Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunt ciała w Muzeum Manggha

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
"butoh" to zaproszenie do szukania własnej autentyczności - stwierdziła Aleksandra Capiga podczas otwarcia wystawy Andrzeja Janikowskiego, które we wtorek miało miejsce w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Wernisaż otworzył wystawę, która dla samych organizatorów jest bardzo szczególna.

- Z Andrzejem przyjaźnimy się od 14 lat, ponieważ stale dokumentuje to, co dzieje się w Muzeum Manggha - stwierdzono podczas oficjalnej części spotkania. - O tej wystawie myśleliśmy dość długo. W końcu udało się ukazać tą część japońskiej kultury, która przez te lata najbardziej zainteresowała fotografa - dodano.

Sam autor przyznał, że dla niego teatr butoh to zjawisko, które go zaciekawiło już dawno temu. - Pierwszy raz spotkałem się z butoh w 1991 roku i od razu zafascynowałem się. Od tamtej pory nie opuściłem żadnego spektaklu i dzięki temu mogą Państwo zobaczyć zarys tych wszystkich wydarzeń - wyjaśnił Janikowski.

Szczególny charakter dodała także obecność Aleksandry Capigi, która jako młoda japonistka wydała książkę o specyfice butoh.

- Książka jest wyrazem moich zainteresowań. Muszę przyznać, że na początku podchodziłam do butoh teoretycznie. Jednak gdy przeszłam do praktyki, okazało się, że to nie jest takie trudne. Chodzi wyłącznie o szukanie siebie - stwierdziła autorka.

Dzięki szczególnemu charakterowi tego tańca, książka przybrała niespodziewany wymiar. - W pewnym momencie okazało się, że moja publikacja nie jest tylko o tańcu, ale właśnie o poszukiwaniu własnego "ja" - skwitowała Capiga.

Wiadomo jednak, że głównym powodem stworzenia "Buntu Ciała" był brak takowej pozycji na polskim rynku wydawniczym.

- Pisząc książkę skupiłam się na źródle tańca, ponieważ jest wiele nieprawdziwych informacji na jego temat. Zapewne wynika to z braku polskojęzycznych publikacji - tłumaczyła japonistka.


Aleksandra Capiga: W butoh, podobnie jak u Grotowskiego, tancerz nie jest aktorem, on nigdy niczego nie naśladuje. Jeśli chce stać się drzewem, to nie macha rękami i nie udaje konarów, tylko szuka swoich emocji, które pozwolą mu stać się drzewem.


Głównym przesłaniem wieczoru było stwierdzenie jakoby butoh było szukaniem własnej autentyczności. W dzisiejszych czasach ta mądrość wydaje się być bezcenną.

Ekspozycja zorganizowana została w ramach obchodów 15-lecia Muzeum Manggha i Roku butoh. Wystawa czynna do 22 listopada.

Uwaga! 10 listopada o godzinie 20:00 odbędzie się spektakl teatru tańca butoh w wykonaniu Kanazawa Butoh Kan pt. Nyumin (reżyseria i choreografia: Moe Yamamoto, Kei Shirasaka; światło: Takashi Miyamukai; kostiumy: Yoko Yoshida).


Zobacz też:






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto