Zarobki informatyków poszybowały i będą nadal rosnąć. Wszystkie firmy cyfryzują się na potęgę, więc popyt na specjalistów nie osłabnie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Wynagrodzenia specjalistów IT stale rosną, i to w tempie znacznie wyższym od średniej dla pozostałych sektorów gospodarki, choć w 2021 roku należy się tutaj spodziewać pewnej stabilizacji – wynika z „Raportu płacowego Hays dla rynku IT Contracting”. Eksperci Hays nie wykluczają jednak „podwyżek w wybranych obszarach specjalizacyjnych”. A jakie są dziś godzinowe zarobki na poszczególnych stanowiskach w IT w modelu B2B? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wynagrodzenia specjalistów IT stale rosną, i to w tempie znacznie wyższym od średniej dla pozostałych sektorów gospodarki, choć w 2021 roku należy się tutaj spodziewać pewnej stabilizacji – wynika z „Raportu płacowego Hays dla rynku IT Contracting”. Eksperci Hays nie wykluczają jednak „podwyżek w wybranych obszarach specjalizacyjnych”. A jakie są dziś godzinowe zarobki na poszczególnych stanowiskach w IT w modelu B2B? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło: Raport płacowy Hays 2021 – IT Contracting
Pandemia przyspieszyła cyfryzację przedsiębiorstw, wszyscy korzystają dziś z internetowych narzędzi komunikacji, wiele firm otwiera lub rozszerza internetowe kanały dystrybucji i sprzedaży, różnie liczne inwestują w nowe technologie – a wszystko to sprawia, że popyt na współpracujących z biznesem specjalistów z branży IT jest bardzo wysoki i – zdaniem ekspertów – nie osłabnie przez najbliższe lata. To dobra wiadomość dla Krakowa, gdzie usługi IT są bardzo mocno rozwinięte. Wynagrodzenia specjalistów IT stale rosną, i to w tempie znacznie wyższym od średniej dla pozostałych sektorów gospodarki, choć w 2021 roku należy się tutaj spodziewać pewnej stabilizacji – wynika z „Raportu płacowego Hays dla rynku IT Contracting”. Eksperci Hays nie wykluczają jednak „podwyżek w wybranych obszarach specjalizacyjnych”. A jakie są dziś zarobki na poszczególnych stanowiskach w IT w modelu B2B? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?

Na tle innych branż, zwłaszcza tych najsilniej dotkniętych pandemią i administracyjnymi ograniczeniami działalności, cały sektor IT znajduje się w bardzo dobrej sytuacji. Firmy, których głównym źródłem dochodu jest działalność prowadzona w sieci, cały czas szukają pracowników, zwłaszcza że rozwój systemów informatycznych i cyfryzacja procesów biznesowych stały się w minionym roku codziennością dla wielu przedsiębiorstw, także tych, które nie bardzo zaprzątały sobie tym głowę i odkładały modernizację na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wraz z pandemią owa przyszłość nadeszła – albo wręcz zwaliła się przedsiębiorcom na głowę. Dla jednych oznacza to nie lada problemy, ale specjaliści potrafiący zaproponować i wdrożyć rozwiązania cyfrowe w biznesie są na fali.

Popyt na informatyków będzie cały czas wysoki

„Rynek pracy IT bardzo szybko wrócił do stanu sprzed pandemii i wiele wskazuje na to, że tempo jego rozwoju w najbliższym czasie nie wyhamuje” – czytamy w raporcie Hays Poland.

- Na naszych oczach zmienia się tak wiele, że trudno przewidzieć, jak dużą metamorfozę przejdzie biznes w ciągu następnej dekady. Pewne jest jednak utrzymanie wysokiego zapotrzebowania na ekspertów w dziedzinie IT. Nie każda branża i nie każdy obszar usług reaguje tak samo na zmiany otoczenia biznesowego. Wyzwania, z jakimi mierzą się jedne firmy mogą jednak tworzyć szansę rozwoju dla innych

– podkreśla Arkadiusz Wargin, dyrektor dywizji IT Contracting w Hays Poland,

Dodaje, że technologie informacyjne i powiązane z nimi obszary inżynieryjne są w coraz większym stopniu siłą napędową rozwoju gospodarek. Kompetencje IT nie tracą na wartości. - Wydaje się zatem oczywiste, że specjaliści branży informatycznej, jak byli poszukiwani, tak nadal są i będą firmom potrzebni – wyjaśnia ekspert.

Jak wynika z badania Hays przeprowadzonego na koniec 2020 roku, kompetencje IT i cyfrowe pozostają na szczycie listy potrzeb kompetencyjnych firm, przy czym 30 proc. organizacji uznaje je również za najtrudniejsze do pozyskania. W branży IT i telekomunikacji – pozostającej jednym z sektorów generujących największy popyt na kompetencje IT – takiej odpowiedzi udzieliło aż 72 proc. firm objętych badaniem.

Świetne wieści dla informatyków: 91 proc. firm IT i telekomunikacyjnych chce ich zatrudniać w 2021 roku

Większość organizacji działających w branży deklaruje plany rekrutacyjne na rok 2021. Zatrudniać chce 91 proc. firm IT i telekomunikacyjnych, a 55 proc. z nich spodziewa się trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników. Chociaż większość przewidzianych działań rekrutacyjnych będzie dotyczyć pracy etatowej, to 36 proc. firm z branży uwzględnia rekrutację pracowników zewnętrznych, tymczasowych i kontraktorów. Odsetek organizacji zainteresowanych nowoczesnymi formami zatrudnienia rośnie z roku na rok.

W 2020 wśród ofert dla kandydatów z sektora IT przeważały te kierowane do ekspertów posiadających konkretne umiejętności i doświadczenie. Firmy mierzące się z niecodziennymi warunkami biznesowymi, częściej poszukiwały kontraktorów z poziomem doświadczenia standardowym dla stanowisk specjalistycznych lub eksperckich. Samodzielność i dojrzałość biznesowa były szczególnie cenne w sytuacji, gdy wdrożenie do firmy odbywało się całkowicie zdalnie.

Specjaliści w obszarze technologii informacyjnych są pewni swojej pozycji na rynku pracy. Jak wynika z badania Hays, aż 72 proc. specjalistów IT pozytywnie ocenia swoje perspektywy zawodowe na rok 2021. Szeroki dostęp do atrakcyjnych ofert przekłada się również na większą otwartość wobec zmiany miejsca pracy. Taką ewentualność jeszcze w tym roku bierze pod uwagę 38 proc. specjalistów IT. Perspektywy uzyskania korzystnych warunków współpracy wciąż są obiecujące, zarówno dla pracowników etatowych, jak i kontraktorów.

– W minionym roku, w kontekście modelu współpracy B2B, największe podwyżki zanotowaliśmy w obszarze programowania w języku C# i .NET, a także bezpieczeństwa i zarządzania projektami. W nadchodzącym czasie stawki na polskim rynku kontraktingu usług IT będą się stabilizować, co nie oznacza, że ich wzrost całkowicie wyhamuje. Wysoki popyt na kompetencje w obszarze software developmentu, technologii chmurowych i Big Data, w 2021 może poskutkować wzrostem stawek oferowanych kontraktorom specjalizującym się w tych dziedzinach

– komentuje Elwira Policht, IT Contracting Recruitment Manager w Hays Poland.

Praca zdalna? Chętnie, ale nie na zawsze i nie wszędzie

Z badania Hays wynika, że 96 proc. specjalistów w dziedzinie IT obecnie pracuje zdalnie. Wielu z nich docelowo będzie chciało kontynuować taką formę pracy również po zakończeniu pandemii. Co to oznacza dla kandydatów i rekrutujących firm?

– Możemy zaobserwować nowe trendy w obszarze rekrutacji, które nasiliły się po ostatnich miesiącach walki z pandemią. Usługi świadczone przez specjalistów IT, jak w żadnym innym sektorze gospodarki, mogą być realizowane zdalnie, bez uszczerbku dla ich jakości. Ofert pracy zdalnej w IT przybywa lawinowo, co również spełnia jedno z od dawna artykułowanych oczekiwań kandydatów. Geografia w wielu przypadkach przestaje mieć znaczenie. Dla pracodawców oznacza to poszerzenie obszaru rekrutacji i zwiększenie możliwości pozyskania najlepszych specjalistów

– zaznacza Arkadiusz Wargin z Hays Poland.

Dynamika zmian zachodzących na rynku wpłynęła na podejście niektórych firm do modelu współpracy z ekspertami IT. Część z nich dąży do większej dywersyfikacji zatrudnienia i dostrzega korzyści angażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów wyłącznie na określony czas. Obok większej elastyczności, model kontraktingu oferuje szybki dostęp do odpowiednich kandydatów, a także jasno określone warunki współpracy. Zalety pracy w modelu B2B dostrzegają również specjaliści, którzy czerpią korzyści natury finansowej, ale też zyskują możliwość pracy przy różnorodnych projektach oraz większą swobodę w kształtowaniu swojego życia zawodowego.

Kontrakting usług IT nie jest jednak rozwiązaniem dla wszystkich. Do pracy w tym modelu niezbędne są takie predyspozycje, jak zdolność adaptacji do zmiennych warunków, umiejętność pracy pod presją, a także rozwinięte kompetencje interpersonalne. Warto również zaznaczyć, że kontrakting w wielu przypadkach wiąże się z tymczasowym charakterem pracy, a co za tym idzie – koniecznością posiadania umiejętności sprzedawania swoich usług i wyszukiwania kolejnych zleceń.

Raport płacowy Hays dla rynku kontraktingu usług IT jest zestawieniem poziomów wynagrodzeń na blisko 100 stanowiskach, uzupełnionym wnioskami i komentarzami ekspertów. Raport bazuje na oczekiwaniach finansowych ponad 12,5 tysiąca kontraktorów IT. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych uzyskanych w ramach projektów rekrutacyjnych realizowanych przez Hays Poland w 2020 r. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki informatyków poszybowały i będą nadal rosnąć. Wszystkie firmy cyfryzują się na potęgę, więc popyt na specjalistów nie osłabnie - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie