Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa

(DAG)
fot. archiwum
fot. archiwum
Ostatnie już spotkania w ramach akcji "Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa", pozwalają poznać nasz gród w wielu aspektach, ale też zdobyć punkty potrzebne do pozyskania odznak Przyjaciela Krakowa.

Ostatnie już spotkania w ramach akcji "Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa", pozwalają poznać nasz gród w wielu aspektach, ale też zdobyć punkty potrzebne do pozyskania odznak Przyjaciela Krakowa. Przypominamy, że tylko do końca marca Koło Grodzkie PTTK, "Gazeta Krakowska", Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa", przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa proponują wszystkim chętnym spacery i zwiedzanie. W najbliższy weekend znów ciekawe wycieczki. Zapraszamy!

SOBOTA, 10 MARCA
Odznaka brązowa: Ścieżkami Jana Pawła II po Krakowie. Spotkanie przed domem Turysty, przy ul. Westerplatte, między godz. 9.30 a 10. Mijają dwa lata od śmierci naszego wielkiego Rodaka - Ojca św. Jana Pawła II. W akcji od dawna wędrujemy Jego śladami. W tym roku proponujemy ten szlak w najbliższą sobotę. Kraków jest jedynym miastem na świecie, które ma miejsca związane z całym Jego życiem. Karol Wojtyła ur. się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Wraz z ojcem przyjechał do Krakowa w 1938. W mieście pod Wawelem spędził 40 lat. Tutaj przeszedł wszystkie szczeble swojego powołania, od święceń kapłańskich, aż po wybór na papieża. W Krakowie znajdują się miejsca, które pamiętają Go jako studenta polonistyki, robotnika, aktora, poetę, seminarzystę, młodego księdza odprawiającego swe pierwsze msze św., uniwersyteckiego wykładowcę, duszpasterza studentów i rodzin, biskupa, metropolitę krakowskiego i wreszcie jako Głowę Kościoła katolickiego. Spacer ścieżkami Jana Pawła II ograniczymy do niektórych miejsc, bo wszystkiego w trakcie jednego spaceru nie da się pokazać. Najpierw mieszkał przy ul. Tynieckiej.

Studiował w Seminarium Duchownym Krakowskim, które znajduje się pod Wawelem oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mszę św. prymicyjną odprawił w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej, a dzień później w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W kościele św. Floriana był wikariuszem od lipca 1949 r. do września 1951. W latach 1951-64 mieszkał przy Kanoniczej, później w Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 (w jednym z okien odbywały się słynne, długie, nocne rozmowy z rodakami podczas Jego pielgrzymek do Polski). Na dziedzińcu Kurii stoi pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II. Z miejsc związanych z Karolem Wojtyłą, położonych dalej od centrum, należy przede wszystkim wymienić cmentarz Rakowicki, gdzie znajduje się grobowiec rodziców Papieża.

Odznaka srebrna i złota:
KRAKOWSKIM SZLAKIEM ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH. Spotkanie przed Domem Turysty, między godz. 10.30 a 11. (UWAGA: nastąpiła zmiana tematu z przyczyn niezależnych od ogranizatorów). I znowu Kraków jest miastem, gdzie można znaleźć wiele grobów osób uznanych przez Kościół katolicki za świętych i błogosławionych. Obecnie w tutejszych kościołach spoczywają doczesne szczątki siedmiu świętych, dziewięciu błogosławionych i podobna liczba zmarłych w opinii świętości Sług Bożych. Ostatnie ćwierć wieku stało się okresem szczególnym. Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizował lub beatyfikował 8 osób, których życie związane było z Krakowem i których groby znajdują się w krakowskich świątyniach.

NIEDZIELA, 11 MARCA
Uczestnicy wszystkich odznak zobowiązani są mieć miejscówki do muzeów, nabyte wcześniej u organizatorów. Do muzeów może wejść tylko ograniczona liczba osób.

Odznaka brązowa:
MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO. Miejsce i godzina spotkania namiejscówce-bilecie. Muzeum biograficzne artysty pokazuje portrety, pejzaże, projekty polichromii, witraży, kostiumów, scenografii, eksponaty związane z twórczością literacką, pamiątki po artyście.

Odznaka srebrna:
MUZEUM-DOM JÓZEFA MEHOFFERA. Miejsce i godzina spotkania są podane na miejscówce-bilecie. W muzeum biograficznym artysty są obrazy artysty, witraże, projekty sztuki dekoracyjnej, studia, pamiątki rodzinne. Panuje w nim ciepła atmosfera domu, którego dopiero co wyszedł artysta.

Odznaka złota: MUZEUM FARMACJI
Miejsce i godzina spotkania są podane na miejscówce-bilecie. Muzeum założone w 1946 r., jest jednym z nielicznych muzeów tego typu na świecie. Zgromadzone eksponaty obrazują historię aptekarstwa od średniowiecza po współczesność. Jest wśród nich okazały zbiór majolik z różnych manufaktur europejskich, moździerze, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne oraz pamiątki po wybitnych farmaceutach.

Odznaka złota z pawim piórem: wykład prof Jacka Purchli "Kraków na początku XIX i w XX wieku".
Spotkanie w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12 o godz. 10.30.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto