Zmysłowa jesień w ARTzonie

Artykuł sponsorowany Ośrodek Kultury im C.K. Norwida
Już 23 października startuje kolejny etap projektu "Dotknij sztuki - kultura dostępna dla dzieci", który realizuje ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4). Jego celem jest zainicjowanie zmian w myśleniu o małych dzieciach jako odbiorcach sztuki oraz wsparcie rodzin z dziećmi wysoko wrażliwymi i z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Najbliższe działania skoncentrują się wokół organizacji festiwalu ZMYSŁY NIEDOCENIONE oraz unikatowej, multisensorycznej wystawy sztuki dla najmłodszych.

Festiwal ZMYSŁY NIEDOCENIONE skierowany jest w szczególności do specjalistów pracujących z dziećmi w instytucjach kulturalnych: animatorów, pedagogów i instruktorów, ale także do rodziców z dziećmi. Program wydarzeń został skomponowany tak, aby kompleksowo wzmocnić kompetencje uczestników związane z planowaniem, tworzeniem i odbiorem oferty kulturalnej przyjaznej sensorycznie. Spotkania i warsztaty dostarczą odpowiedzi na pytania: jak rozpoznać i reagować na symptomy nadwrażliwości i zaburzeń integracji sensorycznej, jak pracować z dzieckiem nad jego rozwojem sensorycznym i sensomotorycznym, jak wybierać i korzystać z oferty kulturalnej dedykowanej dzieciom oraz jak wspierać dziecko wrażliwe wykorzystując sztukę. Do współtworzenia wydarzenia zaproszeni zostali specjaliści: terapeuci integracji sensorycznej, psycholodzy oraz animatorzy, którzy od lat wspierają dzieci podreaktywne, nadreaktywne i wysoko wrażliwe. Warto zaznaczyć, że poza korzyściami związanymi z nabyciem nowych, ważnych kwalifikacji, festiwal umożliwi także zdobycie specjalistycznych certyfikatów, które potwierdzą zdobyte umiejętności oraz zwiększą atrakcyjność jego uczestników na rynku pracy.

Wystawa ŚLAD SENSORYCZNY to odpowiedź ARTzony na szczególne potrzeby najmłodszych odbiorców sztuki. Specjalnie dla nich, w dniach od 27 października 2020 r. do 15 listopada 2020 r. przestrzeń w instytucji przeistoczy się w multisensoryczną krainę zmysłów. ARTzonę wypełnią kolory, symbole, faktury i rozmaite aktywności. Zwiedzanie będzie okazją do wspólnego, rodzinnego odkrywania sztuki i przywołania dziecięcych wspomnień. Specjalnie zaprojektowane interaktywne elementy wystawy umożliwią doświadczanie sztuki całym ciałem, m.in. poprzez kładzenie się na rybich łuskach, malowanie po ścianach, ukrywanie się w "bazie", układanie magnetycznych historii, dotykanie robali czy chodzenie po ruchomych strzałkach. Z pomocą nowoczesnych metod animacji sensorycznej Organizatorzy chcą pokazać, jak ważne, ispirujące, rozwojowe i terapeutyczne jest obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat. Zmysłowa i pełna szacunku do wrażliwości przestrzeń zatroszczy się o odbiorców niezależnie od ich umiejętności, wiedzy czy sposobu postrzegania świata.

Na wydarzenia w ramach festiwalu oraz na wystawę obowiązuje rejestracja. Szczegółowe informacje, program i zapisy: ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4, Kraków), tel. 12 644 38 98, e-mail: [email protected].

Partnerem projektu jest Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna oraz Gminy Miejskiej Kraków.
Autor tekstu: Paulina Maciaszek

Dodaj ogłoszenie