Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta a upały

Redakcja
Upały dają się we znaki nie tylko ludziom. Zwierzęta także cierpią i potrzebują pomocnej dłoni człowieka. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli naszym pupilom przetrwać te upalne dni.

Przede wszystkim, trzeba zapewnić zwierzęciu dostęp do czystej wody, bo podczas upałów, podobnie jak człowiek, szybko traci on wodę z organizmu i musi ją stale uzupełniać. Wyprowadzając psa na długi spacer, zabierzmy ze sobą wodę w butelce oraz miskę (lub specjalne poidło butelkowe). Pamiętajmy, aby wodę w misce wymieniać dość często, gdyż podczas ciepłych dni w wodzie szybko namnażają się bakterie.

Warto też pamiętać, by zwierzę miało możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. W mieszkaniu zostawmy otwarte drzwi od łazienki, aby mogły położyć się na chłodnej podłodze. Jeśli pies śpi w budzie, pamiętajmy bu stała ona w cieniu, albo żeby łańcuch był na tyle długi, aby pies miał swobodę w poszukiwaniu schronienia przed słońcem.

Tak jak dla człowieka, dla zwierzaka długotrwałe przebywanie w słońcu może skończyć się przegrzaniem, udarem cieplnym, szokiem termicznym i oparzeniami słonecznymi. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać zwierząt w samochodzie, bo działa on wtedy jak piekarnik: temperatura w pojeździe rośnie bardzo szybko i może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć naszego pupila! Pamiętajmy też, aby w gorące dni nie zmuszać psa do biegania za rowerem, co prowadzi do niepotrzebnej utraty wody w organizmie zwierzęcia

Aby ochłodzić zwierzaka w upalny dzień, warto spryskać go od czasu do czasu wodą lub przykryć go wilgotnym ręcznikiem. Na dłuższe spacery najlepiej wyprowadzać psy rano i wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa. Małe zwierzaki (króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie, kanarki itp.) nie powinny przebywać w upalny dzień na balkonie, bo ze względu na małą masę ciała są bardziej narażone na udar cieplny.

Podczas letnich skwarów najbardziej cierpią zwierzęta bezdomne, bo nie ma komu podać im wody. Zatroszczmy się o bezdomne psy, o podwórkowe czy śmietnikowe koty oraz o ptaki. Ustawmy miskę z wodą w zacienionym miejscu i uzupełniajmy jej zawartość świeżą wodą. Przyniesie to na pewno ulgę spragnionym zwierzakom.

Jeśli zdarzy się, że nasze lub napotkane na drodze zwierzę zdradza objawy udaru cieplnego, natychmiast wezwijmy lekarza weterynarii. Spróbujmy też udzielić pierwszej pomocy. Przenieśmy zwierzę w chłodne, zacienione miejsce oraz zapewnijmy dostęp świeżego powietrza. Następnie ochłodźmy ciało zwierzęcia (szczególnie głowę) ręcznikami zmoczonymi w chłodnej wodzie. Nie polewajmy psa zimną wodą, gdyż może doznać szoku termicznego. Jednym z objawów udaru jest ślinotok, dlatego oczyśćmy pysk zwierzęcia ze śliny. Następnie spróbujmy je napoić chłodną wodą, jednak nie na siłę. Nie wolno podawać żadnych leków. Zwierzę powinno jak najszybciej trafić do weterynarza.

Objawy przegrzania, udaru cieplnego:

  • nasilone ziajanie;
  • szybkie i płytkie oddechy;
  • blade lub szare (nawet sine) błony śluzowe;
  • przyspieszenie akcji serca (prawidłowe tętno u dorosłych psów wynosi: u dużych 70-100, średnich 80-130, a małych 90-160 uderzeń na minutę).
  • hipertermia, czyli podniesienie temperatury ciała powyżej 41oC;
  • stopniowa utrata przytomności, śpiączka, drgawki

Podstawowa pierwsza pomoc:

  • przenosimy psa w chłodniejsze miejsce;
  • kładziemy na boku i delikatnie prostujemy szyję:
  • sprawdzamy czy język nie blokuje wejścia do gardła;
  • stopniowo schładzamy zwierzę zaczynając od głowy i szyi (możemy położyć mokry ręcznik na głowie i szyi, stopniowo  polewamy psa letnią wodą, nie zimną);
  • jak najszybciej dostarczamy psa do lecznicy;
  • pamiętajmy, że transport psa powinien przebiegać w odpowiednich warunkach (na tylnym siedzeniu, zapewniamy stałą cyrkulacje powietrza, otwieramy okna lub włączamy klimatyzację, staramy się uprzedzić lecznicę, że wieziemy psa z udarem cieplnym)
  • pamiętajmy, że nagłym ochłodzeniem (wrzucenie do wody) pojeniem na siłę, podawaniem leków możemy zwierzęciu zaszkodzić

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto