Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzak na wakacjach. Pies i kot z nami w podróży

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Nasi czworonożni przyjaciele towarzyszą nam także podczas urlopu
Nasi czworonożni przyjaciele towarzyszą nam także podczas urlopu Pixabay
Nadeszło lato. Wakacje to czas, na który czekamy przez cały rok. Wyjazdy, wczasy, wycieczki i wyprawy. Ale co zrobić, jeśli mamy w domu czworonożnych przyjaciół?

Partnerzy tematu tygodnia

Coraz częściej decydujemy się na to, ze jesteśmy nierozłączni i zabieramy ze sobą w podróż naszych domowników: psy i koty. Jak się do tej operacji przygotować?

Wakacje z kotem, wyjazd z psem

Spakujmy karmę, jaką stale pies czy kot spożywa. Lepiej nie eksperymentować. Jeśli weźmiemy jej za mało, możemy zamówić w sklepie internetowym – dostarczą karmę na miejsce. Pamiętajmy o ulubionych smakołykach. Z pewnością pomogą zaadoptować się w nowym miejscu. Zadbajmy o to, aby pojechały z nami nie tylko psie czy kocie ulubione zabawki, ale także posłanko czy chociaż znajomy kocyk, aby zwierzę mniej się stresowało nowym, nieznanym miejscem.

W przypadku kota, musimy wziąć ze sobą jego kuwetę oraz pamiętać o żwirku, który na co dzień używamy. Kłopot ze żwirkiem rozwiąże sklep internetowy, dowożąc go pod wskazany adres.

Pamiętajmy, by wziąć ulubione zabawki naszych pupiliPixnio

Zaczynamy zwracać coraz większą uwagę na komfort i zdrowie naszych zwierzaków. Coraz popularniejsze stają się takie nowości, jak maty węchowe i legowiska ortopedyczne.

Legowiska ortopedyczne zapewniają komfort dla zwierzaków starszych i chorych, ale również tych zdrowych. Materiał dopasowujący się do ciała psa kompensuje nieprzyjemny ucisk i zapewnia przyjemny odpoczynek. Istotne jest, że są łatwe w czyszczeniu!

Maty węchowe to zdrowy wysiłek psychiczny dla psa - poza odpowiednio długimi spacerami powinniśmy zmęczyć też jego głowę. Węszenie to naturalny instynkt psa, więc taki sprzęt to świetne rozwiązanie nie tylko jako zabawa w domu, ale również urozmaicenie spaceru! W tym dywaniku można ukryć nie tylko przysmaki, ale również suchą karmę.

W hotelu

Przede wszystkim, dowiedzieć się, czy pensjonat czy hotel, w którym zamierzamy miło spędzić czas, przyjmuje zwierzęta, i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Wakacje to jest to!Pixabay

Nasz pupil powinien mieć aktualne zaświadczenia o szczepieniach w książeczce zdrowia, solidnie przyczepiony do obroży identyfikator oraz być zabezpieczony prewencyjnie przeciwko pchłom i kleszczom. Coraz popularniejsze jest czipowanie zwierząt. Jeśli nasz podopieczny przeszedł taką procedurę, koniecznie upewnijmy się, czy numer czip z naszymi aktualnymi danymi teleadresowymi jest zarejestrowany w bazie danych. W przeciwnym razie jest bezużyteczny.

Nie wszędzie możemy i chcemy zabrać zwierzaka, dlatego musi umieć zostawać sam. Bez wycia, szczekania czy niszczenia, bo wtedy nasze wakacje zamienią się w koszmar, i to nie tylko dla nas, ale i dla innych gości hotelowych. Pomocne mogą być ulubione zabawki bądź akcesoria, zajmujące psychikę psa, takie jak choćby maty węchowe czy zabawki typu kong.

Dobrze też, po przybyciu na miejsce, uzgodnić z personelem ośrodka, kiedy może sprzątać wasz pokój. Chodzi o to, by nie wchodzono do pokoju, kiedy zwierzak jest sam. Pies czy kot może przestraszyć się nieznanej osoby, zaatakować albo w panice uciec. Wiele hoteli, pensjonatów czy gospodarstwa agroturystycznych chętnie przyjmuje także gości czworonożnych. Często właściciele sami mają zwierzaki, jednak pozwólmy na zapoznanie się stopniowo i pod naszą kontrolą.

W podróży

Jeśli czeka nas podróż własnym samochodem, zaopatrzmy się wcześniej w specjalne szelki do przewozu psa oraz pas bezpieczeństwa. Jeśli mamy auto typu combi, pies może podróżować w przestrzeni bagażowej.

Należy zadbać o bezpieczny transporter dla kotaPixabay

Mniejsze psy oraz koty będą podróżować w przeznaczonych do tego transporterkach. Można je znaleźć w kilku rozmiarach; zadbajmy, by nasz pupil miał w nich pewną swobodę ruchu, czyli mógł wygodnie się położyć czy wstać. Transporter przypnijmy bądź zabezpieczmy tak, by stał jak najstabilniej. Transportery sprawdzają się dobrze w przypadku lękliwych psów, zabezpieczając je przed ucieczką w nieznane. Pamiętajmy koniecznie o wodzie na podróż i misce, z której nasi ulubieńcy mogą się napić. Obecnie można kupić bardzo wygodne, składane miski na podróż.

Zabierzmy wypróbowaną, mocną smycz czy linkę oraz szelki. Warto kupić zapasowy zestaw, na wypadek, gdyby w podróży smycz została zgubiona.

Dobrze dobrane szelki, pas bezpieczeństwa, woda na drogę - i można ruszać w podróżPixabay

Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać zwierzęcia samego w samochodzie! Nasz pupil może zostać skradziony. Wiadomo też, że wnętrze auta szybko się nagrzewa, stając się śmiertelną pułapką.

U weterynarza

Dobrze, przed planowanymi wyjazdami wakacyjnymi odwiedzić weterynarza, który leczy nasze zwierzęta. Jeśli zaobserwowaliśmy, że nasz pies czy kot cierpi na chorobę lokomocyjną, warto skonsultować z lekarzem, jak ma wyglądać ewentualna podróż i czy zastosować środki medyczne odpowiednie dla psa czy kota. Warto także zaopatrzyć się w podręczną apteczkę w razie wypadku (problemów trawiennych, ukąszeń owadów, czy skaleczeń). Jeśli nasz pupil przyjmuje stale medykamenty, pamiętajmy, aby wziąć ze sobą zapas!

W pensjonacie dla zwierząt

A co, jeśli w naszą podróż nie możemy zabrać zwierzaka, a nikt z rodziny czy sąsiadów nie może się nim zająć? Na szczęście, od wielu lat mamy hotele dla zwierząt. Warto dużo wcześniej zapoznać się z ofertą, obejrzeć prezentację w internecie lub na żywo. Dowiedzieć się, czy hotel oferuje pobyt w pomieszczeniach wewnętrznych, w domu czy na zewnątrz, jak często karmi się zwierzęta, czy jest wybieg, jednym słowem, im więcej informacji, tym lepiej.

Wiele hoteli dla zwierząt oferuje indywidualne podejście do każdego zwierzakaPixabay

Dobry hotel pomoże twojemu pupilowi znieść waszą rozłąkę. Wiele hoteli dla zwierząt oferuje indywidualne podejście do każdego zwierzaka, i szczególne staranie, aby domową atmosferą i zabawą zająć psa czy kota, tym samym pomagając mu w oswojeniu nowej dla niego sytuacji. Gwarantują tym samym, że nasi czworonożni domownicy wrócą z wakacji radośni, wybiegani i w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej.

Czy szkolenie psa jest ważne?

Każdemu posiadaczowi psa zależy na tym, aby ich relacja i wspólne życie układało się spokojne w pełni zrozumienia i radośnie.
Świadomy właściwe czworonoga wie czemu służy i jak ważna jest tresura, a mądre szkolenie pozwoli na odpowiednie wychowanie pupila, nauczenie go posłuszeństwa i różnych komend. Na rynku znajdziemy szkolenia, które mogą odbywać się w domu lub na zajęciach pod okiem wykwalifikowanego trenera.
Szkolenie psa powinno rozpocząć się jak najszybciej, ale tak naprawdę można je przeprowadzać w każdym wieku - psy dorosłe lub seniorzy po prostu będzie potrzebował trochę więcej czasu na opanowanie komend i posłuszeństwa niż szczeniaki.
Najważniejszą kwestia jest to, aby szkolenia odbywały się za pomocą metod pozytywnych, bo te awersyjne niszczą zarówno wspólną relację jak i zaufanie do właściciela.
Pies wyszkolony to nie tylko powód do dumy właściciela, ale i pies zrelaksowany, pewny siebie, ułożony i czuwający nad bezpieczeństwem domowników.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- ACRYLMED
- Calibra
- DOGANICA
- DOGO market
- DOGS&DROPS
- DOG'S PROFIT
- FUNITO
- GRYZONJE.PL
- HECTOLOVE
- HOTEL DLA PSÓW
- HUNDOG
- LEOPARDUS
- LORI-MAX
- OFiuFiu
- PETSTARS
- POCIECHOWO
- PSIASTKI
- Salon Pielęgnacji Psów i Kotów Justyna Tarka
- 4WILD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto