Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawód czy powołanie? Streetworker kontra problemy ulicy

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Streetworkerzy, czyli pracownicy socjalni, wychodzą na ulice, osiedla, blokowiska i pomagają młodym ludziom.

W Bonarce rusza placówka dla młodzieży


Streetworkerzy pracują w terenie. Pomagają "dzieciom ulicy", trudnej młodzieży, która ma problemy w szkole, nie może dogadać się z rówieśnikami czy ma kiepski kontakt z rodziną. Streetworker to pracownik socjalny, który szuka w danej okolicy tych najbardziej potrzebujących. Powoli zdobywa ich zaufanie, a potem pokazuje, jak inaczej niż pijąc piwo na ławce przed blokiem, spędzać wolny czas.

- Często znudzoną szarą rzeczywistością młodzież aktywizujemy do przeróżnych działań, uczestnictwa w imprezach, wyjazdach, inicjatywach. Organizujemy Wola Champions League, Graffiti Jam czy kino letnie - mówi koordynator projektu "Streetwork - skuteczny kontakt", Łukasz Hobot.

Rozmowy na blokowiskach

Karolina Ulbrych i Jacek Krawczyk są streetworkerami od powstania projektu, czyli od 2006 roku. Poznali mnóstwo młodych ludzi z różnymi problemami. - Wychodziliśmy na ulice, na osiedla i zwyczajnie zagadywaliśmy młodzież, która przesiadywała w parkach czy na blokowiskach. Nie byliśmy natrętni - opowiada Jacek. Poprzez spotkania i liczne rozmowy powoli pracownicy ulicy zjednywali sobie przychylność młodych ludzi. - Ja i Jacek pracujemy w duecie, nigdy nie zdarzyło się nam, aby ktoś nie chciał z nami rozmawiać. Z czasem wzbudziliśmy w naszych beneficjentach zaufanie, dziś możemy rozmawiać już o wszystkim - dodaje Karolina.

Streetworkerzy pracują w grupach, ze swoimi beneficjentami spotykają się w swojej placówce przy Beskidzkiej, ale również w domach kultury oraz w domach rodzinnych młodzieży, kiedy rozmawiają również z rodzicami. Pracownicy uliczni to pedagodzy, którzy robią coś konkretnego, idą w teren i szukają dziecka, które potrzebuje ich pomocy.


fot. MOPS Kraków, Lato ze streetworkerami

Jaki jest uliczny pracownik?

- Trzeba po prostu lubić ludzi! - mówi Karolina. O streetworkingu nie można mówić jednak jedynie jako o wykonywanym zawodzie. Trzeba umieć słuchać, wykazać się empatią i wielkim zaangażowaniem. Nie każdy zawód zmusza do tego, aby często porzucać własne codzienne sprawy i wychodzić na ulicę, aby angażować się w problemy i kłopoty innych, obcych. Trzeba wykazywać się cierpliwością, aby wzbudzić w potrzebującej pomocy osobie zaufanie. Stać się jej przyjacielem, rozmawiać z nią o wszystkim. - Trzeba wierzyć, że można coś zmienić, że można pomóc tym niekiedy zagubionym - przyznaje Jacek. Czy streetworking to powołanie? - E tam! - parska Jacek.

Komu pomagają streetworkerzy?

Beneficjentami są zwykłe dzieciaki, które nie potrafią zagospodarować własnego wolnego czasu. Nie mają pomysłu na siebie. - Ważna dla tej młodzieży jest przynależność do grupy i zrozumienie, którego często nie znajdują w domu. Z tej bezradności nie są w stanie wyjść poza granice swego osiedla - mówi Łukasz Hobot.

Pod skrzydła pracowników ulicznych nie trafiają tylko młode osoby z patologicznych rodzin, które mają problemy z prawem czy z używkami, ale również te które mają kłopoty w szkole, ledwo przechodzą z klasy do klasy. - Najczęściej są to też dzieci, których rodzice się rozwiedli. Ta młodzież nie radzi sobie z tym, nierzadko się gubi, wszędzie szuka akceptacji i zrozumienia - przyznaje Karolina.

Ty też się zaangażuj

Ty również możesz pomóc streetworkerom w ich pracy, ucząc beneficjentów matematyki, chemii, języków obcych czy fizyki. Pomóc odrabiać lekcje czy zarazić kogoś swoją pasją. Grasz w siatkówkę czy koszykówkę? Masz nietypowe hobby? Pokaż je innym! - Nic tak nie integruje, jak sport. Zapaleńców, którzy mogliby trenować i grać z naszymi beneficjentami bardzo chętnie widzielibyśmy w naszym gronie - mówi Jacek.

Aby zostać wolontariuszem nie ma wielkich wymagań. Wystarczy, że masz ukończone 18 lat i jesteś otwarty na nowe znajomości, lubisz ludzi i chciałbyś się z nimi czymś podzielić, swoją pasją, zainteresowaniami, nauczyć czegoś innych.

Więcej na temat wolontariatu:

ul. Beskidzka 30A, tel.: (12) 655 00 44, e-mail [email protected]

O projekcie

Projekt "Streetwork - skuteczny kontakt" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany w ramach Programu Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu jest podniesienie do końca 2011 roku poziomu Integracji Społecznej 150 osób z grupy młodzieży – "dzieci ulicy" w wieku 15-25 lat z dzielnic IV, XI oraz XII Miasta Krakowa. Pracą objęto następujące osiedla: Prokocim Nowy, Bieżanów, Rżąka, Prokocim, Kurdwanów, Wola Duchacka, Kozłówek, Piaski Nowe, Górka Narodowa oraz Prądnik Biały.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto