Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Preisner śpiewa z przyjaciółmi "Stare i nowe kolędy". Premiera płyty i koncert artystów Piwnicy pod Baranami w Krakowie [WIDEO]

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Zbigniew Preisner i przyjaciele
Zbigniew Preisner i przyjaciele Materiały prasowe
„Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” - to tytuł płyty i trasy koncertowej cenionego kompozytora i artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Album właśnie trafił do sprzedaży, a jego wykonawcy zaprezentują go na żywo 7 stycznia 2023 roku w ICE Kraków.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Wydawnictwo zostało nagrane podczas ostatniego koncertu na trasie „Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu 28 stycznia 2020 roku. Kompozytor zaprosił do występu swoich ulubionych wykonawców: Beatę Rybotycką Edytę Krzemień, Joannę Pocicę, Macieja Balcara oraz Jana Karpiela Bułeckę z zespołem góralskim. Towarzyszą im znakomici muzycy: Zbigniew Paleta - I skrzypce, Katarzyna Gluza - II skrzypce, Kamila Barteczko – altówka, Magdalena Pluta – wiolonczela, Dominik Wania - fortepian, Jacek Królik- gitara, Łukasz Adamczyk - gitara basowa, Sławomir Berny- instrumenty perkusyjne, Marta Mogielnicka - harfa, Maksymilian Lipień - obój i Zbigniew Preisner - instrumenty elektroniczne.

Wszystkie utwory zaprezentowane na płycie powstawały w Piwnicy pod Baranami przez ponad dwadzieścia lat, począwszy od 1977 roku. Po raz pierwszy zostały zebrane i wydane w 1999 roku w zbiorze „Moje kolędy na koniec wieku”. Przy jego realizacji pracowały wówczas gwiazdy i duże składy instrumentalne, m.in. Sinfoia Varsovia, Leszek Możdżer, Andy Pask, John Perricelli, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej. Śpiewali m.in. Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki i zespół góralski Zakopiany.

W 2010 roku nastąpiła reedycja krążka, a pięć lat później kompozytor dodał do niego siedem kolejnych, nowych kolęd. Stąd wydawnictwu nadano tytuł „Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg” z tekstami Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego. Zdecydowana większość utworów z tego albumu znalazła się w programie koncertu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w 2020 roku, który ostatecznie zarejestrowano. W tej wersji dwukrotnie umieszczono ukochaną przez Polaków „Kolędę dla nieobecnych”. Za pierwszym razem zaśpiewała ją Beata Rybotycka, a za drugim, już na sam koniec – Zbigniew Preisner wraz z publicznością i pozostałymi artystami.

- Święta dla mnie to okres przeżywania. Wigilia jest niesamowitą polską tradycją, w obecnych czasach te święta skłaniają do refleksji. Jestem kompozytorem, który chce opowiadać o rzeczach, które są dla mnie ważne – mówi o swoich kolędach Zbigniew Preisner.

Wydaniu płyty towarzyszyć będzie kolędowa trasa koncertowa Zbigniewa Preisnera z jego przyjaciół. 7 stycznia muzycy zagoszczą w ICE Kraków. Podobnie jak w 2019 i 2020 roku w koncertach kolędowych wezmą udział: Zbigniew Preisner, Beata Rybotycka, Maciej Balcar, Edyta Krzemień, Joanna Pocica oraz Jan Karpiel-Bułecka z zespołem.

Zbigniew Preisner jest polskim kompozytorem, tworzącym głównie muzykę filmową. Znany jest ze współpracy z największymi reżyserami, m.in. Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Utwory z takich produkcji jak „Trzy kolory. Niebieski”, „Podwójne życie Weroniki” czy „Oliver Oliver” przyniosły mu sławę i ogromną popularność. Za każdym razem kompozycje Preisnera dodają filmom specjalnej metafizyki.

W sumie jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych, wyreżyserowanych przez uznanych twórców na całym świecie. Napisał także utwory na fortepian wydane na kilku autorskich płytach. Przez wiele lat Zbigniew Preisner związany był z Piwnicą pod Baranami w Krakowie i tworzył muzykę dla jej artystów.

Odrębnym zbiorem twórczości kompozytora są kolędy – niezwykle refleksyjne, melancholijne, dotyczące problemów współczesnego świata, przez co skłaniające do zastanowienia się nad otaczającą nas rzeczywistością. Sam Zbigniew Preisner przyznaje, że świąteczne utwory opowiadają właściwie historię jego życia i Polski.

- Jak było wesoło w naszym kraju, „Piwnicy” i moim życiu, to te kolędy były w miarę wesołe. Ale gdy władza przykręcała śrubę i działy się dramatyczne chwile, jak np. stan wojenny, to te kolędy szły za moim nastrojem, bo wtedy taki był nastrój całego społeczeństwa. Wydaje mi się, że zainteresowanie tymi kolędami wynika właśnie stąd. Wcale nie opowiadają o choince, zabawie, aniołkach i Trzech Królach, tylko poruszają tematy, nad którymi tak naprawdę każdy z nas w wigilię się zastanawia: co minęło i jakie jest nasze obecne życie. Można powiedzieć, że opisałem w kolędach swoje wigilie. One tak właśnie wyglądają: raz są radosne, a innym razem smutne. Cieszę się, że te kolędy żyją po tylu latach i ponownie możemy je przedstawić – mówi Zbigniew Preisner.

Bilety na koncert oraz płytę kupić można na stronie www.biletserwis.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Zbigniew Preisner śpiewa z przyjaciółmi "Stare i nowe kolędy". Premiera płyty i koncert artystów Piwnicy pod Baranami w Krakowie [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto