Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec marzeń o małej elektrowni atomowej w Nowej Hucie? To miał być dodatkowy obiekt zaopatrujący Kraków w energię

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Takie elektrownie mają powstawać w Polsce
Takie elektrownie mają powstawać w Polsce https://nuclear.gepower.com/
Pod koniec ubiegłego rok Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych (Small Modular Reactors). Wśród sześciu miejsc, gdzie miałyby powstać znajdowała się też krakowska Nowa Huta. Aktualnie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska proceduje wydawanie decyzji środowiskowych uwarunkowań dla budowy trzech małych reaktorów. Na liście póki co nie ma Krakowa. Czy plany związane z budową SMR-a w Krakowie na terenie należącym do ArcelorMittal nadal są aktualne?

W grudniu 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla lokalizacji małych reaktorów jądrowych. Okazuje się jednak, że obecnie nie brana jest pod uwagę lokalizacja w Nowej Hucie. O sprawie jako pierwszy poinformował portal LoveKraków.

- Mamy informację, że ArcelorMittal nie wyraził zgody na realizację małego reaktora jądrowego na jego terenie w Nowej Hucie. Projekt jest więc nieaktualny. To była dobra lokalizacja. Obiekt, który powstałby w tym miejscu mógłby zasilać w ciepło Nową Hutę. Nie widzimy innej lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia – mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Przesłaliśmy pytania w tej sprawie do Spółki ArcelorMittal, a także Spółki ORLEN SYNTHOS GREEN ENERGY. Czekamy na odpowiedzi. Do tematu będziemy wracać.

Obecnie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska proceduje wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rektorów, które mają powstać w gminie Oświęcim (Stawy Manowskie), Ostrołęce i we Włocławku - o czym mówił 24 stycznia br. na posiedzeniu sejmowej Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa - zastępca generalnego dyrektora ochrony środowiska Marek Kajs.

Przypominamy, że informacja o planach spółki Orlen Synthos Green Energy została przekazana 17 kwietnia ubr. Mały reaktor modułowy (Small Modular Reactors) miałby zostać wybudowany w Nowej Hucie. Strony tej umowy to Orlen producent reaktorów, a także ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja.

– Uważamy, że postulat uniezależnienia się energetycznego Polski jest ważny i o tej niezależności się przekonaliśmy po agresji Rosji na Ukrainę – podkreślał w kwietniu ubr. zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig dodając, że samorząd będzie przede wszystkim odgrywać rolę rzecznika mieszkańców w trosce o ich bezpieczeństwo.

Jak wówczas wskazywano, technologie wykorzystywane przy budowie tego typu reaktorów są dużo tańsze jeśli chodzi o montaż i eksploatację. Są to instalacje stosunkowo niewielkiej mocy i mogące zaopatrywać w energię ok. 150-200 tys. mieszkańców.

Jak zapewnia spółka Orlen Synthos Green Energy: "Modułowe bloki jądrowe spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, tak samo restrykcyjne, jak te wymagane od dużych elektrowni jądrowych. Posiadają pasywne mechanizmy bezpieczeństwa, których działanie jest gwarantowane przez prawa przyrody (np. grawitacji) i nie wymagają aktywnej interwencji czy to operatora, czy automatu. BWRX-300 przy jakichkolwiek problemach wyłączy się samoczynnie – po takim wyłączeniu może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka".

Wśród europejskich miast, które posiadają taką technologię, znajdują się Sztokholm i Wiedeń.

Poza Krakowem lokalizacje SMR-ów wstępnie w zeszłym roku proponowano w następujących lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. W kwietniu ubiegłego roku zapowiadano, że w ciągu kilku lat w Polsce ma powstać ponad 20 małych elektrowni jądrowych.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koniec marzeń o małej elektrowni atomowej w Nowej Hucie? To miał być dodatkowy obiekt zaopatrujący Kraków w energię - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto