Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółtaczka w Zduńskiej Woli powraca. Zachorowały dzieci w SP nr 7

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W Zduńskiej Woli powraca problem żółtaczki typu A. Od początku roku zanotowano cztery przypadki zachorowań, a dwa z nich dotyczą uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli.

Od początku roku Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zduńskiej Woli została zawiadomiona o czterech przypadkach zachorowań na na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Pierwszy przypadek WZW A pojawił się w styczniu. Dwa następne miały miejsce w marcu. Chorobę najpierw stwierdzono u kobiety, a następnie u jednego z jej dzieci. W kwietniu pojawił się czwarty przypadek. Zachorowało dziecko.

Oboje dzieci to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Natomiast sanepid nie ma jeszcze pewności, czy oba przypadki są powiązane.

– W szkole została przeprowadzona dezynfekcja, a informacja poszła do rodziców i do dzieci. Przeprowadzamy tam kontrole. Nawet dzisiaj były panie, które sprawdzały jak wygląda przestrzeganie zasady higieny – mówi Jolanta Piotrowska kierownik oddziału nadzoru sanitarnego Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zduńskiej Woli.

Jak podkreśla, w szkole zostały podjęte odpowiednie działania, natomiast przed zakażeniem WZW A, poza częstym myciem rąk, najlepiej chroni szczepionka. Nie jest jednak obowiązkowa.

Dyrekcja SP 7 w Zduńskiej Woli zapewnia, że w szkole zostały podjęte wszelkie środki ostrożności, a placówka prowadzi ścisłą współpracę z sanepidem i wykonuje wszystkie zalecenia.

– Toalety zostały zdezynfekowane przez profesjonalną firmę, jest mydło antybakteryjne. Pod względem sanitarnym, szkoła jest pod dużym reżimem – zapewnia dyrektor Grzegorz Włodarczyk.

Rodzice uczniów zostali poinformowani o wystąpieniu choroby, jak twierdzi dyrektor. Były też pogadanki z uczniami, a w szkole rozwieszono plakaty informacyjne.

Dwa przypadki zachorowania dzieci w Zduńskiej Woli łączy to, że dotyczą uczniów jednej szkoły. Nie są to jednak dzieci z tej samej klasy i nie ma pomiędzy nimi innych powiązań.

W Zduńskiej Woli już w ubiegłym roku na mieszkańców padł blady strach, gdy nagle pojawiło się kilkadziesiąt przypadków zachorowań na żółtaczkę typu A. Łącznie, przez cały rok 2017 zanotowano ich 56, a 42 osoby były hospitalizowane.
W całym województwie łódzkim 2017 roku na WZW A zapadło 260 osób. W tym roku było już 26 zachorowań.

Wzrost zapadalności na WZW A w województwie łódzkim obserwowany jest od marca 2017 r. Szczyt zachorowań odnotowano w okresie letnim, na przełomie lipca i sierpnia. W powiecie zduńskowolskim żółtaczka typu A pojawiła się między innymi w przedszkolu w Zapolicach, gdzie zachorowało dziecko, a następnie jednak z nauczycielek. W Zduńskiej Woli do przypadków zakażenia wirusem WZW A dochodziło między innymi wśród pracowników sklepów spożywczych.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), inaczej "żółtaczka pokarmowa", to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Jest on odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby.

Jak dochodzi do zakażenia?

W ok. 95 proc. przypadków do zakażenia dochodzi drogą pokarmową (fekalno-oralną), poprzez spożycie:
- wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym;
- żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami;

W rzadkich przypadkach do zakażenia dochodzi:
poprzez bliski kontakt z osobami zakażonymi (chory możne zarażać 14-21 dni przed i ok. 7 dni po wystąpieniu objawów choroby);
drogą kontaktów seksualnych (zwłaszcza analnych) bez zabezpieczeń,
istnieje potencjalne, lecz niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek (drogą krwi);

Jakie są objawy?

- Wirus wylęga się w organizmie od 15 do 50 dni (średnio ok. 30 dni). Po tym czasie pojawiają się objawy choroby, choć czasami zakażenie przechodzi się bezobjawowo. Dzieje się tak u 90 proc. dzieci do 5. roku życia. Osoby dorosłe chorują pełnoobjawowo, a symptomy choroby są nasilone (ryzyko ciężkiego przebiegu WZW A wzrasta wraz z wiekiem).

- Tydzień przed pojawieniem się pełnej postaci choroby mogą wystąpić tzw. objawy zwiastunowe - grypopodobne i dyspeptyczne (nudności, biegunka). Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby - żółtaczka (zżółknięcie skóry i twardówek oczu), której może towarzyszyć powiększenie wątroby. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie zwiększa się poziom żółtego barwnika - bilirubiny. Żółtaczka znika po około miesiącu.

Ponadto pojawiają się: złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, brak apetytu,, nudności i wymioty, ból brzucha, ból mięśni i stawów, świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu, odbarwiony stolec. Objawy ostre ustępują najczęściej po kilku dniach.

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania WZW A jest szczepienie ochronne. Po kompletnym cyklu szczepienia w ciele powstają przeciwciała, które mogą chronić przed żółtaczką typu A nawet przez całe życie. Wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 6 - 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych.

Powikłania WZW A są groźne i mogą doprowadzić do śmierci.

Należą do nich cholestaza (zastój żółci, żółtaczka cholestatyczna), anemia aplastyczna (aplazja szpiku), ostra niedokrwistość hemolityczna czy nadostre zapalenie wątroby. Ponadto może dojść do nawrotów (w 10-20 proc. przypadków).
Zakażenie HAV nie prowadzi do rozwoju marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby. Wirus HAV nie wywołuje przewlekłego zapalenia wątroby.

Zapobieganie WZW A:

przestrzegaj zasad higieny osobistej (zasady mycia i dezynfekcji rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków),
spożywaj potrawy po obróbce termicznej (gotowane, pieczone, smażone). Unikaj zwłaszcza niegotowanego mięsa oraz skorupiaków oraz kupowania żywności na ulicznych straganach; myj świeże owoce i warzywa,
pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę (zwłaszcza podczas pobytu za granicą);
chroń jedzenie przed owadami;
dezynfekuj miejsca krytyczne (sanitariaty) środkami zawierającymi czynny chlor; stosuj mydło w płynie, preparaty do dezynfekcji rąk i ręczniki jednorazowe.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto