Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8.Sacrum Profanum - scena prawie gotowa

Redakcja
W niedzielę 12 września w Krakowie rusza Festiwal Sacrum Profanum. Zobacz, jak wygląda program i przygotowania do rozpoczęcia.

Headlinerem tegorocznej edycji będzie Jonsi, gitarzysta i wokalista islandzkiej grupy Sigur Ros.

Jon "Jonsi" Birgisson jest gitarzystą i wokalistą grupu Sigur Ros. Tworzy niezwykle klimatyczną muzykę wykorzystując smyczek wiolonczelowy do gry na gitarze elektrycznej, a w stylu wokalnym sięgając często po falset. Artysta zagra dwa koncerty (17 i 18 września) w hali ocynowni elektrolitycznej Arcelor Mittal w Nowej Hucie. Oba wystepy będą częścią trasy koncertowej "Go Tour 2010", promującej jego najnowszy, solowy album. Krakowski koncert islandczyka będzie retransmitowany na antenie Programu 3 Polskiego radia w sobotę, 18 września.

- Solowy album Jonsiego i towarzysząca mu światowa trasa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku - mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum. - Niezwykłe połączenie świata muzyki, teatru i multimediów sprawia, że Jonsi pisze nowy rozdział w historii najbardziej spektakularnych współczesnych widowisk koncertowych - dodaje.

Festiwal rozpocznie niedzielny koncert islandzkiej grupu Mum (12 września). Zespół balansuje na granicy popu, wykorzytując w swojej twórczości ekscentryczne brzmienia i barwne aranżacje. Muzykom towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonietta Cracovis i Chór Polskiego Radia. Oprócz tego, na scenie pojawią się także przyjaciele grupy - Olof Arnalds, Sindri Mar Sigfusson, Mugison, Benedikt Hermann Hermannsom, Hogni Egillson, Johann Johannsson i formacja Amiina. Pojawi się też L.U.C., raper, producent muzyczny i zdobywca Paszportu 'Polityki", znany ze swej żywiołowości i skłonności do eksperymentowania.

- "Mum&Friends" to projekt przygotowany specjalnie na tegoroczną, nordycką edycję Sacrum Profanum. To będzie symfoniczny rozmach nowo zaaranżowanych kompozycji, najbarwiejsi przedstawiciele sceny islandzkiej, niespotykane instrumenty i niezwykła oprawa wizualna - zapewnia Berkowicz.

Oba koncerty, pod nazwą Freak, odbędą się w hali ocynowni elektrolitycznej Arcelor Mittal w Nowej Hucie, ale są jeszcze inne, dwa miejsca, gdzie przez w pozostale dni tygodnia (13-16 września) rozbrzmiewać będzie muzyka nordycka i polska - to Teatr Łaźnia Nowa i Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Poniedziałek, 13 września
W Poniedziałek w Muzeum Inżynierii Miejskiej formacja Asko/Schonberg zagra utwory Klasa Torstenssona. Artysta lubi kontrasty rytmu, tempa, artykulacji, rejestrów, ale równie chętnie bawi się harmoniką, dynamiką i kolorem. jego muzyka łączy tradycję z nowoczesnością, klasyczne piękno z zaskakującymi  rozwiązaniami, estetyczne bezpieczeństwo z ekspresyjną drapieżnością. Asko/Schonberg wykona dwa ogniwa z cyklu "Lantern Lectures".

W teatrze Łaźnia Nowa muzykę Magnusa Lindberga przybliżą artyści z paryskiego Ensemble Intercontemporain. Będą to "Coyote Blues", "Corrente", "Ur" i "Jubilees". Magnus Lindeberg przeszedł fascynację chyba wszystkiemi możliwymi nurtami awangardowymi. Pisał dzieła serialne, rysował partytury graficzne, komponował muzyke skrajnie skomplikowaną, a po wyjeździe do Paryża, związał się ze spektralistami. Ostatnio pisze muzykę impresjonistyczną, łagodną.

Wtorek, 14 września
Wtorkowy wieczór w Muzeum to Cikada Ensemble i ich wykonanie retrospektywy muzyki Evininda Buene. Mlody Norweg nie stroni od dźwiękowej tradycji i dawnych form. W interpretacji skandynawskiego zespołu zabrzmią: "Possible Cities", "City Silence", "Landscape with Ruins", "Ultrabucolic Studies", "Molto Fluido" i "Nature Morte".

Z kolei w Łaźni Nowej usłyszymy utwory Andersa Hillborga, w wykonaniu muzyków z Ensemble Modern. Oprócz dwóch kompozycji na klarnet i fortepian: "The Peacock Moment" i "Tempere Raw", fortepianowego "Velocity Engine" i cyklu "Six Pieces of Wind Quintet", premierowo zagrają nowe dzieło Hillborga, "Vaporised Tivoli".

Środa, 15 września
Kompozycje pierwszej damy muzyki współczesnej, Kaji Saariaho, zagra w Muzeum formacja musikFabrik. Będą to "Je sens un deuxieme coeur", "The tempest Sangbook" i niedawno napisany "Notes on Light". Priorytetem dla mieszkającej od lat w Paryżu kompozytorki, jest brzmienie, jego struktura wewnętrzna, energia i sonorystyczna zmienność. Artystka coraz częściej sięga do medium elektrycznego, a jej muzyka jest delikatna, choć niepokojąca i tajemnicza.

W Łaźni Nowej zabrzmią kompozycje Pelle Gudmundsena-Holmgreena w wykonaniu London Sinfonietty i Theatre of Voices. Artyści zagrają "Moving Still", "Play", "Song", "Turn", "Company" oraz "Last Ground". Pelle nazywa siebie dźwiękowym zbieraczem, ktory obiekty odnalezione w historii muzyki lub we współczesnej sonoferze, osadza w innym kontekście. Potrafi stworzyć zajmujące dzieło z kilku akordów, zarzucać słuchacza rytmicznymi gejzerami, atakować ostrymi współbrzmieniami.

Czwartek, 16 września
Enseble Recherche zagrają utwory Hansa Abrahamsena, którego muzyka przypomina zabawę klockami lego - prostym gadżetem, ale wymagającym myślenia. W Muzeum Inżynierii zabrzmią "Herbstlied", "Zwei Schneetanze", "Schnee" i  najnowszy: "Nomine".

Klagforum Wien zagra natomiast w Łaźni Nowej muzykę Rolfa Wallina: "The Age of Wire and String", "Three Poems by Rainer Maria Rilke" oraz "Appearances". Wallin nie tylko komponuje, ale jest też wziętym trębacze. Podobnie jak zróżnicowana estetycznie jest jego muzyka, tak i dobór repertuaru, który wykonuje jest imponujący - gra zarówno muzykę barokową, jak i progresywny rock, bo istotą jego twórczości jest kontrast.

Wszystkie koncerty, jakie odbędą się w Muzeum Inżynierii Miejskiej, będą transmitowane przez Program 2 Polskiego Radia, a koncerty organizowane w teatrze Łaźnia Nowa zostaną zarejestrowane i wyemitowane w tym samym radiu w terminie późniejszym.

Bilety na koncerty 8. Festiwalu Sacrum Profanum można jeszcze kupić na stronie Ticket Online oraz w dwóch punktach informacji miejskiej Info Kraków: ptzy ul. Św. jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Święych 2). Kosztują one od 40zł do 400zł.


Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8.Sacrum Profanum - scena prawie gotowa - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto