Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZS 1 z Tychów w Warszawie na zaproszenie posła Michała Gramatyki ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
ZS 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów w Warszawie
ZS 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów w Warszawie Jolanta Pierończyk
Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów pojechał do Warszawy na zaproszenie posła Michała Gramatyki. W programie było przede wszystkim zwiedzanie gmachu Sejmu RP.

Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka z Tychów był gościem posła Michała Gramatyki w Sejmie RP. Każdy poseł ma prawo raz w roku taką wycieczkę komuś zorganizować. Poseł Michał Gramatyka wybrał Zespół Szkół nr 1 w Tychach. Z zaproszenia skorzystało 50 uczniów, po dwóch z każdej klasy.

Poseł Michał Gramatyka zaskoczył przewodniczkę po sejmowym gmachu, mówiąc, że projektanci sali plenarnej Sejmu RP wzorowali się na sali Sejmu Śląskiego, która była bardzo nowoczesna, funkcjonalna i miała dobrą akustykę. Sala plenarna Sejmu RP ma podobny układ foteli, mównicy i galeryjek. Jest tylko większa, z racji większej liczby zasiadających w niej posłów.

Wizyta uczniów ZS 1 w siedzibie Sejmu RP odbyła się 13 grudnia 2019 r., w 38. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. Spacerując po Krakowskim Przedmieściu na zakończenie tej wycieczki do Warszawy, na Pałacu Prezydenckim młodzież zobaczyła wyświetlony napis: "13 grudnia. Ofiarom stanu wojennego zapal światło wolności".

Warto też dodać, że wizytę w siedzibie najwyższych władz Polski młodzież ZS 1 w Tychach odbyła w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego II RP przy Wiejskiej.

Na wstępie swojego zwiedzania młodzież usłyszała, że do początku XX wieku Sejm nie miał własnej stałej siedziby. W 1918 podjęto decyzję o adaptacji budynku Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien, dawnej żeńskiej szkoły średniej, na potrzeby parlamentu. Przebudową kierowali m.in. architekci Kazimierz Tołłoczko i Romuald Miller. 10 lutego 1919 na swym pierwszym posiedzeniu zebrał się w tym gmachu Sejm Ustawodawczy II RP. Tutaj też, kilka dni później, uchwalono Małą Konstytucję i mianowano Józefa Piłsudskiego naczelnikiem państwa. 17 marca 1921 uchwalono konstytucję marcową.

Na sali plenarnej młodzież zobaczyła m.in. dwa miejsca zarezerwowane dla prezydenta RP. Jedno zajmuje wtedy, gdy bierze udział w posiedzeniu Sejmu, drugie - gdy przychodzi przyjrzeć się obradom. To drugie znajduje się na galerii, gdzie zasiąść ma prawo każdy obywatel. Miejsce na galerii zarezerwowane dla prezydenta oznaczone jest godłem państwa, a fotel, na którym zasiada, jest inny niż pozostałe.

Wizyta zakończyła się obiadem w stołówce poselskiej.

Tuż przed powrotem do domu młodzież przeszła Krakowskim Przedmieściem, gdzie zobaczyła m.in. miejsce, w którym stał dom, gdzie mieszkał Stanisław Wokulski z "Lalki" Prusa. Kierownikiem wycieczki była bowiem polonistka Agnieszka Penkala, której ulubioną lekturą jest właśnie ta powieść Prusa. Opiekunem była sama dyrektor szkoły, Grażyna Jurek, też polonistka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto