Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz wnętrze rakiety w Muzeum Armii Krajowej

Redakcja
Zrekonstruowany czołg Vickers, bombowiec Halifax, jenieckie ...
Zrekonstruowany czołg Vickers, bombowiec Halifax, jenieckie ... Łukasz Żołądź
Zrekonstruowany czołg Vickers, bombowiec Halifax, jenieckie baraki i wiele innych obiektów będzie można oglądać w Muzeum AK w Krakowie.

Muzeum Armii Krajowej otwarte [zdjęcia, wideo]


Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 27 września przy ul. Wita Stwosza. Ma się tam znaleźć ok. 15 tys. eksponatów o wartości kilku milionów złotych.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. prezes oddziału Londyn Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej, prof. Szewach Weiss, Maja Komorowska, Krystyna Zachwatowicz, Olgierd Łukaszewicz i Tadeusz Ross.

Czołg Vickers i baraki jeńców

Ekspozycja ma przedstawiać całościowy obraz polskiego podziemia czasów wojny, pokazywać wyjątkową rolę, jaką odegrała Armia Krajowa jako część Polskich Sił Zbrojnych podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie, a także osobisty wymiar wojny poprzez losy poszczególnych osób.

Nowoczesna ekspozycja - wzbogacona środkami multimedialnymi - jest podzielona  tematycznie. Na parterze zwiedzający mogą poznać historię II RP, przebieg Kampanii Wrześniowej i życie w obozach jenieckich oraz zobaczyć m.in. rekonstrukcję czołgu Vickers (zrobioną m.in. z oryginalnych części z czołgu zniszczonego w 1939 r.) oraz baraki dla jeńców.

Ubecki karcer i rakieta

Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1. Można tutaj nie tylko zobaczyć setki zdjęć i pamiątek, ale też wejść do kadłuba Halifaxa, obejrzeć wnętrze rakiety V-2 czy znaleźć się w ubeckim karcerze.

Dla zwiedzających muzeum zostanie otwarte 28 września (piątek). Bezpłatnie będzie je można zwiedzać do 30 września (niedziela).

Muzeum AK w Krakowie

Muzeum AK jest jedyną placówką na świecie, ukazującą całokształt tematyki związanej z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym. W swoich zbiorach ma blisko 7 000 muzealiów i ponad 12 000 archiwaliów zgromadzonych m.in. dzięki kombatantom AK.

Muzeum Armii Krajowej powstało w Krakowie przede wszystkim ze względu na wieloletnie zaangażowanie społeczne krakowskich i małopolskich środowisk kombatanckich, które już od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pracowały nad tym projektem.

Wielki remont

Wielkie zmiany w Muzeum AK rozpoczęły się w lipcu 2009 r. Podczas prac na potrzeby Muzeum AK przebudowano jeden z obiektów poaustriackiego kompleksu zabudowań magazynowych i administracyjnych. Budynek powstał w latach 1911-1915 i był częścią austriackiego centrum logistycznego i dowodzenia Twierdzy Kraków. W okresie II Rzeczpospolitej i po II wojnie światowej, aż do lat 90. XX w., użytkowany był przez Wojsko Polskie. W zrewaloryzowanym i zaadaptowanym budynku powstały przestrzenie użytkowe o łącznej powierzchni 5.252,79 m².

Rewitalizacja budynku zakończyła się jesienią 2011 r. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej ocenili ją jako najlepszą w Polsce oraz jedną z najlepszych w Europie wśród budynków postmilitarnych i postindustrialnych. Obiekt oddano do użytku we wrześniu 2011 r.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto