziś mieści się tu biuro terenowe Fundacji "Samorządność i Demokracja" oraz Małopolska Rada Regionalna i Rada Okręgowa Stronnictwa Demokratycznego.

17
Pięknie odnowiona kamienica mieszcząca Okręgową Radę Adwokacką. We wrześniu 1979 r. wmurowano obok bramy wejściowej pamiątkową tablicę ku czci poległym adwokatom i aplikantom Izby Krakowskiej w okresie wojny i okupacji.

_____ Zapraszam na kolejne spacery po ciekawych ulicach i miejscach Krakowa _____
Polecam wcześniej opublikowane felietony z tego cyklu:
1. Dworzec kolejowy i ul. Lubicz
2. Piasek (część I)
3. Piasek (część II)
4. Spacerkiem po uliczkach i placach Krakowa: Piasek (część 1)

Zapraszam również do oglądania mapek, na których znajdują się miejsca omawiane i odwiedzane w artykułach tego cyklu:
1. Dzielnica Piasek


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto