Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrekonstruowane "Wesele" w Krakowie

Lucyna Pokusa
Lucyna Pokusa
Teatr im. J. Słowackiego stał się miejscem kolejnej premiery "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W 1901 roku rozpoczęła się sceniczna egzystencja wielkiego dramatu. 71 lat potem "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy trafiło na ekrany.

Zobacz relację z premiery Tomasza76


11 stycznia mieliśmy natomiast okazję zobaczyć rekonstruowany cyfrowo film. Uroczysta premiera  udziałem wybitnych twórców tego dzieła miała miejsce właśnie w Teatrze im. J. Słowackiego.

Andrzej Wajda osobiście opowiedział o pracach nad rekonstrukacją i podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do obecnego kształtu "Wesela" w wersji cyfrowej. Na scenie znaleźli się więc Witold Holtz (asystent reżysera), Witold Sobociński (autor zdjęć) oraz Sławomir Idziak i Jan Mogilnicki (operatorzy kamery). Nie zabrakło również całej plejady aktorów Wajdy, czyli Ewy Ziętek, Emilii Krakowskiej, Marii Konwickiej, Maji Komorowskiej, Bożeny Dykiel, Barbary Wrzesińskiej, Olgierda Łukaszewicza i oczywiście Daniela Olbrychskiego.

Problematyka "Wesela" jest znana zapewne każdemu, dlatego skupię się na czymś zupełnie innym, a mianowicie na rekonstrukcji cyfrowej filmu.

Cyfryzacja stała się ostatnio ważną działalnością w dziedzinie kultury. Dzięki temu powstała wyjątkowa rekonstrukcja "Wesela". Twórcy podkreślają, iż wymagało to ogromnej pracy i zaangażowania specjalistów. Dzięki licznym zabiegom, którym poddany został pierwotny obraz i dźwięk, zyskano efekt wręcz nieporównywalny. Widoczne to było zwłaszcza w przykładowych kadrach filmu, na których można było zobaczyć kontrast pomiędzy wersją starą a tą zrekonstruowaną. Witold Sobociński, który czuwał nad artystycznym kształtem dzieła, podkreślił, iż stan negatywu i jego uszkodzenia wymagały szczególnego nakładu pracy i zastosowania wielu technik cyfryzacji. W efekcie film zyskał widoczne walory zarówno estetyczne, dźwiękowe, jak i artystyczne.

Całe przedsięwzięcie wpisuje się w projekt KinoRP. Jak dotąd w ten sposób odnowiono 20 tytułów, a w planie jest następnych 10. Projekt ten niewątpliwie pomoże zachować wiele cennych dzieł polskiej kinematografii i jednocześnie podniesie jakość odbioru już dziś.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto