Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawód czy powołanie? Streetworker kontra problemy ulicy

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Streetworkerzy, czyli pracownicy socjalni, wychodzą na ulice, osiedla, blokowiska i pomagają młodym ludziom.

W Bonarce rusza placówka dla młodzieży


Streetworkerzy pracują w terenie. Pomagają "dzieciom ulicy", trudnej młodzieży, która ma problemy w szkole, nie może dogadać się z rówieśnikami czy ma kiepski kontakt z rodziną. Streetworker to pracownik socjalny, który szuka w danej okolicy tych najbardziej potrzebujących. Powoli zdobywa ich zaufanie, a potem pokazuje, jak inaczej niż pijąc piwo na ławce przed blokiem, spędzać wolny czas.

- Często znudzoną szarą rzeczywistością młodzież aktywizujemy do przeróżnych działań, uczestnictwa w imprezach, wyjazdach, inicjatywach. Organizujemy Wola Champions League, Graffiti Jam czy kino letnie - mówi koordynator projektu "Streetwork - skuteczny kontakt", Łukasz Hobot.

Rozmowy na blokowiskach

Karolina Ulbrych i Jacek Krawczyk są streetworkerami od powstania projektu, czyli od 2006 roku. Poznali mnóstwo młodych ludzi z różnymi problemami. - Wychodziliśmy na ulice, na osiedla i zwyczajnie zagadywaliśmy młodzież, która przesiadywała w parkach czy na blokowiskach. Nie byliśmy natrętni - opowiada Jacek. Poprzez spotkania i liczne rozmowy powoli pracownicy ulicy zjednywali sobie przychylność młodych ludzi. - Ja i Jacek pracujemy w duecie, nigdy nie zdarzyło się nam, aby ktoś nie chciał z nami rozmawiać. Z czasem wzbudziliśmy w naszych beneficjentach zaufanie, dziś możemy rozmawiać już o wszystkim - dodaje Karolina.

Streetworkerzy pracują w grupach, ze swoimi beneficjentami spotykają się w swojej placówce przy Beskidzkiej, ale również w domach kultury oraz w domach rodzinnych młodzieży, kiedy rozmawiają również z rodzicami. Pracownicy uliczni to pedagodzy, którzy robią coś konkretnego, idą w teren i szukają dziecka, które potrzebuje ich pomocy.


fot. MOPS Kraków, Lato ze streetworkerami

Jaki jest uliczny pracownik?

- Trzeba po prostu lubić ludzi! - mówi Karolina. O streetworkingu nie można mówić jednak jedynie jako o wykonywanym zawodzie. Trzeba umieć słuchać, wykazać się empatią i wielkim zaangażowaniem. Nie każdy zawód zmusza do tego, aby często porzucać własne codzienne sprawy i wychodzić na ulicę, aby angażować się w problemy i kłopoty innych, obcych. Trzeba wykazywać się cierpliwością, aby wzbudzić w potrzebującej pomocy osobie zaufanie. Stać się jej przyjacielem, rozmawiać z nią o wszystkim. - Trzeba wierzyć, że można coś zmienić, że można pomóc tym niekiedy zagubionym - przyznaje Jacek. Czy streetworking to powołanie? - E tam! - parska Jacek.

Komu pomagają streetworkerzy?

Beneficjentami są zwykłe dzieciaki, które nie potrafią zagospodarować własnego wolnego czasu. Nie mają pomysłu na siebie. - Ważna dla tej młodzieży jest przynależność do grupy i zrozumienie, którego często nie znajdują w domu. Z tej bezradności nie są w stanie wyjść poza granice swego osiedla - mówi Łukasz Hobot.

Pod skrzydła pracowników ulicznych nie trafiają tylko młode osoby z patologicznych rodzin, które mają problemy z prawem czy z używkami, ale również te które mają kłopoty w szkole, ledwo przechodzą z klasy do klasy. - Najczęściej są to też dzieci, których rodzice się rozwiedli. Ta młodzież nie radzi sobie z tym, nierzadko się gubi, wszędzie szuka akceptacji i zrozumienia - przyznaje Karolina.

Ty też się zaangażuj

Ty również możesz pomóc streetworkerom w ich pracy, ucząc beneficjentów matematyki, chemii, języków obcych czy fizyki. Pomóc odrabiać lekcje czy zarazić kogoś swoją pasją. Grasz w siatkówkę czy koszykówkę? Masz nietypowe hobby? Pokaż je innym! - Nic tak nie integruje, jak sport. Zapaleńców, którzy mogliby trenować i grać z naszymi beneficjentami bardzo chętnie widzielibyśmy w naszym gronie - mówi Jacek.

Aby zostać wolontariuszem nie ma wielkich wymagań. Wystarczy, że masz ukończone 18 lat i jesteś otwarty na nowe znajomości, lubisz ludzi i chciałbyś się z nimi czymś podzielić, swoją pasją, zainteresowaniami, nauczyć czegoś innych.

Więcej na temat wolontariatu:

ul. Beskidzka 30A, tel.: (12) 655 00 44, e-mail [email protected]

O projekcie

Projekt "Streetwork - skuteczny kontakt" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany w ramach Programu Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu jest podniesienie do końca 2011 roku poziomu Integracji Społecznej 150 osób z grupy młodzieży – "dzieci ulicy" w wieku 15-25 lat z dzielnic IV, XI oraz XII Miasta Krakowa. Pracą objęto następujące osiedla: Prokocim Nowy, Bieżanów, Rżąka, Prokocim, Kurdwanów, Wola Duchacka, Kozłówek, Piaski Nowe, Górka Narodowa oraz Prądnik Biały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto