MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zbadano małopolskie kąpieliska: można się kąpać bezpiecznie!

Kini
Kini
Wzorem lat ubiegłych krakowski sanepid zbadał 21 małopolskich zbiorników wodnych. W Krakowie i okolicach woda zdatna jest do kąpieli. Pływać nie można tylko w Wiśle.

Badania jakościowe nad zdatnością wody do kąpieli prowadzone są na przełomie kwietnia i września. Wtedy to, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie sprawdza, w warunkach laboratoryjnych, próbki wody pobrane w kąpieliskach i zbiornikach wodnych z całego terenu Małopolski.

W tym roku zostały wytypowane 49 kąpieliska, z czego 21 zakwalifikowano jako spełniające wszystkie normy. Reszta  wciąż czeka w kolejce. W badaniach głównie pod lupę brane są zanieszczyszczenia bakteriologiczne, np. czy dane źródło posiada bakterie salmonelli.

- Wypicie zakażonej wody grozi bardzo poważnymi zaburzeniami pracy żołądka. Po wystąpieniu takich objawów, należy skonsultować się z lekarzem, zaleca Anna Armatys z krakowskiego sanepidu

W podkrakowskim Kryspinowie, już dziś otwarty zostanie letni sezon. Ośrodek ten obejmuje obszar 64ha, z czego połowę zajmuje zalew. Jak podaje Anna Gaik, menadżer zalewu, dziennie pojawia się tam 30 tys. osób. Plaże są piaszczyste, chociaż większość stanowią rejony trawiaste. Według badań Sanepidu, woda w tym zbiorniku jest czysta i zdatna do kąpieli.

Wśród najbardziej odwiedzanych znajduje się także Zakrzówek, który nie został objęty kontrolą. Dlaczego? - Nie badamy tych miejsc, gdzie kąpiel jest zakazana. Nie będziemy nikogo namawiali do łamania prawa, a kąpiel w tym miejscu nim właśnie jest - komentuje Armatys. Nasza rola kończy się na ocenie stanu wody i podaniu komunikatu. Za przyzwolenie do kąpieli i bezpieczeństwo na terenie Zakrzówka odpowiada kierownictwo obiektu. Jeśli właściciel udostępni kąpielisko i zgłosi się do nas, obiekt skontrolujemy - dodaje.

Bardzo ważnym problemem godnym poruszenia jest także sinica. Poznajemy ją po charakterystycznym zielonym trawniku pokrywającym taflę wody. Jest bardzo szkodliwa dla zdrowia, wydziela bowiem substancje trujące, z czego większość ludzi spragnionych ochłody w wodzie nie zdaje sobie sprawy. Pojawia się nagle. Sprzyja temu temperatura powyżej 21 stopni Celsjusza.

- Taki zbiornik nie nadaje się do kąpieli. Wejście do zakażonej wody powoduje choroby skóry i silne podrażnienia wątroby - ostrzega Jan Misiek, kierownik Odziału Nadzoru Higieny Komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie.


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto