Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12 listopada Europejski Dzień Kina Artystycznego. Co zobaczymy z tej okazji w krakowskich kinach studyjnych?

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"La Chimera"
"La Chimera" Materiały prasowe
12 listopada kina studyjne w wielu krajach obchodzą Europejski Dzień Kina Artystycznego. Krakowskie kina studyjne przygotowały z tej okazji specjalne projekcje. Co zobaczymy?

Sezon grzybowy trwa!

od 16 lat

Europejski Dzień Kina Artystycznego to święto kina, które po raz pierwszy odbyło się w całej Europie 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Cel tego wyjątkowego dnia jest bliski sercu każdego miłośnika X muzy: zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego oraz na samo kino jako na miejsce, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

Głównym bohaterem obchodów Europejskiego Dnia Kina Artystycznego w Kinie Pod Baranami będzie Pedro Almodóvar - mistrz europejskiego kina arthouse’owego. W ramach specjalnego wydania cyklu Filmy Wszech Czasów Kino Pod Baranami pokaże trzy wczesne filmy hiszpańskiego twórcy o niepowtarzalnym stylu. Seanse będą poprzedzone wprowadzeniami Joanny Łuniewicz i Anity Piotrowskiej.

W pierwszej kolejności wyświetlony zostanie nominowany do Oscara komediodramat z 1988 roku "Kobiety na skraju załamania nerwowego", który rozpoczął międzynarodową karierę reżysera i sprawił, że został uznany za znawcę kobiecej duszy. Różnorodnymi bohaterami Almodóvar zapełnił melodramat "Drżące ciało" z 1997 roku. Akcja tego złożonego filmu rozpoczyna się w Boże Narodzenie 1970 roku, kiedy to Hiszpanią rządzi reżim generała Franco, który wprowadza stan wyjątkowy. W rolach głównych wystąpili m.in. Javier Bardem i Penélope Cruz. Jednym z najgłośniejszych filmów Almodóvara jest dramat "Wszystko o mojej matce" z 1999 roku, wyróżniony Oscarem, Złotym Globem i Złotą Palmą w Cannes. W tym eklektycznym, pełnym mocnych barw filmie niemal nie ma mężczyzn. Są za to wyraziste, fascynujące bohaterki oraz ich relacje, troski i wyzwania.

W ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego widzowie Kina Pod Baranami będą mogli również zobaczyć przedpremierowo najnowszą produkcję hiszpańskiego reżysera, czyli film "Dziwne ścieżki życia". Ten krótkometrażowy western, w którym zagrali Ethan Hawke i Pedro Pascal, prezentowany jest łącznie z ekskluzywnym wywiadem z reżyserem.

W kinie Agrafka zobaczymy tego dnia:

11:00 Czytamy i oglądamy w Agrafce – filmowe spotkania dla dzieci:
Czytamy: Nelly Rapp i nawiedzona szkoła | Martin Widmark

Oglądamy: NELLY RAPP I SEKRET MROCZNEGO LASU | Nelly Rapp – Dödens spegel, reż. Johan Rosell, Szwecja 2023, 90’
Pokaz przedpremierowy. Przed Nelly Rapp i jej psem Londynem ekscytująca przygoda! Ekspertka od potworów rusza tropem zaginionej mamy do Ciemnego Lasu, żeby odnaleźć tajemnicze Lustro Śmierci. Jak poradzi sobie z wilkołakami, trollami i innymi potworami? Kategoria wiekowa 9+

13:30 PORWANY | Rapito
reż. Marco Bellocchio, Włochy/Francja/Niemcy 2023, 125’
1851. Edgardo Mortara jest szóstym dzieckiem żydowskiej rodziny z Bolonii. Uważając go za chorego i umierającego, chrześcijańska służąca Anna Morisi potajemnie udziela mu chrztu. Dziecko przeżywa, ale siedem lat później Anna wyznaje informację o chrzcie Pierowi Felettiemu, szefowi bolońskiego biura Świętej Inkwizycji. Feletti postanawia odebrać dziecko rodzinie, sakrament uczynił dziecko nieodwołalnie katolickim, nie może być wychowywany przez niechrześcijan.

16:00 LA CHIMERA | La Chimera
reż. Alice Rohrwacher, Włochy/Francja/Szwajcaria 2023, 130’
Pokaz przedpremierowy. Nowa produkcja nominowanej do Oscara Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń. W rolach głównych Josh O’Connor, Isabella Rossellini oraz Alba Rohrwacher.

18:30 OSOBLIWOŚCI SYCYLIJSKIE | La stranezza
reż. Roberto Ondò, Włochy 2022, 103’
Pokaz przedpremierowy. Fabularyzowana biografia Luigiego Pirandella, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, to opowieść o kryzysie twórczym jednego z najwybitniejszych dramaturgów XX wieku. W rolę tego wielkiego artysty, wciela się drugi wybity artysta, włoski aktor Toni Servillo. Ta pełna czułości, ciepłego humoru oraz ironii opowieść została uznana filmem roku przez Stowarzyszenie Włoskich Dziennikarzy.

W kinie Kika zobaczymy tego dnia:

12:00 MAŁA KIKA:
WIELKA PRZYGODA NINY | Nina et le secret du hérisson, reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli, Francja 2023, 77’
Gdy tata 10-letniej Niny nagle traci pracę, dziewczynka stara się mu pomóc ze wszystkich sił. Wraz z sąsiadem Mehdim i rezolutnym jeżem rusza na podbój skarbu ukrytego w opuszczonej fabryce. Czy bohaterka dopnie swego?

Rodzice Niny i Mehdima nie są tak entuzjastycznie nastawieni do pomysłów swoich dzieci. Martwią się o nie i nie chcą, żeby włóczyły się całymi dniami po lesie. Poza tym wejścia do zakładu pilnuje chciwy dozorca Lupin i jego pies, od którego szczekania włos aż jeży się na głowie! Mehdi, Nina i rysunkowy jeż, którego poznała dzięki swojemu uzdolnionemu tacie, nie zrażają się jednak przeszkodami i krok po kroku planują, jak włamać się do opuszczonej fabryki. Dzięki sprytowi i zaufaniu, którymi zaczynają darzyć siebie nawzajem, przybliżają się do odnalezienia ukrytego skarbu. Wielka przygoda właśnie się rozpoczyna!

Pokaz przedpremierowy połączony z warsztatami, które poprowadzi Katarzyna Koczubiej-Pogwizd -ilustratorka, projektantka grafiki i scenografii. Kategoria wiekowa 6+.

14:00 ADAMANT | Sur I’Adamant, reż. Nicolas Philibert, Francja/Japonia 2023, 109’
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na ostatnim festiwalu w Berlinie film Nicolasa Philiberta to dokumentalna lekcja empatii, pasji i pokonywania własnych ograniczeń. Z jednej strony to niespieszna obserwacja niewielkiej społeczności pacjentów oraz opiekunów ośrodka Adamant, z drugiej przejmujący obraz pogarszającej się kondycji psychiatrii we Francji.

16:00 20.000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ | 20.000 especies de abejas, reż. Estibaliz Urresola Solaguren, Hiszpania 2023, 125’
Pokaz przedpremierowy. Choć bez trudu godzimy się z istnieniem ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, ludzka różnorodność wielu osobom wydaje się trudna do zaakceptowania. Na własnej skórze przekonuje się o tym ośmioletnia Lucía, do której - wyraźnie wbrew jej woli - większość krewnych wciąż zwraca się urzędowym imieniem Aitor.

W trakcie spędzanych w baskijskiej wiosce wakacji bohaterka konfrontuje się ze skrajnie odmiennymi postawami - od wyraźnej niechęci ze strony konserwatywnej babki, przez bierność zagubionej mamy. Wytrwale broniąca własnej tożsamości Lucía zyskuje jednak zaskakującą sojuszniczkę - opiekującą się tytułowymi pszczołami, żyjącą w zgodzie z naturą ciocię.

18:30 OPADAJĄCE LIŚCIE | Kuolleet lehdet, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia 2023, 81’
Pokaz przedpremierowy. Film opowiada historię dwojga samotnych ludzi (w ich rolach Alma Pöysti i Jussi Vatanen), którzy pewnej nocy spotykają się przypadkiem w Helsinkach. Oboje poszukują pierwszej, jedynej i największej miłości swojego życia. Na drodze do szczęścia stają jednak alkoholizm mężczyzny, zgubione numery telefonu i nieznajomość nazwisk i adresów. A życie, jak zwykle, rzuca kłody pod nogi tym, którzy szukają szczęścia.

Ta sympatyczna tragikomedia (podejrzewano, że już nie powstanie) stanowi kontynuację trylogii Akiego Kaurismäkiego o klasie robotniczej ("Cienie w raju", "Ariel" oraz "Dziewczyna z fabryki zapałek").

20:30 SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY | Savvusanna sõsarad, reż. Anna Hints, Estonia/Francja/Islandia 2023, 89’
W głębi gęstego lasu na południu Estonii grupa kobiet spotyka się w saunie dymnej. W bezpiecznym mroku sauny dzielą się ze sobą najskrytszymi myślami i tajemnicami. Otulone gęstym od ciepła powietrzem zdejmują ubrania, by wyrzucić z siebie strach i wstyd, które są uwięzione w ich ciałach – chcą pozbyć się ich ciężaru i odzyskać siły.

Po obejrzeniu filmów widzowie mogą je ocenić i wziąć udział w losowaniu nagród. Wśród nich są wizyta w Parlamencie Europejskim i udział w ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Publiczności LUX, a także spotkania z reżyserami i realizatorami nominowanych filmów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 12 listopada Europejski Dzień Kina Artystycznego. Co zobaczymy z tej okazji w krakowskich kinach studyjnych? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto