Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote odznaki z pawim piórem w rękach 31 zdobywców

DANUTA GÓRSZCZYK
Cykl wycieczek po historii, kulturze i zabytkach podwawelskiego grodu trwa nieprzerwanie od 35 lat. Na pierwsze spotkanie, zorganizowane w 1971 roku, stawiło się 800 osób.

Cykl wycieczek po historii, kulturze i zabytkach podwawelskiego grodu trwa nieprzerwanie od 35 lat. Na pierwsze spotkanie, zorganizowane w 1971 roku, stawiło się 800 osób. Przez te lata - od listopada do kwietnia, w soboty i niedziele, bez względu na pogodę po kilkaset osób poznaje systematycznie historię i zabytki Krakowa.

- To wielkie zainteresowanie wycieczkami można określić fenomenem socjologiczno-kulturowym - powiedziała wczoraj Bogumiła Zając, szefowa Goła Grodzkiego PTTK, na wręczeniu najwyższych wyróżnień - złotych odznak z pawim piórem. Przez lata trwania akcji odznakę, od brązowej po złotą, zdobyło ponad 32 tys. osób. Każdy może zostać PRZYJACIELEM KRAKOWA! Należy tylko chodzić na wycieczki, które organizują: Koło Grodzkie PTTK, redakcja "Gazety Krakowskiej", Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Odznaka brązowa to 12 wycieczek, srebrna - 16, złota - 20, złota z pawim piórem to udział w 22 wycieczkach i wysłuchanie 10 wykładów. Przed przeszło 20 laty pociągiem z Warszawy do Krakowa przyjechała Bożena Pajor. Trafiła akurat na wycieczkę z naszej akcji. Zakochała się w Krakowie i tak jej zostało. - Pokochałam te wędrówki i zaraziłam bakcylem moje dzieci Anię i Piotra - mówi pani Bożena. - Po 6 latach wędrówek zdobyliśmy to najwyższe wyróżnienie. Cieszę się, że wytrwaliśmy. Muszę dodać, że wędrujemy także latem w ramach akcji "Nie siedź w domu, idź na wycieczkę". - To wspaniała lekcja historii - dodaje Piotr, uczeń trzeciej klasy II LO w Krakowie. - Tak polubiłem te spacery, że postanowiłem iść na historię sztuki i dalej zgłębiać wiedzę o historii i zabytkach tego miasta. - Nie wiedziałam, że tyle pięknych detali architektonicznych można znaleźć w Krakowie. To mnie wciągnęło - mówi Ania Pajor, studentka Akademii Ekonomicznej. Pani Bożena jest dumna z wyróżnienia. - Nie spoczniemy na laurach, będziemy wędrować dalej - zapowiada. Po wręczeniu odznak przez prof. Jerzego Wyrozumskiego, sekretarza generalnego PAU i prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa minikoncert dali Aleksander Makino Kobyliński i Jerzy Bożyk. Koncert w części poświęcony był pamięci naszego zmarłego kolegi red. Mieczysława Kasprzyka, który tę akcję rozpoczynał i prowadził przez 34 lata. Spotkanie w PAU zakończył wykład prof. Jerzego Wyrozumskiego "Kraków lokacyjny na prawie niemieckim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto