Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania USG dla niemowląt

Kini
Kini
Kraków jako jedyne miasto w Polsce, rozpoczęło wdrażanie miejskiego programu profilaktyki dysplazji stawów biodrowych u niemowląt. Program potrwa do końca 2009 roku.

Dzięki programowi Urzędu Miasta Krakowa "Profilaktyka następstw dysplazji stawów biodrowych" w okresie od połowy maja do grudnia 2009 roku wykonywane będą badania wszystkich niemowląt w wieku od 4 tygodnia do 4 miesiąca urodzonych na terenie Krakowa.

Program będzie obejmować ocenę kliniczną stawów biodrowych oraz USG. W przypadku stwierdzenia dysplazji (niedojrzałości) bioder dzieci będą kierowane do leczenia ortopedycznego w ramach NFZ.

Ocena postępów leczenia i określenie czasu jego zakończenia będą dokonywane w II etapie, obejmującym ponowne badanie kliniczne oraz kontrolne badanie USG bioder. Jest to początek wieloletniego projektu, mającego na celu wprowadzenie USG bioder jako badania przesiewowego u wszystkich niemowląt. Wczesne wykrycie dysplazji i podjęcie leczenia w olbrzymim odsetku przypadków kończy się pełnym sukcesem i uzyskaniem w wyniku terapii prawidłowo dojrzałych bioder.

Badania będą wykonywać m.in. lekarze ortopedzi dziecięcy, doświadczeni zarówno w leczeniu dysplazji stawów biodrowych jak i jej wykrywaniu badaniem USG, na co dzień zatrudnieni w Oddziale Ortopedyczno Urazowym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Krakowie. Badania USG po wcześniejszej rejestracji odbędą się w SCDZ MEDICINA przy ul. Barskiej 12 (0728 933 860, lub 012 266 96 65).


Dysplazja (niedorozwój) stawów biodrowych jest w populacji polskiej najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu (dotyczy 4 - 6 % niemowląt). Nierozpoznana dysplazja najczęściej powoduje przedwczesny rozwój zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją jest konieczność wczesnego leczenia operacyjnego - endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Niedorozwój bioder może nie dawać żadnych objawów klinicznych, dlatego najpewniejszą metodą diagnostyczną, stosowaną u niemowląt jest badanie USG.

W Polsce wykonywanie badań USG stawów biodrowych u niemowląt należy do Poradni Preluksacyjnych kontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach świadczeń specjalistycznej ortopedycznej opieki ambulatoryjnej. Do Poradni Preluksacyjnych trafiają jednak głównie dzieci skierowane przez lekarzy pediatrów Podstawowej Opieki Zdrowotnej z powodu nieprawidłowości w badaniu klinicznym. Pamiętać należy jednak, iż badanie kliniczne cechuje się małą czułością z racji braku objawów klinicznych nawet u 50 % niemowląt z dysplazją, co oznacza, że te przypadki dysplazji mogą pozostać nierozpoznane, gdyż nie trafiają do Poradni Preluksacyjnych. Aktualnie w Polsce nie istnieje program profilaktyki populacyjnej dysplazji stawów biodrowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto