Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zandberg przedstawił jedynki Partii Razem do sejmiku województwa

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Małgorzata Mrowiec
Świeckość instytucji publicznych, higienistki i bezpłatna opieka stomatologiczna w szkołach, wojewódzkie programy in vitro, transport publiczny dostępny dla wszystkich - z takimi hasłami idą do wyborów liderzy list sejmikowych Partii Razem w Małopolsce. We wtorek w Krakowie zostali oni oficjalnie zaprezentowani przez Adriana Zandberga, członka Zarządu Krajowego partii.

"Jedynką" w okręgu nr 1 (obejmującego powiat chrzanowski, olkuski i oświęcimski) jest Monika Szymańska - psycholożka kliniczna, psychoterapeutka, członkini Rady Krajowej Partii Razem, wiceprezeska Stowarzyszenia Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej,
organizującej coroczne Dni Świeckości w Krakowie. Zamierza zadbać o zapewnienie w każdej szkole higienistki, a także bezpłatnej opieki stomatologicznej w podstawówkach. - Uważam, że trzeba skutecznie zacząć naprawiać szkody, które spowodowało wycofanie się państwa już wiele lat temu z efektywnego leczenia próchnicy zębów. Ponadto wprowadzimy profilaktykę uzależnień, otyłości, wad postawy, ale także prozdrowotną edukacją, czyli dodatkowe zajęcia szkolne nie tylko z zasad zdrowego żywienia, ale także obejmujące zdrowie psychiczne i zdrowie seksualne - mówiła w poniedziałek Monika Szymańska.

Ewa Skowrońska to z kolei "jedynka" w okręgu nr 5 (powiat tarnowski, bocheński, brzeski i dąbrowski). Jest ona działaczką społeczną z Bochni, członkinią Komisji Rewitalizacji Bochni. Chce położyć nacisk na sprawy transportowe - podkreśla, że transport publiczny powinien docierać do każdego miasta i wsi. - Samorząd ma zapewnić usługi transportowe, a nie na nich zarabiać - mówi Skowrońska.

"Dwójką" w tym okręgu jest z kolei Dawid Migacz, przedstawiciel młodego pokolenia. - Dla mnie osobiście, jak również dla Partii Razem, jednym z priorytetów jest świeckość samorządów i neutralność światopoglądowa. Chcemy, żeby samorząd słuchał głosu obywatelek i obywateli, a nie głosu biskupa i proboszcza - stwierdził Dawid Migacz.

Liderką listy w okręgu nr 2 (obejmującym powiaty: krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki) jest Wiktoria Aleksandra Barańska, studentka dziennikarstwa oraz psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, aktywistką działającą na rzecz praw kobiet. W swojej działalności politycznej chciałaby się zajmować edukacją. - Chciałabym tę edukację potraktować kompleksowo, rozpoczynając od najmłodszych, od tego, żeby każde dziecko, które tego potrzebuje, miało zapewnioną opiekę żłobkową. Obecnie liczba żłobków jest drastycznie zbyt mała, potrzebujemy radykalnego zwiększenia ich liczby, żeby wszyscy rodzice, którzy potrzebują takiej opieki, mogli mieć zapewnione miejsce dla swojego dziecka. To jest też niezwykle ważne dla kobiet, które zaszły w ciążę w młodym wieku, a chciałyby się dalej uczyć - podkreślała Barańska. Dla starszych dzieci kandydatka proponuje m.in. edukację antydyskryminacyjną i edukację seksualną.

Krakowską "jedynką" Partii Razem w wyborach do sejmiku jest Barbara Grobler - informatyczka, jedna z liderek małopolskiego Razem. - Nasze priorytety to m.in. wsparcie opieki nad dziećmi, przeciwdziałanie przemocy domowej i przeciwdziałanie wykluczeniu osób z niepełnosprawnością, ze względu na orientację seksualną, wyznanie lub pochodzenie - mówiła Barbara Grobler. Zapowiedziała podpisanie Europejskiej karty równości kobiet i mężczyzn z życiu lokalnym oraz wcielanie w życie jej postanowień. Kandydatka obiecuje - z myślą o osobach niepełnosprawnych - zlikwidowanie barier architektonicznych i zapewnienie darmowego transportu publicznego na terenie całego województwa dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

- Chcemy samorządu, który jest realnie opiekuńczy, realnie solidarny, samorządu który spowoduje, że Polska będzie wygodnym domem dla wszystkich. Domem, którym dzisiaj niestety ciągle nie jest. Ciągle jest tak, że osoby mniej zamożne, osoby mieszkające poza wielkimi miastami są obywatelami kategorii B. Jest zbyt wiele miejscowości, do których nie dojeżdża dziś pociąg, nie dojeżdża dziś autobus, gdzie nie ma szpitali, nie ma ośrodka zdrowia, gdzie samorząd po prostu wycofał się z odpowiedzialności za jakość życia zwykłych ludzi. Chcemy to zmienić, po to idziemy do samorządów - mówił na konferencji prasowej w Krakowie członek Zarządu Krajowego Partii Razem Adrianem Zandberg.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zandberg przedstawił jedynki Partii Razem do sejmiku województwa - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto