MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: trzynastu kiboli w rękach policji

(mst)
Policjanci ze specjalnej grupy zajmującej się rozpracowywaniem środowisk pseudokibiców zatrzymali 13 osób – członków "bojówek" deklarujących sympatię dla krakowskich klubów piłkarskich – poinformował w piątek PAP rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Kraków: kibole w rękach policji [ZDJĘCIA INTERNAUTY]

"Zatrzymania miały związek z +porachunkami+, do jakich dochodziło w ostatnim czasie na terenie Krakowa" – powiedział rzecznik.

Do rozpracowywania "bojówek" kibicowskich doszło po serii napaści w Krakowie i Nowej Hucie na osoby związane ze środowiskami pseudokibiców. Za każdym razem grupa kilku lub kilkunastu zamaskowanych osób uzbrojonych w maczety i noże "polowała" na konkretną osobę. Ofiary nie były przypadkowe.

Ranni trafiali do szpitali, ale mimo tego odmawiali współpracy z policją i nie chcieli, aby w ich sprawie toczyło się postępowanie.

"Walka z grupami pseudokibiców jest dla nas niezmiernie ważna – każdy, kto bierze do ręki maczetę, nóż czy inne niebezpieczne narzędzie i dopuszcza się napaści na inną osobę, musi zdawać sobie sprawę z tego, że zostanie rozliczony przez policję z przestępczych działań i poniesie konsekwencje takiego zachowania" – podkreślił w związku z tą sprawą Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

"Policjanci rozbijają struktury przestępcze mimo +zmowy milczenia+ i hermetyczności środowiska związanego z +bojówkami+" – dodał komendant.

Policjanci pracujący nad tymi sprawami ustalili osoby mogące mieć związek z napaściami. Uznali także, że niektórzy członkowie jednej z "bojówek" po meczu brali udział w splądrowaniu sklepiku na stacji benzynowej pod Tarnowem.

Wśród zatrzymanych są mieszkańcy Krakowa w wieku od 20 do 26 lat, niektórzy z nich byli już karani za wybryki chuligańskie i inne przestępstwa.

Podczas przeszukań policjanci znaleźli nielegalną broń oraz maczety, noże i kije; zabezpieczyli także narkotyki i środki psychoaktywne.

Jak podkreśla policja, akcja zatrzymywania członków bojówki została zaplanowana bardzo precyzyjnie. Policjanci wiedząc, że wytypowani przez nich nie mieszkają w miejscu zameldowania, ustalili miejsca, w których mogli przebywać, a później zatrzymywali ich po kolei.

W zatrzymywaniu kilku najbardziej niebezpiecznych członków grupy brali udział policyjni antyterroryści. "Rzeczywiście okazało się, że niektórzy pseudokibice próbowali uciekać, w jednym przypadku konieczny był pościg i zablokowanie samochodu, którym ci mężczyźni uciekali" – powiedział Dariusz Nowak.

Sprawę realizowali policjanci z wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, mający duże doświadczenie w rozpracowywaniu środowisk pseudokibiców, wsparci przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie i policyjnych antyterrorystów.

Sprawy "porachunków" prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Podgórze, postępowanie dotyczące kradzieży na stacji benzynowej we współpracy z Prokuraturą Rejonową w Tarnowie – informuje policja.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto