Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbierają na cycki, nowe fryzury i dragi [zdjęcia]

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Magda Prokopowicz jest ciut po trzydziestce, ma miękki, ciepły ...
Magda Prokopowicz jest ciut po trzydziestce, ma miękki, ciepły ... Fundacja Rak'n'Roll Wygraj Życie
Magda Prokopowicz jest ciut po trzydziestce, ma miękki, ciepły głos, dużo planów i marzeń. Gdy zachorowała na raka, założyła fundację onkologiczną.

- Przez osiem godzin spędzonych w poczekalni onkologicznej można dojść do różnych wniosków. Można się załamać i poddać. Można też przekuć to doświadczenie w pozytywną energię i zrobić coś dobrego - mówi o początkach działalności społecznej Magda Prokopowicz, założycielka fundacji Rak’n’Roll Wygraj Życie.

To jej fundacja promuje się plakatem "Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi". Magda tłumaczy, że za każdym z tych pozornie zabawnych słów kryje się bardzo poważna kwestia.

- Kiedy planujesz kampanię reklamową, zwłaszcza społeczną, zawsze trudno powiedzieć, jaki będzie jej odbiór. Gdy fundacje posługują się naturalistycznym wizerunkiem pacjentów w hospicjach, także budzi to spore kontrowersje. Tutaj posłużyliśmy się poczuciem humoru, po prostu o poważnych sprawach mówimy w lekki sposób.

Rak'n'Roll!

Bo fundacja Rak’n’Roll stara się odczarować raka. Zarazić optymizmem i zmienić schematy myślenia. Zachęca chorych do walki głośnej, kolorowej, pełnej energii i optymistycznej. Rak'n'Rollowiec żyje pełnią życia, a kiedy trzeba walczyć o życie, staje do walki odważnie i na całego. Magda Prokopowicz miała 27 lat, gdy sama zachorowała. Wszystko, co stało się potem z fundacją, oparła na własnych doświadczeniach i intuicji.

- Na słowo "rak" reagujemy źle, histerycznie - mówi Magda. - Powszechne przekonanie jest takie, że mając raka nie wolno się śmiać, cieszyć z życia. A przecież śmiertelność w tej chorobie jest taka, jak w przypadku cukrzycy. Każda sytuacja, w której możemy okiełznać to okropne przekonanie, odczarować raka, jest bardzo ważna dla wszystkich chorych.

Wyrolluj raka!

Na stronie raknroll.plwidać dużo pozytywnej energii. Strona internetowa fundacji jest przeznaczona dla pacjentów, ale informacje o chorobie i leczeniu nowotworów to tylko część działalności. Rak'n'Roll organizuje warsztaty pięknościowe, współpracuje z projektantami mody i designerami, zaprasza na spotkania z fryzjerami i stylistami. Słowem, dba o zdrowie i urodę chorych.

Na stronie znajdziemy polecane przepisy, filmy i książki, dział poświęcony urodzie i masę pomysłów na pozytywne spędzanie czasu. Wszystko po to, by nie poddać się przygnębieniu i znaleźć w sobie energię do walki z chorobą. Jak zrobić makijaż, gdy po chemioterapii nie ma się włosów i brwi? Jak pielęgnować skórę po radioterapii? Jakiej muzyki posłuchać, gdy dopada nas przygnębienie? W ramach współpracy z zakładami fryzjerskimi pod hasłem "Daj włos" pacjentki po chemioterapii mogą otrzymać peruki. Jak mówi Magda, to wszystko jest dla chorych bardzo ważne. - Osoby chore mają problem z poczuciem własnej wartości. A przecież mimo zachorowania na raka, dalej jesteśmy ludźmi, kobietami i mężczyznami, partnerami i przyjaciółmi.

Fundacja walczy też o przekształcenie przygnębiających, szarych, ciemnych i zatłoczonych poczekalni onkologicznych w miejsca bardziej przyjazne. Czasami wystarczy wprowadzić światło, kolory, plakaty na ścianach, wodę do picia czy relaksującą muzykę. Wszystko po to, by przełamać stereotyp "poczekalni śmierci".

Przyszłość

Magda mówi, że Rak'n'Roll pomaga ludziom, którzy nie mogą czekać. - Jako jedyna fundacja w Polsce pomagamy finansowo, gdy choruje osoba samotna. To jest ogromne przedsięwzięcie i do tej pory nasze największe wyzwanie.

Na plany o przyszłość Magda odpowiada najpierw krótko - Wyzdrowieć! Potem dodaje, że chciałaby rozwijać działalność swojej fundacji. - Wcześniej nie miałam pojęcia, czy to ma w ogóle rację bytu. Okazało się, że tak, to wszystko wręcz wymknęło się spod kontroli! Chcę podtrzymać ten ciągły rozwój. Do tej pory działamy za sprawą wolontariuszy, wszyscy angażują się w całości społecznie. I choć w Polsce wolontariat działa bardzo dobrze, to dalszy rozwój będzie możliwy wtedy, gdy będziemy mogli znaleźć osoby, które poświęcą się fundacji jako jedynej pracy.

Jak możesz pomóc?

1. Możesz przekazać fundacji 1 proc. swojego podatku - wypełniając PIT, wpisz w rubryce "KRS": 00000 37904, a w rubryce "Informacje uzupełniające": 12947 - Fundacja Rak'n'Roll Grupa Zadań OPP numer 47 w Warszawie.

2. Możesz kupić cegiełkę, która pomoże przebudować poczekalnie onkologiczne - wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto 73 1140 2017 0000 4502 1050 9042 z dopiskiem "poczekalnie".

3. Fundacja przyjmuje także dary rzeczowe, które posłużą do zmian poczekalni - nowe ekrany telewizyjne, dvd, nowe wygodne małe fotele, farbę do malowania ścian - jeśli chcesz pomóc w ten sposób, skontaktuj się z wolontariuszami, tel. 509 801 309, [email protected]

4. Możesz również przekazać fundacji swoje włosy, posłużą do zrobienia peruki. Na stronie raknroll.pl znajdziesz listę zakładów fryzjerskich współpracujących z fundacją w ramach akcji "Daj włos!"

5. Wreszcie, możesz kupić gadżety i produkty, z których dochód przeznaczony jest na działalność fundacji. Informacje znajdziesz na stronie raknroll.pl.

(Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Rak'n'Roll Wygraj Życie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto