Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiazkowcy bronią krakowskiej siedziby PKP Cargo [ZDJĘCIA]

Monika Jagiełło
Protest związkowców PKP Cargo w Krakowie
Protest związkowców PKP Cargo w Krakowie fot. Andrzej Banaś
Ponad stu członków NSZZ "Solidarność" protestowało dziś przeciw planom przeniesienia siedziby PKP Cargo do Katowic.

Na manifestację pod siedzibą przy ul. Basztowej 22 przyjechali pracownicy PKP Cargo z dawnego Zakładu Południowego Cargo w Nowym Sączu i jej terenowych jednostek i komórek administracyjnych w Jaśle, Tarnowie i Stróżach. W proteście wzięli udział także pracownicy centrali PKP Cargo. Jak uważają, spółka dąży do przeniesienia siedziby centrali na Śląsk, a następnie sprzedaży wyremontowanego biurowca oraz likwidacji terenowych jednostek spółki, w których zatrudnionych jest kilkaset osób.

– Jak przyjeżdżający z Bochni czy Tarnowa pracownicy mają codziennie dojeżdżać do Katowic? – pytał podczas protestu Henryk Sikora, przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy przy Regionie Małopolska NSZZ „Solidarność”. Związkowcy twierdzą, że utratą pracy zagrożonych jest około 800 osób.

– W Małopolsce postępuje degradacja kolei, a PKP Cargo podejmuje działania przeciw pracownikom. Chcemy przeciw temu zaprotestować – mówił Sikora w czwartek przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego. Wtórowali mu zgromadzeni związkowcy „Solidarności”.

– Jestem już emerytem, ale przyjechałem tutaj, żeby wesprzeć młodszych. Skoro rząd ma 50 proc. akcji w PKP Cargo to czemu nie walczy o miejsca pracy? Czemu Polacy nie zabierają głosu w wyborach i nie protestują przeciw antypracowniczej polityce? – powiedział Jan Mul, jeden z protestujących, rewident taborów kolejowych w Stróżach. Wsparcie związkowców zadeklarowali członkowie Federacji Anarchistycznej i Inicjatywy Pracowniczej w Krakowie. Ze strajkującymi nie spotkał się wojewoda Jerzy Miller. Na jego ręce trafiła ich petycja. Jak powiedział Sikora, wojewoda wyraził swoje poparcie dla strajkujących.

W odpowiedzi na protest, rzecznik PKP Cargo Mirosław Kuk poinformował, że oficjalnie nie zapadły żadne decyzje dotyczące zmian organizacyjnych w jednostkach spółki na terenie Małopolski i na Podkarpaciu. Dodał też, że spółka jest zobowiązana zapewnić niemal 95 proc. załogi cztero– lub dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia. W Programie Dobrowolnych Odejść PKP Cargo chęć rezygnacji z pracy w firmie zgłosiło ponad 3 tys. osób, w tym 719 z Małopolski.

Kolejarze to kolejna po górnikach i rolnikach grupa, która zdecydowała się na strajk. Za tą formą protestu w referendum strajkowym opowiedziało się 98 proc. związkowców PKP Cargo. W czwartek podczas konferencji prasowej Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przedstawili wspólnie swoje postulaty. Domagają się m.in. wzrostu minimalnego wynagrodzenia, wyeliminowania umów śmieciowych i wycofania się z podwyższenia wieku emerytalnego. W środę przewodniczący OPZZ Jan Guz zapowiedział liczne strajki w wielu branżach.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto