Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70. rocznica likwidacji getta w Krakowie. W niedzielę Marsz Pamięci

Dawid Serafin
Plan krakowskiego getta.
Plan krakowskiego getta. Wikimedia Commons
W niedzielę krakowianie pokonają trasę, która dla wielu mieszkańców miasta 70 lat temu była ostatnią. Dzień wcześniej zostanie otwarta wystawa "Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim". Wszystko w 70. rocznicę likwidacji krakowskiego getta.

[plik 1 lewa]13 marca, siedemdziesiąt lat temu, rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getta. W tym dniu i dzień później hitlerowcy rozstrzelali na terenie getta 2 tysiące osób. Ocalałe osoby trafiły do obozu Kraków-Płaszów lub zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Te dni były symbolicznym końcem barwnego życia krakowskiej społeczności żydowskiej. Przed wojną zamieszkiwało ich na terenie Krakowa od 60 do 80 tysięcy.

Krakowskie getto zostało utworzone w 1940 roku w dzielnicy Podgórze. Było jednym z pięciu gett utworzonych przez hitlerowców w Generalnej Guberni. Do krakowskiego getta trafiło blisko 17 tysięcy osób. W maju 1942 roku Niemcy rozpoczęli systematycznie wywozić Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. 13 i 14 marca została przeprowadzona ostateczna likwidacja getta.

Obchody, upamiętniające wydarzenia tamtych dni, rozpoczną się w najbliższą sobotę od otwarcia wystawy "Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim" w Aptece pod Orłem. Otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 19 i potrwa do północy. W programie znajdą się przemowy zaproszonych gości oraz koncert, któremu towarzyszyć będzie wizualizacja, wyświetlana na fasadzie kamienicy przy pl. Bohaterów Getta 18.

Dzień później w niedzielę o godzinie 12 na placu Bohaterów Getta rozpocznie się Marsz Pamięci. Marsz przejdzie ulicami Podgórza - Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską - i dotrze na teren byłego obozu Płaszów. Będzie to trasa, która dla wielu mieszkańców miasta była ostatnią drogą w życiu.

Marsz Pamięci ma być okazją nie tylko do upamiętnienia ofiar hitlerowskiego terroru. Ma on także przypomnieć o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tragiczny sposób. Z całej populacji krakowskich Żydów wojnę przeżyło ich około tysiąca.

[youtube]

Cały tekst czytaj na Wiadomosci24.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto