Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beatrix Cenci na Dużej Scenie

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy rok 2009 został ogłoszony rokiem Juliusza Słowackiego.

W Krakowie święto tego wybitnego poety obchodzone jest podwójnie, ponieważ Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie świętuje w tym roku setną rocznicę nadania jego imienia.

Okazja ta stała się powodem do wystawienia jednego z najtrudniejszych i najrzadziej wystawianych dramatów Słowackiego, jakim jest Beatrix Cencie. O tym, jak wielkim wydarzeniem w świecie teatru jest wystawienie tego dzieła, najlepiej świadczy fakt, iż od premiery w 1872 roku, utwór ten doczekał się jedynie dziesięciu inscenizacji, z których aż dwie premiery miały miejsce właśnie w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Odbyły się one w 1907 oraz w 1937 roku i w obydwu przypadkach cieszyły się one ogromnym uznaniem i bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

Z trzecią krakowską premierą tego dramatu postanowił się zmierzyć jeden z najwybitniejszych reżyserów młodego pokolenia, Maciej Sobociński. W realizacji tego trudnego dzieła reżyser wykorzystuje najnowocześniejsze środki teatralnego wyrazu pozostając jednocześnie wiernym tradycji.

Widz wkracza w świat mrocznych dramatów rodziny Cencich i staje się świadkiem zbrodni, które rodzą pytania o prawo do usprawiedliwiania tak strasznych czynów jak zabójstwo. Widz musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można uzasadnić i rozgrzeszyć zbrodnię i czy występek możne być usprawiedliwieniem dla zbrodni.

Zadziwiającym jest, jak strasznie aktualnymi pozostają tematy poruszane w spektaklu, który powstał przeszło sto trzydzieści lat temu. Aby się o tym przekonać, wystarczy obejrzeć wiadomości lub sięgnąć po prasę codzienną. Widz bez trudu dostrzeże rys Szekspirowski, co dodatkowo wzbogaca ten dramat.

Premiera, która będzie miała miejsce już 25 kwietnia, na pewno będzie wydarzeniem teatralnym, które przejdzie do historii polskiego teatru.






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto