Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złe stosowanie leków szkodzi zdrowiu

Kini
Kini
31 proc. Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka lub bagatelizuje konsekwencje, jakie niesie za sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków

Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów.

- Takie niekontrolowane leczenie się na własną rękę wpływa negatywnie głównie na układ pokarmowy. Powikłania są jednak bardzo groźne - twierdzi ekspert programu, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński.

Pierwsze objawy, których nie należy bagatelizować to zwykły ból brzucha, zgaga, dyskomfort w nadbrzuszu, odbijanie, wzdęcie brzucha oraz biegunka. Jeżeli wyżej wymienione objawy pojawiają się, często mogą świadczyć o takich schorzeniach, jak:

• zapalenie przełyku,
• zapalenie żołądka,
• wrzód żołądka lub dwunastnicy,
• zapalenie jelit.

Jednym z podstawowych błędów samoleczenia, które prowadzą do pojawienia powikłań jest przyjmowanie różnych leków na te same objawy chorobowe, w niedużych odstępach czasowych. Jest to w dużej mierze efekt braku kontaktu z lekarzem, który doradzi jak należy dane leki stosować.

Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należy także łączenie leków przepisanych przez lekarza z lekami zakupionymi samemu w aptece, na stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym. Wielu osobom wydaje się, że skoro dany lek jest łatwo dostępny i sprzedawany bez recepty, można go przyjmować bez ograniczeń. Tak nie jest. Każdy lek jest substancją chemiczną, której przyjmowanie powinno konsultować się z lekarzem.

Prawdopodobieństwo powikłań ze strony układu pokarmowego może być większe u osób w wieku powyżej 60 lat.
Osoby starsze, które w większości przypadków zażywają regularnie leki przepisane przez lekarza, powinny szczególnie obserwować swój organizm. O wszelkich, nawet pozornie błahych objawach, powinny informować swojego lekarza. To samo dotyczy osób, które już w przeszłości cierpiały na chorobę wrzodową.

Wszystkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego należy konsultować z lekarzem. Pozwoli to szybko wykryć pierwsze objawy chorobowe oraz skróci czas leczenia.

Zobacz też:







emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto