Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast Centrum Muzyki wolą mieć park nad Wisłą

Piotr Rąpalski
Mieszkańcy chcą cały teren wykorzystać pod park, ale Urząd Marszałkowski planuje na obszarach IV i I zbudować Centrum Muzyki. W obszarze III Akademia Muzyczna liczy na postawienie swojej siedziby
Mieszkańcy chcą cały teren wykorzystać pod park, ale Urząd Marszałkowski planuje na obszarach IV i I zbudować Centrum Muzyki. W obszarze III Akademia Muzyczna liczy na postawienie swojej siedziby infografika Bogdan Nowak
Mieszkańcy, architekci i radni dzielnicy Grzegórzki domagają się, aby teren przy ul. Skrzatów przeznaczyć na park zamiast budować tam Centrum Muzyki.

Grupa mieszkańców dzielnicy Grzegórzki domaga się stworzenia dużego parku na terenach przy ul. Skrzatów. Przygotowali nawet jego wstępny projekt i przekazali urzędnikom miejskim. Problem w tym, że w tym obszarze już od lat Urząd Marszałkowski planuje zbudować Centrum Muzyki. Pomysł mieszkańców wykluczyłby jednak tę inwestycję.

Park bez zabudowy
Działki przy ul. Skrzatów należą w większości do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Ta przekazała już 4 ha Akademii Muzycznej pod budowę nowej siedziby uczelni. Na pozostałych 8 ha ma powstać Centrum Muzyki. Przeprowadziłaby się do niego Filharmonia Krakowska i miejskie orkiestry: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Urząd Marszałkowski chce pozyskać ten teren oddając w zamian inne swoje nieruchomości. Negocjacje trwają. Ma już koncepcję obiektu. Wyłoniono ją w 2013 roku w konkursie architektonicznym. Centrum byłoby sporym budynkiem o skośnym dachu obniżającym się w kierunku bulwarów wiślanych. Towarzyszyć miałaby mu nowa kładka przerzucona przez rzekę.

Równocześnie, krakowski magistrat rozpoczął prace nad planem zagospodarowania przestrzennego tego obszaru, który ostatecznie określi, co może tam powstać. Mieszkańcy wnioskują, aby uwzględnić w nim park i nie zgodzić się na intensywną zabudowę.

- Nad Grzegórzkami góruje dziś ok. 20 dźwigów, postępuje zabudowa okolicy i resztek terenów zielonych. Dlatego chcemy stworzyć nad bulwarami Wisły park z prawdziwego zdarzenia - mówi Grzegorz Finowski, radny dzielnicy Grzegórzki. Dodaje, że potężne według konkursowych koncepcji Centrum Muzyki z zabudową do 25 metrów wysokości przekreśli możliwość powstania parku.

- Poza kubaturą, teren zajmą parkingi i droga dojazdowa. Podobnie będzie w przypadku ewentualnej budowy biurowców czy dużych sklepów. Nie godzimy się na to. Zieleń w tym miejscu nie może być tylko dodatkiem, ale powinna być funkcją dominującą. To ostatni duży teren zielony w dzielnicy - dodaje Finowski.

Dlatego też mieszkańcy, architekci, prawnicy, radni dzielnicowi stworzyli wspólnie projekt parku. Wnioskują o to, by mniej więcej na połowie obszaru powstający plan zagwarantował, że 90 proc. terenu pozostanie zielona. Na drugiej połowie zieleni ma być 30-60 proc., ale mieszkańcy domagają się zakazu zabudowy powyżej 7 metrów wysokości. Według ich koncepcji mogłyby tam powstać tylko punkty gastronomiczne, małe sklepy, boiska, place zabaw, szatnie.

Centrum też potrzebne
Pomysł mieszkańców burzy jednak plany samorządu województwa co do Centrum Muzyki. - Korzystna wymiana terenów z WAM, za działki o połowę tańsze, możliwa jest tylko w celu realizacji tej inwestycji. Kraków jej potrzebuje. Obecny budynek Filharmonii jej nie wystarcza - mówi Kazimierz Barczyk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, który zabiega o budowę centrum od lat.

Przypomina, że wokół Centrum i tak powstanie spory teren zielony, nawet na 4 ha. Z amfiteatrem, gdzie orkiestry będą mogły dawać plenerowe koncerty dla mieszkańców.

- Park i tak powstanie, a dzięki centrum ten teren będzie żywy, będzie się na nim sporo działo - przekonuje Barczyk.

Według szacunków, budowa Centrum Muzyki i zagospodarowanie terenu wokół niego pochłonie 344 mln zł. Samorząd województwa chciał na to przeznaczyć dotacje unijne z lat 2007-2013, ale inwestycja się nie rozpoczęła. Możliwe, że zostanie sfinansowana z funduszy europejskich na lata 2014-2020.

Zdecyduje urząd i rada
Urzędnicy przygotowują projekt planu miejscowego dla tego terenu. Musi być on jednak zgodny ze studium zagospodarowania dla całego miasta. I tu zwolennicy stworzenia parku mogą mieć problem.

- W studium zapisano, że ten teren ma zostać wykorzystany dla usług o charakterze ponadlokalnym i metropolitalnym, m.in. Centrum Muzyki. Ale zieleń też jest dopuszczona - mówi Elżbieta Szczepińska, wicedyrektor biura planowania przestrzennego UMK. - Plan musi być zgodny ze studium. Będziemy analizować tę sytuację, spływają do nas różne wnioski co do tego terenu. Jak zwykle będziemy poszukiwać kompromisu - dodaje.

Projekt planu ma być gotowy w pierwszym kwartale 2015 roku. Wtedy okaże się jakie wnioski urzędnicy w nim uwzględnią. Później znów będzie konsultowany z mieszkańcami. Ostatecznie przegłosują go radni miejscy.

Mieszkańcy przekonują
- Nasz wniosek nie kłóci się ze studium. Zapisano tam inwestycje o charakterze metropolitalnym, m.in. Centrum Muzyki, ale nie jest to obowiązek. Wpisano też zieleń i z tego chcemy skorzystać - mówi Finowski. - Urzędnicy często interpretują studium według własnych potrzeb, ale park wraz z otoczeniem też będzie miał wymiar ponadlokalny - dodaje.

Dodatkowe argumenty ma architekt, współtwórca projektu parku. - Mniej więcej 1/3 tego terenu znajduje się w kanale przewietrzania miasta. Poza tym park musi zająć całe 12 ha, aby w jego centrum była oaza spokoju, odległa od ruchliwych ulic. Ponadto są tu tereny cenne przyrodniczo, których nie powinno się zabudowywać - wylicza Mateusz Budziakowski.Przypomina ponadto, że na tym terenie, w samym jego środku, znajdują się pozostałości austriackiego fortu "Luneta". Uważa, że należy je odrestaurować i wykorzystać.

- Na usługi związane z parkiem, gastronomię, rekreację, drobny handel. Wtedy to miejsce się ożywi - mówi Budziakowski.

Poza tym, jak przypominają twórcy projektu, prezydent Jacek Majchrowski zapowiadał tworzenie nowych parków w tej kadencji...

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i wideo z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto