Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bilety do Brukseli już w rękach uczniów

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim nagrodzono laureatów konkursu ogłoszonego przez wojewodę małopolskiego Jerzego Millera.

Konkurs dotyczył wpływu inwestycji, powstałych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Operacyjnego, na rozwój Małopolski. Okazją do zorganizowania konkursu była piąta rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zgłaszając pracę w formie: eseju, reportażu, wywiadu, a nawet fotoreportażu czy filmu.

Laureatką pierwszego miejsca, z maksymalną liczbą punktów, została Olga Gdula z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie. Nagrodzoną pracą jest scenariusz spektaklu "Mała karta - ZPORRe zmiany", w którym głównym bohaterem jest Krakowska Karta Miejska.

Drugie miejsce przypadło Łukaszowi Błaszków z Powiatowego Zespołu Szkół nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Kętach. Przygotował on reportaż telewizyjny o modernizacji mostu na rzece Sole w Kętach.

Trzecią nagrodzoną pracą był esej Moniki Skipiały z Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu. Esej "Jak ryba w wodzie" traktuje o przebudowie szkoły podstawowej w Olkuszu ze szczególnym uwzględnieniem przystosowania jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Cała trójka otrzymała bilety do Brukseli, a dodatkowo laureatka I miejsca Olga Gdula otrzymała prezent niespodziankę od MPK w postaci półrocznego biletu komunikacji miejskiej.

Wszyscy wezmą udział w wizycie studyjnej w Brukseli zaplanowanej na połowę czerwca 2009. Uczniowie odwiedzą Parlament Europejski oraz zwiedzą Brukselę. Wszystkie koszty związane z wyjazdem i pobytem laureatów konkursu w Brukseli pokrywa organizator.

Oprócz szczęśliwej trójki,  komisja konkursowa wyróżniła prace jeszcze trzech uczniów:
Mateusza Waśko - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu, Krzysztofa Sztafa - Powiatowy Zespół Szkół nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Kętach oraz Dariusza Wiejaczka - Zespół Szkół Agrobiznesu w Bystrej.


W okresie pierwszych pięciu lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Małopolska otrzymała w sumie niemal 4,4 mld złotych, wynika z tego, że Unia przeznaczyła na każdego Małopolanina ponad 1300 złotych.  W ramach działania ZPORRu w województwie małopolskim w latach 2004-2006 zawarto blisko 700 umów o dofinansowanie projektów, a wartość przyznanych dofinansowań ze środków EFRR oraz EFS wynosi 858 mln zł., z których wypłacono już 717 mln zł.

Dofonansowane projekty:

- modernizacja 390 km dróg
- modernizacja 17 oczyszczalni ścieków
- blisko 5200 ha terenów inwestycyjnych udostępniono potencjalnym inwestorom
- ponad 450 sztuk sprzętu medycznego zakupiono dla ZOZ
- wykonano modernizację, odrestaurowano lub odremontowano ponad 60 tys. m kw. powierzchni obiektów historycznych i infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej, sportowej
-objęto wsparciem 172 mikroprzedsiębiorstwa
-3,8 tys osób skorzystało z usług doradczych
-26 tys osób wzięło udział w szkoleniach i kursach
- 38 tys uczniów, studentów i pracowników naukowych skorzystało ze stypendiów
-zostały utworzone 642 mikroprzedsiębiorstwa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto