MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat Sinfonietty Cracovii. Koncerty jubileuszowe miejskiej orkiestry 9 czerwca w Muzeum Fotografii i w Filharmonii Krakowskiej

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
19.11.15 krakow
sinfonietta cracovia gra w centrum krwiodastwa
fot. piotr idem/ polska press
19.11.15 krakow sinfonietta cracovia gra w centrum krwiodastwa fot. piotr idem/ polska press Piotr Idem / Polska Press
Dokładnie trzydzieści lat temu krakowska Rada Miejska podjęła uchwałę o powołaniu nowej miejskiej orkiestry. W tym czasie Sinfonietta Cracovia wyrosła na zespół, który jest powszechnie doceniany w kraju i za granicą. W niedzielę 9 czerwca krakowska orkiestra miejska będzie obchodzić swe urodziny - najpierw zaprasza na kameralny koncert w Muzeum Fotografii, a potem na główny - w Filharmonii Krakowskiej.

Na przełomie maja i czerwca mija 30 lat, od momentu, kiedy Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o powołaniu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Rocznicowe obchody trzydziestolecia zespołu trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem będzie niedziela, 9 czerwca.

Dzień rozpocznie kameralny Koncert Espresso – w południe w Muzeum Fotografii. Wieloletni koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, Daniel Stabrawa zaprezentuje u boku kameralistów Sinfonietty Cracovii (Maciej Lulek – skrzypce, Ewa Szczepańska-Chwast – altówka) wyjątkowe dzieło na rzadko spotykaną obsadę: „Serenadę na dwoje skrzypiec i altówkę”, op. 12 węgierskiego kompozytora Zoltána Kodály'ego. Koncertowi towarzyszyć będzie spotkanie z muzykami i rozmowa o początkach zespołu.

Zwieńczeniem jubileuszowego dnia będzie koncert w Filharmonii Krakowskiej o godz. 18. Symfoniczne brzmienie, wirtuozerskie partie oraz spotkanie wybitnych artystów, przez lata związanych z zespołem – koncert jubileuszowy zapowiada się uroczyście i nostalgicznie. Jubileuszowy koncert w Filharmonii Krakowskiej to poniekąd podsumowanie tych trzydziestu lat, lecz także spojrzenie w przyszłość.

Na scenie (zarówno wśród solistów, jak i w orkiestrze) będzie można zobaczyć oraz posłuchać muzyków niegdyś związanych z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczących w salach koncertowych Polski i Europy. Wystąpią m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich, kontrabasista Janusz Widzyk oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W partiach solowych wystąpią także liderzy Sinfonietty Cracovii: Maciej Lulek i Marta Nowak. Dyrygować będzie Daniel Stabrawa, który dziś jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

W programie koncertu znalazły się klasyczne dzieła Beethovena (uwertura „Coriolan” i VIII symfonia), wirtuozerskie dzieła Bottesiniego i Tansmana, a także prawykonanie zamówienia kompozytorskiego Mikołaja Majkusiaka „Duel – koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną”.

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto