Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przygotowania projektu sieci szkół podstawowych, jakie mają funkcjonować od 1 września 2019 roku. Pierwsze spotkanie zdominował problem braku szkoły na osiedlu Złocień.

Celem konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców o istniejącej sieci szkół podstawowych oraz zebranie propozycji rozwiązań dotyczących projektu sieci szkół od 1 września 2019 r. Konsultacje są skierowane do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Krakowa.

Na pierwsze spotkanie w krakowskim magistracie przybyło wielu mieszkańców. Aby pomieścić wszystkich trzeba było połączyć dwie sale. Największa grupa przyjechała ze Złocienia. Mieszkańcy tego osiedla domagają się budowy miejskiej szkoły. Zwracają uwagę, że mieszka tam 10 tys. osób, a w najbliższych latach znacznie będzie ich przybywać. Podkreślali, że wydano zezwolenia na budowę bloków dla aż 25 tys. mieszkańców.

- Mamy kłopot. Niedługo nie będzie gdzie posyłać dzieci do szkół w okolicy. Marzę o tym, aby moje dzieci chodziły do szkoły na Złoceniu – mówiła Agata Kita.

- Dlaczego nie zagwarantowano terenów na szkołę na Złocieniu, dając zgodę na tak dużą zabudowę – zaznaczał Stanisław Dziob, były radny Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Katarzyna Król poinformowała, że miasto nie ma działki na Złocieniu, na której można byłoby wybudować szkołę. Dodała też, że pomimo rozmów z tamtejszą spółdzielnią mieszkaniową i przedstawicielami Kościoła nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wykupu terenów pod budowę szkoły. Wiceprezydent Król przedstawiła więc propozycję rozbudowy szkoły podstawowej przy ul. Sucharskiego w Bieżanowie.

Zdaniem mieszkańców to jednak nie rozwiąże problemu Złocienia. Zwracali też uwagę, że niedługo z powodu inwestycji kolejowych będzie znacznie utrudniony dojazd do szkoły w Bieżanowie.

Marcin Szymański, radny Dzielnicy XII ze Złocienia, ujawnił, że jest szansa na budowę tam szkoły, a problem może rozwiązać wykup oraz zamiana działek na drodze ustaleń między miastem, deweloperami i stroną kościelną. Wiceprezydent Król zaznaczyła, że urząd jest otwarty na dalsze negocjacje w tej sprawie.

Wiceprezydent Król przyznała też, że najpierw można rozbudować szkołę na ul. Sucharskiego, a później myśleć o budowie podstawówki na Złocieniu. Zaznaczyła, że oprócz terenu potrzebne będą na to pieniądze i kilka lat na budowę.

Konsultacje mają formę czterech otwartych spotkań, według podziału na dawne cztery dzielnice: Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta oraz Śródmieście.

Pierwsze spotkanie dotyczyło Podgórza. Podczas konsultacji mieszkańcy zwracali uwagę także na problemy związane z potrzebą rozwoju infrastruktury szkolnej m.in. na osiedlach Piaski Wielkie i Ruczaj.

Harmonogram kolejnych spotkań:

- 18 maja (piątek), godz. 18–20, plac Wszystkich Świętych 3–4, sala Lea i Kupiecka, konsultacje dla dzielnic: IV, V, VI, VII.

- 22 maja (wtorek), godz. 18–20, plac Wszystkich Świętych 3–4, sala Lea i Kupiecka, konsultacje dla dzielnic: XIV, XV, XVI, XVII, XVIII.

- 24 maja (czwartek), godz. 18–20, Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10, konsultacje dla dzielnic: I, II, III.

- Wnioski i uwagi dotyczące projektu sieci szkół podstawowych od 1 września 2019 r. można dostarczać do Wydziału Edukacji UMK w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja 2018 r. pocztą lub osobiście na adres: Wydział Edukacji, ul. Michała Stachowicza 18, 30–103 Kraków lub elektronicznie na adres: dialoguj@um.krakow.pl.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

xYz (gość)

Budowa i utrzymanie szkoły to tylko koszty i kłopoty. Interesy z deweloperami to czysty i szybki biznes. Więc więcej wyrozumiałości dla pana Majchrowskiego. Kto z was mając wybór kosić kasę czy mieć wydatki i problemy wybierze problemy? Ale zbliżają się wybory więc zwolennicy budowy szkoły zapewne dostaną obietnicę zrealizowania ich postulatów.

Smoczyca45 (gość)

Jacka i zwolenników jego betonowej polityki trzeba odwołać w listopadzie i zamienić na Gibałę. Inaczej to miasto calkiem zaleją betonem

Jarek (gość)

Bardzo dziwne że brak szkół na nowych osiedlach. Szkoła to obowiązek miasta. Wydając zezwolenia na budowę nowych osiedli miasto automatycznie w tych rejonach, powinno zabezpieczyć tam teren pod przyszłe szkoły i inne placówki społeczne a w odpowiednim czasie zacząć budowę. Skandalem jest że o takich sprawach miast zaczyna myśleć dopiero po protestach społecznych!