Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomnik na wzgórzu Kaim zasłonią domy? [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
23.11.17 krakow
zabudowa wzgorza kaim 
n/z:
fot. aneta zurek / polska press
gazeta krakowska
23.11.17 krakow zabudowa wzgorza kaim n/z: fot. aneta zurek / polska press gazeta krakowska Aneta Zurek / Polska Press
Monument z I wojny światowej może zostać przysłoniony przez budowane domy, bo urzędnicy oraz konserwatorzy nie zadbali o jego ochronę oraz terenu wokół.

Na wzgórzu Kaim w Bieżanowie, obok pomnika z lat I wojny światowej, szykuje się budowa domu. Teren został już ogrodzony, a na miejsce zwieziona ziemia. Jest obawa, że zabudowa przysłoni monument, a także uniemożliwi dojście do niego mieszkańcom.

Już przed kilkoma miesiącami alarmowaliśmy, że teren wokół pomnika może zostać zabudowany. Od tamtego czasu krakowscy oraz wieliccy urzędnicy (fragment wzgórza znajduje się na terenie Wieliczki) niewiele zrobili, by temu zapobiec.

- Budowa rozpoczęła się przy granicy z Krakowem od strony Wieliczki. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy wnioskują o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a niektórzy już je uzyskali także na terenie, który leży już w granicach naszego miasta. Problem w tym, że nie ma tam planu zagospodarowania, który mógłby uchronić działki przed zabudową - niepokoi się Aleksandra Dziedzic, radna miejska.

Jak przypomina Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Jacka Majchrowskiego, taki dokument jest sporządzany.

Chodzi o plan zagospodarowania dla wybranych obszarów przyrodniczych Krakowa, który swoim zasięgiem ma objąć łącznie 215 obszarów miasta, w tym również teren wzgórza Kaim.

Pozwoli na ochronę terenów zielonych przed zabudową.

- Docelowo po jego uchwaleniu chcemy wykupić teren wzgórza z rąk prywatnych. Da nam to możliwość, żeby zadbać o pomnik - przyznaje Monika Chylaszek.

Działania podjęli również wieliccy urzędnicy. - Trwają rozmowy z deweloperami na temat wykupu terenów wokół pomnika także od naszej strony, aby można było utworzyć strefę ochrony konserwatorskiej - przyznaje Magdalena Golonka z Zespołu ds. Informacji Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka.

Monika Chylaszek przypomina, że miejski konserwator zabytków już wystąpił do konserwatora wojewódzkiego z wnioskiem, żeby z urzędu wpisał pomnik do rejestru zabytków.

- Zgodnie z procedurą został wyznaczony termin komisji z udziałem wszystkich właścicieli działek w pobliżu pomnika, a także przedstawicieli władz Wieliczki oraz Krakowa. Ma się zebrać na miejscu w pierwszej dekadzie miesiąca - przyznaje Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków.

- Musimy poznać stanowisko każdej ze stron, by uniknąć ewentualnych odwołań oraz określić granice ochrony, którą ma zostać objęty teren wokół pomnika. Z tego co wiem, władze Wieliczki prowadzą rozmowy z inwestorem, aby górna część działki, która dochodzi do samego pomnika, pozostała niezabudowana. Po wizji w terenie i uzgodnieniu szczegółów będę przygotowywał decyzję wpisową pomnika do rejestru zabytków - dodaje Jan Janczykowski.

Przypomnijmy, że monument na wzgórzu Kaim upamiętnia odparcie podczas I wojny światowej (6 grudnia 1914 r.) przez armię austro-węgierską ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków. Pomnik został postawiony niedługo potem, w 1915 roku, a jego autorem jest rzeźbiarz Henryk Nitra.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto