MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrzymać kapitał

ECe
Przestały mu się podobać socjalistyczne stosunki pracy w przedsiębiorstwie państwowym i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Był rok 1979 i rzemieślnicy nie narzekali wtedy na koniunkturę, więc Stefan Sawicki - ...

Przestały mu się podobać socjalistyczne stosunki pracy w przedsiębiorstwie państwowym i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Był rok 1979 i rzemieślnicy nie narzekali wtedy na koniunkturę, więc Stefan Sawicki - specjalista od ceramiki budowlanej - założył z kolegą pracownię ceramiczną. Po latach zmienił branżę i dziś zajmuje się dystrybucją gazu płynnego. Owocują kontakty z Rosją.

Jeśli ktoś ma dobry pomysł, znajdzie się w odpowiednim czasie we właściwym miejscu, to swe zamierzenia najczęściej pomyślnie zrealizuje i to niezależnie od ustroju państwa. Stefan Sawicki dobrze o tym wie, bo jako prywatna inicjatywa funkcjonował zarówno w socjalizmie, jak i teraz w kapitalizmie. Ma więc porównanie i twierdzi, że w latach 70. i jeszcze 80. rzemiosło miało się całkiem dobrze, bo pieniądza na rynku było znacznie więcej niż teraz.

- Mam nadzieję, że zahamowanie wypływu pieniądza z polskiego rynku przywróci koniunkturę w rzemiośle i usługach. Wpłynie też na rozwój chociażby przetwórstwa produktów rolnych, których mamy w nadmiarze, zwłaszcza że posiadamy odpowiednie, na wysokim światowym poziomie, technologie i tradycję w tym zakresie. Uchwalona przez Sejm, w ramach pakietu ,Przede wszystkim przedsiębiorczość", ustawa o małych i średnich firmach, wprowadza już wiele udogodnień i uproszczeń w ich działalności, ale są nadal nieuregulowane sprawy podatkowe, choćby miejsca pobierania akcyzy w procesie produkcji i dystrybucji. Wyrównywanie warunków prowadzenia działalności podmiotów polskich i zagranicznych jest pilną koniecznością dla stworzenia równych szans. Prawo do działalności gospodarczej musi być jednakowe dla wszystkich podmiotów, niezależnie od kraju pochodzenia, a przedkładane Sejmowi projekty ustaw tego jeszcze nie gwarantują - mówi Stefan Sawicki, dyr. Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego Sawimex.

Krakowski przedsiębiorca, jak wielu innych, zmienił po latach branżę, próbując szczęścia w handlu, by ostatecznie zająć się dystrybucją gazu płynnego. Zaowocowały tu nawiązane kiedyś towarzyskie kontakty, Rosja stanęła więc otworem, a szczególnie silne są więzi z województwem permskim na Uralu. Z inicjatywy tamtejszych przedsiębiorców i Stefana Sawickiego powstaje projekt współpracy dwóch regionów, który wkrótce będzie przedłożony wojewodzie małopolskiemu i gubernatorowi permskiemu.

Ludzie z firm współpracujących ze sobą: Sawimex i Ekocars założyli nową spółkę dystrybucyjną Krakgaz, i co najważniejsze - z całkowicie polskim kapitałem. Krakgaz ma na południu i wschodzie kraju kilkanaście własnych i kilkadziesiąt patronackich stacji sprzedaży gazu płynnego do samochodów. Łącznie dostarcza gaz do ok. 150 stacji. Dobiega końca budowa bazy przeładunkowej w Bochni. Inwestycja ważna, bo baz takich w kraju brakuje, a dodatkowo stworzyła nowe miejsca pracy.

Stefan Sawicki wraz z zespołem menedżerów stale analizuje gazowy rynek, aktualizując strategię działania firm.

- Uważnie śledzimy postęp negocjacji z Unią, bo warunki integracji będą miały zasadniczy wpływ dalszy rozwój kraju i każdej polskiej firmy. Będziemy także szukać kooperantów na gazowym rynku, dostawców nowych technologii, bo to źródła sukcesu - zapewnia Stefan Sawicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ustawa o prawie autorskim w Sejmie. „Sprawa paląca"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto