Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego - możesz się zgłosić

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
To program skierowany do osób współpracujących z polskimi organizacjami pozarządowymi, działającymi w obszarze praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji.

Akademia obejmuje intensywne szkolenie trenerskie, a także prezentację nowoczesnych koncepcji i najlepszych praktyk w zakresie przestrzegania praw człowieka. Poruszone zostaną tematy: gender i wielokulturowość. Zajęcia Akademii w trybie zjazdowym potrwają od października 2008 r. do września 2009 r. Zakwalifikowani uczestnicy ponoszą tylko koszty dojazdów.

CO?

Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego to autorski i kompleksowy program Stowarzyszenia Willa Decjusza skierowany do pracowników i współpracowników polskich organizacji pozarządowych. Akademia oferuje intensywne szkolenie trenerskie, a także prezentację nowoczesnych koncepcji i dobrych praktyk w zakresie przestrzegania praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Z tej obszernej dziedziny wybraliśmy dwa tematy: gender oraz wielokulturowość.

Program pracowni wrażliwości kulturowej przygotowuje do pracy w społeczeństwie wielokulturowym, prowadzenia treningów antydyskryminacyjnych oraz szkoleń wrażliwości i kompetencji międzykulturowych. Celem specjalizacji jest dostarczenie wiedzy o kulturowych, prawnych i społecznych uwarunkowaniach zachowań w różnych sytuacjach społecznych i kontakcie międzykulturowym oraz o zjawiskach i mechanizmach rządzących procesami psychologicznymi uruchamianymi w kontekście kontaktu międzykulturowego. Wykłady i konwersatoria będą przygotowywały do pracy nad kształtowaniem postaw i umiejętności sprzyjających owocnym spotkaniom z przedstawicielami odmiennych kultur. W trakcie zajęć osoby uczestniczące przyjrzą się własnym oczekiwaniom, obawom i gotowości do konstruktywnego wchodzenia w relacje międzykulturowe. Program pracowni genderowej przygotowuje do prowadzenie zajęć antydyskryminacyjnych, które koncentrują się wokół zagadnień płci oraz funkcjonowania kobiet i mężczyzn w przestrzeni publicznej. Celem specjalizacji jest rozwinięcie wrażliwości genderowej, zdobycie wiedzy nt. społecznych relacji między kobietami i mężczyznami, poznanie zasad prowadzenia i funkcjonowania polityki równościowej oraz zdobycie praktycznych umiejętności przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć. Uczestnicy i uczestniczki dokonają analizy przestrzeni politycznej, ekonomicznej i społecznej przez pryzmat kobiet i mężczyzn, po to, aby moc tworzyć zespoły, organizacje czy projekty wolne od nierówności, promujące różnorodność oraz wykorzystanie pełnego potencjału zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istotną częścią wspólnego programu będą zagadnienia relacji pomiędzy mniejszościami i większością, kwestie związane z ludzką różnorodnością, przeciwdziałaniem dyskryminacji i poznanie wartości, jakie niesie ze sobą wolne od dyskryminacji i różnorodne społeczeństwo. Osoby uczestniczące zyskają wrażliwość antydyskryminacyjną, dowiedzą się, na czym polega mechanizm stereotypizacji, uprzedzeń i dyskryminacji oraz nauczą się w jaki sposób reagować na przejawy dyskryminacji.

W programie Akademii równoważnie traktowane jest poznanie efektywnych narzędzi, przyswojenie nowoczesnej wiedzy i wymiana doświadczeń. Po intensywnym szkoleniu uczestnicy i uczestniczki, będą wyposażeni w kompetencje trenerskie i przygotowani merytorycznie do prowadzenia szkoleń antydyskryminacyjnych w swoich społecznościach.

DLACZEGO?

Osoby pracujące w organizacjach pozarządowych pracując z pasją i zaangażowaniem podejmują wiele inicjatyw edukacyjnych dla poprawy przestrzegania praw człowieka. W tej dziedzinie konieczne jest ciągłe podnoszenie własnych kompetencji, śledzenie aktualnych trendów i najlepszych praktyk. Problemy równości płci, mniejszości etnicznych i kulturowych, w tym imigrantów i uchodźców znane są często powierzchownie i jednokierunkowo. Często dużej wiedzy akademickiej czy formalnej nie towarzyszy świadomość jej realnego znaczenia i możliwości zastosowania w praktyce. Praca intuicyjna, bez rzeczywistej znajomości potrzeb, problemów, bez osobistej wrażliwości i wiedzy kulturowej może przynieść więcej szkody niż pożytku. Chcąc osiągać wymierne efekty, osoby prowadzące antydyskryminacyjne przedsięwzięcia edukacyjne powinny znać metody i techniki efektywnego szkolenia i pracy z grupą.

KTO?

Oferta skierowana jest przede wszystkim do pracowników organizacji pozarządowych działających w obszarze praw człowieka, ale uwzględniając zgłaszane potrzeby rozpatrywane będą także kandydatury z instytucji centralnych i samorządowych świadczących pomoc grupom dyskryminowanym. Uczestnicy i uczestniczki wybierani będą na podstawie ankiet, listów motywacyjnych, rekomendacji i rozmów kwalifikacyjnych.

Eksperci i ekspertki projektu to przedstawiciele środowiska akademickiego, wiodących organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz mniejszościowych grup dyskryminowanych, a także doświadczeni trenerzy i konsultanci specjalizujący się w szkoleniach interpersonalnych i trenerskich. Wiedzę o europejskich rozwiązaniach zapewnią zagraniczni partnerzy projektu, wybitni naukowcy i praktycy.

Zarówno w doborze osób uczestniczących, jaki i szkolących uwzględnimy korzyści płynące z różnorodności: np. płciowej, kulturowej, etnicznej, sprawnościowej, wiekowej, biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby i specyfikę sektora.

JAK?

Od października 2008 roku do września 2009 roku zorganizowana zostanie pierwsza edycja Akademii, zapewniająca profesjonalne szkolenie trenerskie i aktualną wiedzę z wybranych obszarów praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. Uczestnicy i uczestniczki równolegle szkolić się będą w dwóch pracowniach: genderowej oraz wrażliwości kulturowej obejmującej problematykę grup mniejszościowych (mniejszości narodowe i etniczne, imigranci, uchodźcy). Tam gdzie oba tematy się przenikają lub uzupełniają grupy spotkają się na wspólnych zajęciach. Inauguracja Akademii będzie miała charakter otwarty dla publiczności. Do udziału w debacie międzynarodowych ekspertów zaproszeni zostaną przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego, administracji, instytucji działających w obszarach społecznych oraz media. Całość kursu to 10 intensywnych kilkudniowych zjazdów obejmujących łącznie 340 godzin dydaktycznych, w tym 250-godzinne szkolenie trenerskie. Po serii warsztatów, wykładów, dyskusji i zadań praktycznych uczestnicy wypracują program własnych szkoleń dyplomowych i w dwuosobowych zespołach przeprowadzą warsztaty w swoich lokalnych społecznościach (czerwiec 2009). Doświadczeni trenerzy - superwizorzy Akademii, dokonają oceny pracy absolwentów, przekażą rekomendacje i wskazówki do dalszego planowania rozwoju. Po wakacyjnej przerwie studenci i studentki spotkają się na sesji ewaluacyjnej i otrzymają dyplomy ukończenia Akademii (wrzesień 2009). Zajęcia Akademii będą się odbywały w Krakowie, jedna z sesji będzie miała charakter wyjazdowy.

ILE TO KOSZTUJE?

Dla 24 przyjętych studentów i studentek Akademii kompletny program fundowany jest ze środków Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, pod warunkiem pełnej i aktywnej obecności na zajęciach. Organizatorzy zapewniają warsztaty, wykłady, konwersatoria, konsultacje indywidualne, materiały edukacyjne, wyżywienie, zakwaterowanie (dla osób spoza Krakowa) oraz pomoc w organizacji szkoleń dyplomowych. Uczestnicy i uczestniczki kursu poniosą jedynie koszty dojazdu do i z Krakowa oraz przejazdów lokalnych.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Ankieta zgłoszeniowa, regulamin i roboczy program są dostępne na www.villa.org.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września 2008. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano na 8-9 października 2008.

WIĘCEJ INFORMACJI?

Anna Kowalska, koordynatorka projektu
Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 17a, 30-233 Kraków
tel.: +48 12 425-36-44 w. 197
fax: +48 12 425-36-63
[email protected]
www.villa.org.pl



Walcz o nagrody w konkursie Żywe Miasto!


MoDo Aplikacja Ściągnij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto