Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowska Linia Muzealna wyjedzie po raz dziesiąty

Małgorzata Stuch
W najbliższą niedzielę, 1 lipca po raz pierwszy w tym roku na krakowskie ulice wyjedzie Krakowska Linia Muzealna nr 0. To jedyna okazja, aby w wakacje podróżować zabytkowymi tramwajami i na własnej skórze przekonać się, jakimi pojazdami kilkadziesiąt lata temu krakowianie dojeżdżali do pracy. Pierwszy kurs linii muzealnej nr 0 został zaplanowany na 10.30. Linia ruszy z Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Pasażerowie, którzy wsiądą tam do tramwaju pojadą ulicami: Starowiślną, pl. Wszystkich Świętych. Straszewskiego, Piłsudskiego do Cichego Kącika. Stamtąd linia pojedzie przez ul. Basztową i Westerplatte do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Warto podkreślić, że w tym roku Krakowska Linia Muzealna będzie wozić pasażerów już po raz 10. Z tej właśnie okazji została przygotowana nowa, wariantowa trasa tej linii do Nowej Huty, a konkretnie do pętli Kopiec Wandy. Blisko 50–minutowa podróż na pokładzie tramwaju rozpoczynać się będzie przy Muzeum Inżynierii Miejskiej, następnie tramwaje pojadą ulicami: Starowiślną, Dominikańską, Franciszkańską, Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Lubicz, Mogilską, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski do Kopca Wandy.

Powrót zaplanowany jest po trasie: Kopiec Wandy, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, al. Pokoju, ul. Grzegórzecką, Starowiślna, Dajwór do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas wycieczki do Nowej Huty o mijanych po drodze zabytkowych obiektach będzie opowiadał przewodnik. Przy Kopcu Wandy przewidziana jest specjalna przerwa pozwalająca na zwiedzanie samego Kopca, najstarszego tego typu obiektu w Krakowie. Będzie można również zwiedzić Muzeum PRL oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej, które znajdują się przy trasie linii nr 0. Pasażerowie zabytkowej linii mogą liczyć spore na rabaty w obu muzeach. Dużą atrakcją zabytkowej linii na pewno będą także konduktorzy (wolontariusze z Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych i innych stowarzyszeń), których obowiązkiem będzie, tak jak to było wiele lat temu, sprawdzanie biletów. Wszystko po to, aby nikt nie miął wątpliwości, że to rzeczywiście linia historyczna, obsługiwana wagonami z różnych okresów począwszy od najstarszego wagonu silnikowego typu SN1 z 1912 roku, poprzez wagony typu LH, SN2, N, 102N, a skończywszy na tramwaju 102Na z chorzowskiej fabryki Konstal, który został wyprodukowany w 1970 roku. Organizatorzy nie zapomnieli także o miłośnikach zabytkowych autobusów. Kilka razy w wakacje: 1 i 22 lipca, 15 sierpnia oraz 2 września do obsługi wybranej linii zostaną skierowane zabytkowe autobusy. W niedzielę, 1 lipca będzie to popularny czerwony „Ogórek”, który będzie woził pasażerów na linii nr 502. Opłata za przejazd specjalną linią 0, jest taka sama jak w innych pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto