Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote odznaki dostało 20 najwytrwalszych przyjaciół Krakowa

Danuta Górszczyk
Do wspólnej fotografii stanęli wszyscy, którzy otrzymali złote odznaki z pawim piórem
Do wspólnej fotografii stanęli wszyscy, którzy otrzymali złote odznaki z pawim piórem
Któż wypowie twoje piękno Krakowie prastary. Słowami tej piosenki można podsumować nasz cykl wycieczek po historii, kulturze i zabytkach podwawelskiego grodu, który trwa nieprzerwanie od 36 lat.

Któż wypowie twoje piękno Krakowie prastary. Słowami tej piosenki można podsumować nasz cykl wycieczek po historii, kulturze i zabytkach podwawelskiego grodu, który trwa nieprzerwanie od 36 lat. Na pierwsze spotkanie, zorganizowane w 1971 roku, stawiło się ponad 700 osób. Już wtedy wiedzieliśmy, że pomysł to strzał w dziesiątkę. Przez wszystkie te lata - pięć miesięcy w roku, od listopada do kwietnia - w każdą sobotę i niedzielę - bez względu na pogodę, kilkaset osób poznaje uroki, historię i zabytki Krakowa.

- To wielkie zainteresowanie wycieczkami, masowy w nich udział krakowian to fenomen socjologiczno-kulturowy - powiedziała wczoraj Bogumiła Zając, szefowa Koła Grodzkiego PTTK, podczas wręczania złotych odznak z pawim piórem. Kto może zostać Przyjacielem Krakowa? Okazuje się, że każdy. Należy tylko systematycznie chodzić na wycieczki, które organizują: Koło Grodzkie PTTK, redakcja "POLSKI Gazety Krakowskiej", Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Odznaki zdobywa się po kolei - od brązowej do złotej z pawim piórem (w trakcie jednego sezonu tylko jedna!). By je mieć, trzeba się jednak nachodzić. Odznaka brązowa - to 12 wycieczek, srebrna - 16, złota - 20, złota z pawim piórem - udział w 22 wycieczkach oraz wysłuchanie 10 wykładów. Jak się okazuje, od wycieczek uzależniają się nie tylko krakowianie. - Fenomenem jest to, że w naszej akcji biorą udział osoby spoza Krakowa - dodaje pani Bogumiła. - Dzisiaj nie ma ich z nami, bo znowu poznają Kraków. Wśród nich cztery osoby z Warszawy, które już "wychodziły sobie" to najwyższe odznaczenie. Są to: Romuald Buczek, Krystyna Kawalec, Grażyna Kozińska i Aleksandra Rosołowska. Raz w miesiącu przez cztery lata przyjeżdżali oni pod Wawel, aby poznać - jak sami mówią - naszą piękną i ogromnie ciekawą historię.

- Mamy nadzieję, że wkrótce zapracują sobie także na honorową odznakę z pawim piórem, bo przecież oni będą ambasadorami starej stolicy Polski w nowej stolicy - podkreślała Bogumiła Zając. Po wręczeniu odznak przez prof. Jerzego Wyrozumskiego, sekretarza generalnego PAU i prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, i niżej podpisaną, minikoncert - jak co roku - dali Aleksander Makino Kobyliński oraz Jerzy Bożyk. Na koniec głos oddano gospodarzowi spotkania w Polskiej Akademii Umiejętności - profesorowi Jerzemu Wyrozumskiemu, który opowiedział o historii Krakowa polokacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto