ZUS oferuje nową ulgę. Kwalifikujesz się?

Marcin Banasik
Andrzej Banas
Podczas telefonicznego dyżuru eksperci ZUS wyjaśniali krok, po kroku jak skorzystać z ulgi na start, czyli zwolnienia z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Niebawem rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej, przez jaki okres będę mogła korzystać z „ulga na start”?
Odpowiedź: Ulga na start będzie Cię obowiązywała przez pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Będziesz mógł z niej skorzystać, jeśli spełnisz łącznie następujące warunki:

  • rozpoczynasz działalność gospodarczą po raz pierwszy, albo podejmujesz ją ponownie po 60 miesiącach kalendarzowych od jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • nie będziesz prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Ulga na start - wszystko, co powinniście wiedzieć

Oto podstawowe informacje o uldze na start, czyli zwolnieniy z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej:

Na czym dokładnie polega „Ulga na start”?
Odpowiedź: Jeśli spełniasz warunki do skorzystania z ulgi na start, będziesz zwolniony z ubezpieczeń społecznych przez okres pierwszych 6 miesięcy. Będziesz miał obowiązek zgłosić się i opłacać składkę tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Dopiero po tym okresie będziesz miał obowiązek zgłoszenia się także do ubezpieczeń społecznych.

Czy po okresie korzystania z „ulgi na start” będę mogła skorzystać z 24 miesięcznego preferencyjnego ZUS?
Odpowiedź: Tak. Po upływie 6 miesięcy prowadzenia działalności i opłacania tylko składki zdrowotnej, powinnaś zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Będziesz mogła skorzystać z kolejnej ulgi, tj. preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia swojej firmy, będziesz mogła opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Prowadzę działalność gospodarczą od roku i korzystam z preferencyjnych składek na ubezpieczenia, czy po ich upływie będę mogła skorzystać z ulgi na start?

Odpowiedź: Nie, ponieważ ulga dotyczy osób rozpoczynających po raz pierwszy działalność lub podejmujących po upływie 60 miesięcy od ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Dwa lata temu zakończyłam prowadzenie działalności gospodarczej. Czy mogę skorzystać z „ulgi na start”?

Odpowiedź: Nie, ponieważ nie upłynęło co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Czy w czasie korzystania z ulgi na start mogę zawiesić działalność gospodarczą?

Odpowiedź: Możesz, ale musisz pamiętać, że okres zawieszenia nie przerwie biegu 6 miesięcy korzystania z ulgi na start. Okres zawieszenia działalności nie przerywa 6 miesięcy.

Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej 10 grudnia br. Kiedy skończy mi się okres ulgi na start?

Odpowiedź: Ulga na start może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj. Okres, w którym możesz korzystać z ulgi na start w Twoim przypadku upłynie 30 czerwca 2019 r.

Rozpoczynam działalność gospodarczą, chcę skorzystać z ulgi na start. Czy muszę to zgłosić w ZUS?
Odpowiedź: Tak, korzystanie z ulgi na start to Twoje prawo, a nie obowiązek i aby z niego skorzystać musisz zadeklarować taką chęć w ZUS. W tym celu powinieneś złożyć druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności.

Jakie dokumenty powinienem zgłosić w ZUS po upływie 6 miesięcy korzystania z ulgi na start?
Odpowiedź: Po upływie 6 miesięcy należy do ZUS dostarczyć dokument ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ulgi oraz dokument ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

ULGA na START – o czym warto pamiętać:
Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start zachorujesz, będziesz opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo urodzi Ci się dziecko, nie otrzymasz: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego,- czyli świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego.

W okresie korzystania z ulgi na start nie będziesz mieć także prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, które przysługują z ubezpieczenia wypadkowego.

Okres, w którym nie będziesz opłacać składek na ubezpieczenie emerytalne nie będzie również uwzględniony przy ustalaniu prawa do emerytury oraz nie podwyższy jej wysokości.

FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Wideo

Materiał oryginalny: ZUS oferuje nową ulgę. Kwalifikujesz się? - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie