Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Władysław Klimczak, twórca Muzeum Historii Fotografii, pomysłodawca legendarnej wystawy "Venus"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Władysław Klimczak był prezesem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz twórcą i założycielem Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
Władysław Klimczak był prezesem Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz twórcą i założycielem Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Joanna Urbaniec
W wieku 98 lat zmarł Władysław Klimczak, były prezes Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz twórca i założyciel Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Urodził się w 1923 r. w Solcu Kujawskim. Z zawodu był ekonomistą i historykiem, natomiast z zamiłowania fotoreporterem i muzealnikiem.

W czasie okupacji dokumentował na zlecenie AK proces eksterminacji Żydów. Od 1960 był współpracownikiem „Dziennika Polskiego”.

Od 1961 roku piastował funkcję prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1972 dyrektora prywatnego Muzeum Historii Fotografii im. Władysława Bogackiego, które działało w ramach Towarzystwa w Pałacu Pugetów przy ul. Starowiślnej w Krakowie.

„Był inicjatorem comiesięcznych zebrań członków Towarzystwa Fotograficznego, spotkań, w których uczestniczyli miłośnicy sztuki fotograficznej, często późniejsi zawodowcy i artyści. Obrady przy świecach prowadzone były energicznie i ze swadą, bo jedną z zalet Władysława Klimczaka była umiejętność snucia ciekawych opowieści o historii i dokumentach, fotografiach i technice ich wykonania. Na spotkaniach prezentowano zdjęcia, które Prezes oceniał surowo i wnikliwie pod względem technicznym, nie biorąc pod uwagę znajomości czy stosunków towarzyskich” - przypomina Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo) w opublikowanym biogramie Władysława Klimczaka.

W 1986 roku to z jego inicjatywy powołano pierwsze i jedyne w Polsce publiczne muzeum fotografii zajmujące się wyłącznie tym medium. Władysław Klimczak został jego pierwszym dyrektorem. „Skupił wówczas wokół siebie grupę profesjonalistów i pasjonatów, którzy pod jego dyrekcją zbudowali prężnie działające Muzeum. Aktywnie pracował, budując pierwsze muzealne kolekcje: fotografii, sprzętu fotograficznego, książek i dokumentów archiwalnych” - wymienia MuFo.

Od 1961 organizował i był kuratorem wielu wystaw dokumentalnych (m.in. ekspozycji pod wspólnym tytułem „Zginęli w Katyniu”), był autorem i współautorem wystaw historycznych, a także pomysłodawcą kontrowersyjnych, jednak budzących ogromne zainteresowanie Międzynarodowych Salonów Fotografii Artystycznej Aktu i Portretu „Venus”. Pierwsza wystawa kobiecego aktu i portretu „Venus” odbyła się w Krakowie w 1970 roku. Jej sukces sprawił, że od roku następnego impreza stała się międzynarodową. W konkursach brały udział tysiące najlepszych fotografików z wielu krajów świata. Organizatorów oskarżano o szerzenie pornografii, a na wystawy włamywali się złodzieje, by kraść fotogramy...

Gdy w 1990 r. Władysław Klimczak przestał być dyrektorem Muzeum, nie skończył swojej przygody z kolekcjonerstwem. Ciągle zaglądał na giełdy staroci organizowane przy Hali Targowej i do antykwariatów, gdzie z pasją i zaangażowaniem wynajdywał cenne zabytki sztuki fotograficznej.

Władysław Klimczak zmarł 9 kwietnia w Wiśniowej koło Dobczyc. Jego pogrzeb odbędzie się 15 kwietnia (czwartek) o godzinie 11 na Cmentarzu Salwatorskim (w Nowej Kaplicy).

FLESZ - Paszporty szczepień w UE już w czerwcu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmarł Władysław Klimczak, twórca Muzeum Historii Fotografii, pomysłodawca legendarnej wystawy "Venus" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto