Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się Festiwal Byczo u Poety

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Nastąpiło oficjalne zakończenie Festiwalu Byczo u Poety, który przez ostatnie dni był wkomponowany w przestrzeń Krakowa.

Festiwal zorganizowany przez Stowarzyszenie Dialog i rzeszę młodych ludzi, zaangażowanych w cały projekt, miał na celu przybliżenie postaci Andrzeja Bursy, twórcy i buntownika.

Program wszystkich dni festiwalu składał się na projekcję filmów Bursy, dyskusję z jego przyjaciółmi, a także konkursy dla młodych poetów i fotografików. Przypieczętowaniem wydarzenia było wystawienie sztuki W czerwcu najpiękniej ogród zakwita Luizy, które miało miejsce na Scenie Tęcza (ul. Praska).

W wydarzeniu poetycko muzycznym wystąpili: Szczęsny Wroński, Krystian Wojtarowicz, dyrektor artystyczna Festiwalu Agnieszka Bubka, Włodzimierz Mazoń i Mirosław Obłoński. Początek spektaklu naznaczyła wokalistka Paulina Bisztyga z akompaniamętem basisty, Romana Ślazyka.

Spektakl ukazał jak słowo może stać się narzędziem przemocy, a ratunkiem dla bohaterów okazuje się prowokacja artystyczna i obyczajowa. Wiara w ,,Ogród Luizy” jest koniecznością, jedyną formą obrony przed brutalną rzeczywistością, próbą stworzenia azylu, miejsca ucieczki od codzienności. Ucieczki w poezję. Zwątpienie w istnienie ,,Ogrodu Luizy” zabija jak topór.

W spektaklu dominuje nastrój niecodzienności, tajemniczości, niepokoju. Ogród staje się krainą, w której dochodzą do głosu najbardziej utajone, ukrywane instynkty. Jest światem wyzwalającym człowieka od krępujących go konwencji zachowań...

Na oficjalnym zakończeniu Festiwalu Byczo u Poety zjawili się organizatorzy, patroni medialni, zaproszeni goście oraz przyjaciele osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Po części artystycznej wszyscy zgodnie stwierdzili, że chyba nawet Bursa nie zbuntowałby się wobec takiego wydarzenia. Oczywiście są także bardziej krytyczne głosy, ale to już inna historia...


Przeczytaj więcej o Festiwalu Byczo u Poety na portalu Moje Miasto Kraków.


ja chciałbym być poetą
bo dobrze jest poecie
bo u poety nowy sweter
zamszowe buty piesek seter
i dobrze żyć na świecie

ja chciałbym być poetą
bo byczo u poety
bo u poety cztery żony
a z każdą dawno rozwiedziony
a ja lubię kobiety






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto