Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zalupowani". W Starym spacer po teatrze Krystiana Lupy

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Krystian Lupa przygotował dla Starego Teatru w Krakowie szesnaście spektakli
Krystian Lupa przygotował dla Starego Teatru w Krakowie szesnaście spektakli fot. jacek koziol / polskapresse
Ściany, podłogi, okna, drzwi, stoły, krzesła i inne przedmioty codziennego użytku w rękach Lupy otrzymują ślady egzystencjalnego zużycia, lęków, upokorzeń czy małych prywatnych triumfów scenicznych postaci. Fragmenty scenografii krakowskich przedstawień Krystiana Luby stały się eksponatami wystawy "Zalupowani" prezentowanej w Starym Teatrze.

FLESZ - Pobierałeś zasiłki w czasie epidemii? To musisz wiedzieć

Projekt "Zalupowani" to kolekcja w budowie, stale powiększająca się o nowe archiwalia: fragmenty scenografii, rekwizyty, kostiumy, multimedia, rozmowy z aktorami i współtwórcami przedstawień.

W kolejnych odsłonach projektu, poświęconych różnym przestrzeniom i procesom twórczym powstał swoisty „teatr pamięci” Krystiana Lupy.

Odsłona III – drzwi i krzesła – zaprasza na trzy wędrówki, w których centrum pozostaje „człowiek w kryzysie”, w niejasnej sytuacji trudnych życiowych wyborów: podróż w przeszłość do domu dzieciństwa, podróż wewnątrz relacji z bliskimi ludźmi (dla których medium stanowi ciało) oraz próbę wyjścia „na zewnątrz” z chaosu i plątaniny własnych myśli w otwartą strukturę miasta.

„Być czy nie być” zamienia się w „wejść czy nie wejść” – w labirynt drzwi, których zniszczone czasem i zużyciem scenicznym faktury stają się moodboardami notatek reżysera (osobistych „wskazówek w podróży”), szkiców, zdjęć i fragmentów spektakli: „Marzyciele” (1988), „Kalkwerk” (1992), „Lunatycy” (1995/1998) „Rodzeństwo” (1996), „Bracia Karamazow” (1999), „Mistrz i Małgorzata” (2002), „Zaratustra” (2004) oraz „Factory 2” (2008). W przestrzeni domu (czy też pokoju dzieciństwa), oczekują meble i gromada bukowych krzeseł – antyków z legendarnej wiedeńskiej fabryki J. & J. Kohn, które Krystian Lupa razem z aktorem i scenografem Piotrem Skibą, pieczołowicie wybierali w krakowskich antykwariatach.

Krystian Lupa związany jest ze Starym Teatrem od 1978 roku, przygotował dla potrzeb tego teatru 16 inscenizacji: przestrzeni – laboratoriów uruchamiania pamięci (własnej, aktorów i widzów).

Wystawa czynna do 8 listopada, od wtorku do niedzieli w godzinach: 11-19
Strefa BE, Muzeum Starego Teatru (MICET)
Bilety: 12N / 8U

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Zalupowani". W Starym spacer po teatrze Krystiana Lupy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto