Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomniana "Bitwa pod Grunwaldem" na Wawelu

Redakcja
Do Krakowa przyjechał olbrzymi obraz uczniów Jana Matejki - Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, przedstawiający ostatnie chwile walki Polaków z Krzyżakami.

Przed I Wojną Światową, 12 lipca 1910 roku, na placu św. Ducha, obok Teatru Słowackiego otwarto pawilon, w którym pokazano obraz Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego "Bitwa pod Grunwaldem"- monumentalne dzieło, stworzone dla świetnienia obchodów 500-lecia zwycięstwa Polaków nad Krzyżakami. Losy obrazu po tym pokazie nie są znane. Dopiero w 1989 r. prof. Zdzisław Żygulski odnalazł go w magazynie Lwowskiego Muzeum Historycznego.

W środę, 20 stycznia pokazano go w Muzeum na Wawelu. Stąd rozpocznie swoją podróż po kraju, w ramach obchodów rocznicy 600-lecia Bitwy Pod Grunwaldem. Krakowianie będą mieli okazję zobaczyc dzieło w pełnej okazałosci, w lipcu (15-30), na wystawie "Na znak świetnego zwycięstwa".

Inocjatorem wystawienia obrazu w Polsce oraz przeprowadzenia konserwacji jest Alicja Młodecka, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA "Zamek Książ". Instytucja ta podjęła się sprowadzenia obrazu do Polski. Konserwację przeprowadziło Konsorcjum Konserwatorów Zamku Królewskiego i Muzeum narodowego w Krakowie, kierowane przez dr Ewę Wiłkojć.

Diorama* została przywieziona do Krakowa w listopadzie 2009 r. To wielkie malowidło (510x1000cm) po wielu latach przechowywania w magazynach, wymagalo konserwacji. Zagrożeniem było przesuszenie warstw zaprawy malarskiej, kruchośc i ogromna ilośc odprysków farby, załamania plutna i pofalowania na całej powierzchni.

Po ponad dwóch miesiącach obraz odzyskał swój pierwotny wygląd, i będzie cennym skarbem obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.


*diorama - rodzaj obrazu w głębokim obramowaniu, którego pewne części malowane  na płótwnie farbą klejową są nieprzezroczyste, inne przezroczyste, malowane techniką laserunkową na cienkim materiale; oświwtlany z dowolnej strony, umożliwia przedstawienie w sposob plastyczny w ciemnym pomieszczeniu tego samego widoku, w różnych porach dnia, z efektami perspektywy przestrzeni" (Słownik terminologiczny sztyk pięknych)


W TYM TYGODNIU


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto