Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie zapisane na kliszach. Ojcowie Dominikanie pokazali bogatą kolekcję negatywów o. Studzińskiego

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Włochy, Medicina, Via Fava, okolice dworca kolejowego (pole bitwy ofensywy na Bolonię). Ojciec Adam Studziński OP przed wrakiem czołgu Panther
Włochy, Medicina, Via Fava, okolice dworca kolejowego (pole bitwy ofensywy na Bolonię). Ojciec Adam Studziński OP przed wrakiem czołgu Panther Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów
1053 negatywy oraz ponad 23 tys. fotografii. Tyle liczy kolekcja o. Adama Studzińskiego, będąca w posiadaniu oo. Dominikanów w Krakowie. Wśród setek klisz możemy zobaczyć ujęcia budynków, relacje z prac konserwatorskich bądź archeologicznych, klasztorne życie braci z całej Polski czy zdjęcia rodzinne. Od 2018 roku oo. Dominikanie prowadzą działania mające na celu zabezpieczenie kolekcji. Jak dotychczas, blisko 75% negatywów zdigitalizowano, do końca br. wynik ma sięgnąć 90%.

O historii kolekcji fotografii opowiedział o. Ireneusz Wysokiński OP (dyrektor archiwum). Jak mogliśmy usłyszeć ojciec Adam Studziński pasjonował się fotografią już przed II wojną światową jeszcze jako młody zakonnik. Najstarszy zachowany negatyw pochodzi z 1940 roku.

Po zakończeniu wojny fotografie o. Studzińskiego trafiły do kilkunastu albumów i opracowań poświęconym militariom i losom polskich żołnierzy. Kolekcja zawiera negatywy w większości czarno-białe, część zwłaszcza z przełomu XX i XXI wieku jest barwna. Każdy negatyw zawiera od 1 do 40 fotografii. Po śmierci o. Studzińskiego w 2008 roku, jego ogromna, licząca kilkadziesiąt pudeł, kolekcja negatywów trafiła do Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

- Negatywy, które trafiły do archiwum stanowiły osobny wzór jedynie w części dotyczącej prac archeologicznych i konserwatorskich w kościele św. Trójcy. Jest tego 391 jednostek. Pozostałe były niestety rozproszone, niewłaściwie przechowywane, zakurzone, niekiedy uszkodzone i to nas skłoniło do przeprowadzenia prac ratunkowych - powiedział o. Ireneusz Wysokiński OP

W 2016 roku pracownicy archiwum przeszukali spuściznę o. Adama Studzińskiego i wyodrębnili z niej 1000 negatywów w celu przekazania do konserwacji. Równocześnie oo. Dominikanie starali się pozyskać fundusze. Udało im się to dopiero w 2018 roku, dzięki czemu archiwum przeprowadziło konserwację zachowawczą połowy zbioru. W latach 2019-2020 ojcowie zakończyli konserwację i zdigitalizowali kolekcję negatywów. Dzięki pracom przygotowawczym i digitalizacji ujawniono, że kolekcja o. Studzińskiego liczy 1053 negatywy oraz 23 700 fotografii.

W 2018 roku ojcowie Dominikanie wdrożyli u siebie Zintegrowany System Informacji Archiwalnej. W latach 2021-2022 negatywy zostały opisane, a następnie co najmniej 75% z nich opublikowano w serwisie Narodowego Archiwum Cyfrowego "Szukaj w archiwach". Do końca br. przewidywana jest publikacja ok. 80-90% fotografii.

Jak poinformował z kolei Marcin Sanak, koordynator zadania, blisko 62% kolekcji o Studzińskiego, stanowią fotografie architektury, dzieł sztuki, prac odkrywkowych i konserwatorskich w klasztorze Dominikanów w Krakowie, ponad 7% fotografii to zdjęcia z okresu kiedy o. Studziński był kapelanem wojskowym, a 6 % stanowią negatywy zawierające zdjęcia dokumentów, wydawnictw itp. W kolekcji o. Studzińskiego znajdziemy także fotografie z podróży do Italii, klatki z życia o. Dominikanów czy zdjęcia rodzinne o. Studzińskiego.

Biogram
O. Adam Studziński urodził się w 1911 roku w Strzemieniu k. Lwowa. Dominikaninem został w roku 1928. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję kapelana Pułku 4 Pancernego "Skorpion". Uczestniczył w kampanii włoskiej, szczególnie przysłużył się w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie powrócił do Polski, gdzie podjął posługę duszpasterską i tworzenie wspólnoty dominikańskiej w Gliwicach. Następnie po roku przebytym w więzieniu stalinowskim był proboszczem w parafii na Służewie, był przeorem klasztoru Dominikanów w Lublinie. W wieku senioralnym ukończył kurs konserwacji dzieł sztuki na ASP w Krakowie i był kustoszem dzieł sztuki i konserwatorem klasztoru Dominikanów jak i kościoła św. Idziego. Duszpasterz harcerzy, kresowian, legionistów, kombatantów. Honorowy Obywatel Krakowa od 2006 r. Zmarł w 2008 r. w Krakowie.

Będzie opłata za zwiedzanie Wenecji

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Życie zapisane na kliszach. Ojcowie Dominikanie pokazali bogatą kolekcję negatywów o. Studzińskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto