Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbadaj płuca i przeleć się balonem!

Redakcja
W piątek 29 września w Krakowie na Błoniach pojawi się stoisko kampanii Płuca Polski. Między godz. 17 a 20 będzie można bezpłatnie zbadać swoje płuca oraz skorzystać z lotu balonem i zobaczyć miasto z góry.

Kampania Płuca Polski ma na celu edukowanie i uświadamianie Polaków na temat groźnej, ale mało znanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Podstawowym badaniem, które pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy płuc i zdiagnozować chorobę, jest spirometria.

29 września na krakowskich Błoniach pojawią się koordynatorzy kampanii oraz wykwalifikowane pielęgniarki. Chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich płuc oraz skorzystać z lotu balonem na uwięzi, podziwiając miasto z kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Loty przewidziane są dla pierwszych 80 osób, które poddadzą się badaniom. Akcja rozpoczyna się o godzinie 17:00.

„Skąd pomysł na badanie płuc połączone z lotem balonem? Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają ogromne kłopoty z oddychaniem. Ich płuca przypominają nie do końca nadmuchany balon. Taki balon ma problem ze wzniesieniem się w górę, a chorym wykonanie nawet najbardziej podstawowych czynności potrafi sprawić trudność. Chcemy też, by balon zachęcił jak najwięcej osób do odwiedzenia naszego stoiska i wykonania badania spirometrycznego. Jest ono niezwykle proste i nieinwazyjne, a czasami może nawet uratować życie” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do powstania POChP jest dym tytoniowy, więc na zachorowanie najbardziej narażone są osoby palące i to już w wieku 40+. Objawami sygnalizującymi początek choroby są poranny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny oraz duszność. Objawy te często bywają lekceważone lub mylone z innymi schorzeniami.

POChP jest chorobą bardzo słabo zakorzenioną w świadomości społeczeństwa. Z badań przeprowadzonych w 2016 r. na potrzeby kampanii Płuca Polski wynika, że zaledwie 40% Polaków słyszało skrót POChP. Tymczasem ta choroba to 4. najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Według danych z 2015 r. zmarły na nią ok. 3 miliony osób, w tym 17 tysięcy w Polsce.

WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto