Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Żupny w Wieliczce w 3D [zobacz animacje]

Redakcja
Zamek Żupny z Wieliczki został cyfrowo zrekonstruowany w animacjach 3D.

Specjalny pokaz przygotowano, opierając się na drobiazgowych źródłach historycznych i studiach ikonograficznych. Animacje składają się z czterech faz, pokazujących Zamek w różnych stuleciach oraz epokach.

Czytaj: Siuda Baba znów szukała następczyni w Wieliczce [zdjęcia]

Cyfrowa rekonstrukcja pozwala na przyjrzenie się bliżej miejscom, które nie zachowały się np. średniowiecznej kuchni żupnej czy reprezentacyjnej sali łączącej piętra Domu Pośród Żupy i Domu Żupnego aż do XVIII wieku. Animacje pozwolą również na zobaczenie m.in. renesansowego wykuszu z kaplicy Zamku Północnego, okna z godłami królewskimi czy zegaru na wieży, który notabene był starszy od ratuszowego zegara w Krakowie.

Natomiast specjalnie dla osób niewidomych powstała makieta Zamku Żupnego, którą wykonano z brązu. Makieta stoi na dziedzińcu zamkowym. Wiernie odtworzony model w skali 1:84 pozwala poznać układ, kształt i charakterystyczne elementy architektury budynków zespołu zamkowego. Informację napisano alfabetem Braille’a w wersji polskiej i angielskiej.

Projekt został przygotowany w konsultacji z osobami niewidomymi przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę na zlecenie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Autor przy pracy wykorzystał najnowsze techniki 3D.

Animacje można zobaczyć na stronie: www.muzeum.wieliczka.pl

Zobacz animacje Zamku Żupnego

Faza I (XIII/XIV w.)

Najstarsze, murowane założenie zamku z przełomu XIII i XIV w. miało postać prostokątnego budynku otoczonego owalnie murem obronnym z fosą. W obrębie murów zachował się szyb drążony w poszukiwaniu soli (2 połowa XIII w.).

Faza II (II poł. XV w.)

W XIV w. zamek rozbudowano i podwyższono. Od zachodu powstała okazała sala jednofilarowa z dekoracyjnym sklepieniem gotyckim. Niewielkie budowle przy murach obwodowych w XV w. zostały powiększone i po połączeniu utworzyły piętrowe skrzydło północne.

W II połowie XIV wieku włączono zamek w obręb powstających fortyfikacji miejskich, z których pozostała baszta północno-zachodnia z fragmentem murów. W pobliżu wybudowano kuchnię wydającą bezpłatne posiłki dla pracowników żupnych (aż do 1565 r.)

Faza III (I poł. XVII w.)

W połowie XVI w. budynek środkowy i północny połączyła sala „gdzie żupniki wymalowano”, wzniesiona na piętrze ponad dziedzińcem. W efekcie renesansowej przebudowy w wykuszu od strony północnej urządzono kaplicę, a wnętrza zamkowe zostały bogato wyposażone.

Najokazalsza Sala Królewska urządzona ponad reprezentacyjną salą gotycką została przed 1620 r. zniszczona w pożarze. Ponad środkową częścią zamku wznosiła się wieża strażnicza z zegarem (założony przed 1518 r.), z której grą na dudach, a w XVII w. na trąbce wzywano robotników do pracy.

Faza IV (XIX w.)

Od II połowy XVII w. do XIX w. rozwijała się nowa zabudowa w rejonie średniowiecznych kuchni królewskich. Od 1730 r. funkcjonował wjazd od strony zachodniej, którego bramę chronił mur z otworami strzelniczymi. W XVIII w. zamek był gruntownie przebudowywany i remontowany. Zlikwidowano salę nad dziedzińcem, a później dobudowano ganek komunikacyjny wzdłuż budynku północnego.

Po rozbiórce licznych drewnianych zabudowań gospodarczych od strony południowej powstał parterowy budynek stajni i wozowni (1834-1836).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto