Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdewastowno Centralę Park przed Muzeum Narodowym w Krakowie [zdjęcia]

Redakcja
W nocy z 26 na 27 sierpnia nieznani sprawcy zniszczyli instalację artystyczną przed Gmachem Głównym MNK - "Centralę Park". Połamane zostało jedno z drzew i przewrócono palisadę.

"Centrala Park", czyli instalacja z żółtych prętów przed muzeum nawiązuje nazwą do sławnego Central Parku w Nowym Jorku, miejsca kojarzącego się z wolnością i relaksem.

Ideały te przyświęcają projektowi Muzeum Forum, który ma podkreślić obecność Muzeum Narodowego w Krakowie w przestrzeni publicznej, jako miejsca spotkań artystów i widzów, mieszkańców miasta i gości.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

Instalacja autorstwa Latala Studio od marca służyła jako miejsce wspólnej zabawy i relaksu - można tam poleżeć na leżaku, pobawić się w cieniu latawców, czy zrobić oryginalną sesję fotograficzną lub filmową.

Palisada wygięta jest w kształt litery "M" – jak Muzeum, nawiązując do miejsca, gdzie stoi.

Wandale przewrócili palisadę, połamali jedno z drzew i zniszczyli zadaszenie z latawców. Obecnie pracownicy MNK próbują zrekonstruować zniszczony obiekt, a policja poszukuje sprawców.

Forum sztuki i artystów przed muzeum

Muzeum Forum powstało z inicjatywy dyrektor MHK, Zofii Gołubiew. W październiku 2010 roku odbyła się akcja artystyczna Julii Heuer, Umschichten i Justyny Gryglewicz zatytułowana "Kiss" oraz dyskusja "Jeśli nie pomnik, to co?".

Rzeźbie Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym dodano do towarzystwa pannę młodą w futurystycznej plastikowej sukni ślubnej, którą wykonano podczas warsztatu – „wieczoru panieńskiego” z niemiecką artystką Julią Heuer. Poprzez akcję muzeum chciało nie tylko „ożywić” rzeźbę Wyspiańskiego, ale również zainicjować dyskusję nad aktualnością tradycyjnej formy pomnikowej.

"Plac zabaw"**zamiast pomników**

W 2011 roku na placu przed Gmachem Głównym MNK, w miejscu parkingu ustawiono w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza trzy duże, białe, metalowe kule o strukturze zmiętego papieru, autorstwa Aleksandra Janickiego. Rzeźba nazywała się "Haiku". Rok później na ich miejscu powstała strefa relaksu – pojawiły się palmy, leżaki i imitacja kamiennej plaży. Po wizycie w Gmachu Muzeum każdy zwiedzający mógł tam odpocząć. W sierpniu 2012 roku Piotr Lutyński z zespołem muzyków przeprowadził na placu happening "Wyzwolenie przez autobus".

4 stycznia 2013 roku przed MHK zainaugurowano "Ślizgawkę", czyli projekt artystyczno wystawienniczym, łączący elementy dzieła sztuki i scenografii. Jako obiekt przeznaczony do ślizgania miała charakter interaktywny i edukacyjno-sportowy. Nawiązywała do dawnej tradycji wspólnych zabaw w miejscach publicznych: na placach, w parkach, ogrodach. Towarzyszyła jej akcja "Sztuka dokarmiania", w ramach której na choince przed Gmachem zamiast tradycyjnych bombek zawisły karmniki pomalowane przez artystów: Bogusława Bachorczyka, Cecylię Malik, Dominika Szczałbę, Jacak Srokę, Małgorzatę Markiewicz, Agatę Rościechę, Olafa Ciruta, Malwinę Niespodziewaną, Piotra Lutyńskiego, Monikę Drożyńską, Artura Wabika i Ilonę Herc.

W marcu 2013 roku "Ślizgawkę" zastąpiła "Centrala Park", która zgodnie z planem będzie czynna do jesieni tego roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto