(© Andrzej Banas)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Polski Klub Ekologiczny zwrócił się z apelem do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i jego współpracowników, by dali dobry przykład i w ramach walki o czystsze powietrze zamienili limuzyny na rowery do codziennej komunikacji po mieście. Apel skierowany jest też do miejskich radnych.

"Zminienić limuzyny na rowery", "Zamiast Smogować lepiej pedałować" - apel z takim hasłem skierował Polski Klub Ekologiczny do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

"Od wielu lat Kraków zmaga się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z głównych czynników tego zanieczyszczenia w postaci smogu zimowego i letniego jest nadmierny ruch samochodowy. W przeciwieństwie do zanieczyszczeń powodowanych przez piece zanieczyszczenia motoryzacyjne można łatwo usunąć. Wystarczy aby mieszkańcy zrezygnowali z jazdy po mieście samochodami i przesiedli się na rowery oraz korzystali z transportu zbiorowego. . Znaczna część mieszkańców już to zrobiła i do pracy udaje się codziennie na rowerze lub transportem zbiorowym. Niestety wciąż za dużo osób zatruwa Kraków samochodami osobowymi. Dotyczy to także urzednikow miejskich,radnych miasta dojezdzajacych do centrum miasta" - można przeczytać w apelu.

" Przykład do proekologicznych zachowań komunikacyjnych powinni dać prezydenci miast. Niektórzy spośród nich już to czynią,szczególnie miast z Północy Polski .Niektóre firmy swoim pracownikom fundują rowery, zabezpieczają infrastrukturę korzystna dla rowerów. Prezydent Krakowa wciąż udaje się do pracy limuzyną,równocześnie otwiera rajdy rowerowe,zezwala na wyścigi rowerowe w centrum, w Rynku Głównym. PKE oczekuje, że sam Prezydent Krakowa da dobry przykład ,jego współpracownicy również i zamienia swoje limuzyny na rowery do ich codziennej komunikacji po mieście. Podobnie mogą to uczynić Radni Miasta z Przewodniczącym Rady na czele. Wówczas promowanie i składane deklaracje na temat polityki rowerowej będą wiarygodne. Wkrótce Światowy Dzień Środowiska -5 czerwca. W 1985 roku Polski Klub Ekologiczny w Krakowie w tym dniu zorganizował pierwszą w Polsce demonstracje rowerową. Apelujemy żeby w ten dzień Prezydent Krakowa ,jego urzędnicy,Radni Miasta odpowiadając na Apel PKE rozpoczęli systematyczne korzystanie z rowerów jako środka codziennego transportu do swojego miejsca pracy" - napisali także ekolodzy.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Eldorado (gość) (334)

weż bo się zrzygam!!! wieczny kandydat, partyjny skoczek i synuś tatusia od gorzały, jebnij się głową o ścianę to ci może przejdzie

Siudaczek (gość) (334)

Ile teraz ten kombinator od zbierania podpisów pod referendum płaci za taki wpis??? tyle samo czy coś się zmieniło? bo może bym trochę potrolowała :) dla niego... dawniej płacił przyzwoicie.

334 (gość)

Zamiast Jacka prezydentem powinien zostać Gibała. Nie tylko dlatego że jeździ na rowerze ale po prostu dlatego, ze ma ekologiczną, nowoczesną wizję rozwoju tego miasta, które w rozwoju dzięki leśnym dziadkom się dawno zatrzymalo

Krakauer54 (gość)

Słusznie. Niestety to nic nie da. Władza jaśnie pańska musi w luksusowych limuzynach się przemieszczać, nie to co plebs. Tylko czemu na nich ludzie wciąż głosują??