Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaszczep swoje dziecko! W Małopolsce ruszyły bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Szczepienie chroni dzieci przed wirusem brodawczaka, który może stać się przyczyną zachorowania na raka
Szczepienie chroni dzieci przed wirusem brodawczaka, który może stać się przyczyną zachorowania na raka Freepik
W Małopolsce ruszyły bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka może zostać podana dziewczynkom i chłopcom w wieku 12 i 13 lat.

Spis treści

Rodzice mogą zgłosić się z dzieckiem do jednej z ponad 200 przychodni, które szczepią przeciw Human Papilloma Virus (HPV).

Groźne skutki zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

HPV to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe: raka odbytu, sromu, pochwy. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia wirusem najczęściej dochodzi drogą płciową, dlatego szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Dlatego też powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

Szczepionka przeciw HPV jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

W polskim powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Dla kogo jest bezpłatne szczepienie?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r.

Szczepienia przeciw HPV podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV, wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) - mapa punktów szczepień jest dostępna na stronie internetowej pacjent.gov.pl,
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7 do 20),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Zaszczepienie się przeciwko wirusom HPV w znacznym stopniu ogranicza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ale nie niweluje go całkowicie. Wynika to z faktu, że istnieje ponad 200 typów wirusów HPV. Nie ma możliwości zaszczepienia się przeciwko wszystkim typom HPV. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta regularnie wykonywała cytologię, która wykrywa zmiany w szyjce macicy.

Szczepionka nie zwalnia z cytologii!

Do kobiet w wieku 25-59 lat adresowany jest program profilaktyki raka szyjki.

Badanie cytologiczne w ramach programu jest wykonywane raz na 3 lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane co 12 miesięcy. Badanie jest bezpłatne i nie jest potrzebne na nie skierowanie. Cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, który ma umowę z NFZ (w Małopolsce jest ich ponad 200) oraz w gabinecie położnej POZ, która ma uprawnienia do wykonywania cytologii.

Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę. Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie.

Jak znaleźć dobrą pracę na wakacje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zaszczep swoje dziecko! W Małopolsce ruszyły bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto